
Pálinkás József
Fotó: UKKSZ
Vállalati innovációról, K+F-ről, szabadalmakról és a jelenlegi, valamint a jövőben elérhető pályázati forrásokról tartottak rendezvényt szerdán, az Udvarhelyszéki Kis-és Középvállalkozások Szövetségének szervezésében. Az esemény fő meghívottja Pálinkás József a Magyar Tudományos Akadémia és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal korábbi elnöke volt, aki az eddigi tapasztalatok mellett már a jövő trendjeiről, az Európai Uniós innovációs forrásokról is beszélt.
2019. május 24., 15:422019. május 24., 15:42
2019. május 24., 15:582019. május 24., 15:58
Innováció nélkül egyik vállalkozás sem lehet hosszú távon életképes, nem véletlen hát, hogy az EU-ban is prioritásként kezelik a versenyképesség növelését, a tudományos és technológiai fejlesztések támogatását. Olyannyira, hogy a Horizon Europe 2021-2027-es időszakában már nem kevesebb, mint
(összehasonlításként, ez tagállami szinteken nagyjából 1-2 százalék körül mozog jelenleg).
Hatalmas összegről van tehát szó, ezért is érdemes már most gondolkozni és betervezni az innovációs irányokat a cégek vezetőinek, hiszen rengeteg forrás áll majd rendelkezésükre. És van is hová fejlődni, hiszen a romániai vállalkozások utolsó előttiek az európai országok innovációs rangsorában, csak Ukrajnát előzik meg.
A következő hét éves pályázati ciklusban a kiírások ráadásul átláthatóbbá és adminisztratív szempontból is egyszerűbbé válnak, még jobban támogatják majd a partneri együttműködéseket, mert ezekkel is ösztönözni szeretnék a KKV szektor innovációs potenciájának növekedését.
Fotó: UKKSZ
Bartis Botond, a Goodwill Consulting képviselője három, idén elérhető kiírást mutatott be, ezek között szinte minden cég találhat magának valót. Az egyik az októberi leadási határidejű Start Up Nation pályázat, amely kifejezetten kezdő vállalkozásoknak szól, a beruházások lehetnek városon és vidéken is, ráadásul a maximum 200 ezer lejes keretből lehet bérekre is költeni a 100 százalékos intenzitású a támogatásból. A POR 2.1.A pályázattal akár 200 ezer eurót is kaphatunk befektetési céljainkra, míg a POR 2.2-vel már igazán jelentős forrást tudunk bevonni, ahol
Nem csak a pályázásban, valamint az innovációs beruházásokban, fejlesztésekben vannak lemaradva a romániai vállalkozások, de a szellemi tulajdonvédelem területén is, holott annak ismerete nélkül a magasabb hozzáadott értékű termékek előállítására tett erőfeszítések könnyen mások prédájává válhatnak.
Hantz Péter tudományos kutató a szabadalmakról, védjegyekről, szerzői jogokról tartott áttekintő előadásában felhívta a figyelmet arra, hogy ez egy igen komoly, és sok cégvezető számára ismeretlen terület, pedig érdemes vele foglalkozni, hiszen az ipari kémkedés egyre nagyobb gondot okoz a fejlettebb országokban is, Németországban például éves szinten 20 milliárd euró kár éri a vállalkozásokat.
Mivel a rendezvény célja az erdélyi vállalatok innovációs tevékenységének támogatása, a tudományos kutatók ipar iránti érdeklődésének felkeltése, továbbá az üzleti és az akadémiai szféra közötti kapcsolatok erősítése volt, ezért az eseményt az udvarhelyszéki vállalkozások fejlesztésében érdekeltek képviselőinek vacsorája zárta, ahol már potenciális együttműködési lehetőségekről is szó esett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
szóljon hozzá!