Fotó: Gecse Noémi
A választható tantárgyakból szervezett írásbeli vizsgával véget ért pénteken az érettségi. Az óvás előtti eredményeket szerdán teszik közzé. Közben péntekig nyújthattak be óvást azok a nyolcadik osztályt végzett tanulók, akik elégedetlenek voltak az országos felmérésen elért eredményükkel.
2017. július 02., 16:272017. július 02., 16:27
Pénteken tíz tantárgyból vizsgázhattak az érettségizők: fizikából, kémiából, informatikából, biológiából, pszichológiából, logikából, szociológiából, gazdaságtanból, földrajzból, filozófiából. Erre a vizsgára Hargita megyéből előzetesen 2109-en iratkoztak be,
Az utolsó megmérettetésről nem zártak ki senkit – közölte érdeklődésünkre Bartolf Hedvig tanfelügyelő. Az írásbelikről két diákot tiltottak ki Hargita megyében, egyiket telefon, másikat vezeték nélküli fülhallgató használatáért. Az eredményeket szerdán 16 óráig teszik közzé, és ugyanaznap 16 és 20 óra között fogadják az óvásokat.
Közel kétszáz óvás a kisérettségin
A Hargita Megyei Tanfelügyelőség tájékoztatása szerint összesen 172 óvást nyújtottak be a képességvizsgázó tanulók. Ezek közül 118 esetben növekedett a jegy, 8 tanulónál ugyanannyi maradt, míg 46-nál csökkent. A legtöbb, 82 óvás román nyelv és irodalomból volt: 40 vizsgázónak emelkedett a végleges minősítése, 10-nek pedig ugyanakkora maradt. Magyar nyelv és irodalomból 49 óvás volt, amelyből 44 bizonyult sikeresnek, matematikából pedig 41 fellebbezésből 34 esetben növekedett a végleges jegy. Az óvások utáni átmenési arányt hétfőn teszi közzé a tanfelügyelőség.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.
Július nagy részében az ilyenkor megszokottnál melegebb és szárazabb idő várható országszerte, valamivel több csapadékra csak jövő héten számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat július 7-től augusztus 4-ig érvényes előrejelzéséből.
Tüntetésre készülnek Parajdon, emiatt forgalomkorlátozás lesz szombaton délelőtt a településen.
szóljon hozzá!