
Székelyföldi kórház folyosóján. A beteghordozó munkájára is óriási szükség van
Fotó: Pinti Attila
A legtöbb kórházban pénzszűke miatt nem alkalmaznak megfelelő számú beteghordozót, akiknek a dolga a betegek szállítása, mozgatása lenne. Hiányuk miatt feladatukat gyakran az ápolók kénytelenek elvégezni. Tetézi a gondokat, hogy az egészségügyi alkalmazottak bérének növelése még jobban ellehetetlenítette újabb személyzet alkalmazását, a fizetési alap ugyanis a kórházak jövedelmének óriási hányadát felemészti.
2019. július 12., 21:502019. július 12., 21:50
A kórházba került, mozgásukban korlátozott betegeket gyakran a betegápolók (románul: infirmiere), esetenként a takarítószemélyzet kénytelen a hordágyról a kórtermi ágyra áthelyezni, illetve tolószékkel laboratóriumi vizsgálatra vinni. A páciensek mozgatását és az orvosi gépek, eszközök szállítását ideális esetben a beteghordozó személyzetnek (románul: brancardiere) kellene elvégeznie, csakhogy
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban jelenleg tizenhárom beteghordozó dolgozik, többnyire a sürgősségi osztályon, a pszichiátriai részlegen, valamint a sebészeti, urológiai és ortopédiai műtőben – ezek azok a helyek, ahol leginkább szükség van rájuk. Szekeres Ildikótól, a kórház ápolási igazgatójától megtudtuk,
Ennek érdekében közzétettek egy álláshirdetést, mely szerint három beteghordozót alkalmaznak a sürgősségi osztályra. „A beteghordozó feladatai közé tartozik egyebek mellett a páciensek szállítása a laboratóriumi és röntgenvizsgálatokra, a műtőbe vagy a kezelőbe, ugyanakkor szintén ők viszik az elhunyt betegeket a halottasházba” – sorolta az ápolási igazgató. Hozzátette,
Lukács Antalt, a székelyudvarhelyi kórház főigazgatóját is megkerestük a téma kapcsán, aki szintén megerősítette: általános probléma, hogy nem elégséges a meglévő személyzet, a sürgősségi osztályra például legutóbb öt beteghordozó alkalmazását igényelték. A személyzetről, a beosztásukról a menedzseri szerződés és a jogszabályok alapján is mindig az intézményvezető dönt, újabbak alkalmazása pedig költségvetésfüggő. Hozzátette, nem megoldható, hogy kimondottan csak a betegszállító szállítsa a betegeket, mint magyarázta, az intézményben egymást kiegészítő munkának kell folynia, a betegellátásnak kell legyen egy üteme, és segíteni kell a betegeket.
Az egészségügyi alkalmazottak bérének növelése még jobban ellehetetlenítette az újabb személyzet alkalmazását
Fotó: Pinti Attila
Ferenczy István, az intézmény menedzsere elmondta, szükségük volna legalább négy-öt ilyen munkaerőre, de a pénzhiány miatt nem tudnak alkalmazni, így ezt a feladatot a kórházi osztályok saját maguk oldják meg. „A kórháznak a beteghordozókhoz képest sokkal nagyobb szüksége volna még több betegápolóra, ugyanakkor egy altatóorvosra és egy sürgősségi ellátásban dolgozó orvosra is” – tette hozzá az igazgató. Megjegyezte továbbá, hogy esetükben az egészségügyi alkalmazottak bérének növelése még jobban ellehetetlenítette az újabb személyzet alkalmazását, a fizetési alap ugyanis már a kórház jövedelmének több mint 87 százalékát teszi ki.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!