
A felirat egész évben támaszunk lehet
Fotó: Szabó Barbara
A legtöbb településen a házszentelés ünnepével kezdődik az új év, a papok a napokban útjukra indulnak, hogy elvigyék Krisztus áldását a hajlékokba. A hagyomány változásairól, az ünnep fontosságáról Hölgyes Pál Zsolt plébánost kérdeztük.
2025. január 02., 08:592025. január 02., 08:59
Amint a lemhényi Szent Mihály-templomban szolgáló Hölgyes Pál Zsolt a beszélgetés elején elmondta, általában falvakon teljesen más a házszentelés, mint városon. Amíg a vidékiek életében ez ünnepnek számít, a tapasztalatok szerint városon már nem tartják annyira fontosnak az emberek.
A járvány idején közösségemben kihirdettem, hogy aki tart a megbetegedéstől, és nem szeretne beengedni, annak van lehetősége az udvaron is fogadni – egyetlen család volt, amely a teraszon fogadta az áldást. Azt gondolom, még mindig van annyi hit az emberekben, ami felülkerekedik a megfélemlítő jelenségeken is akár” – idézte fel Hölgyes Pál Zsolt.
A fiatal és az idősebb nemzedék között azonban már egyértelmű különbségek észlelhetők. Mivel a papból, ministránsokból, egyháztanácsosokból álló csoport általában január másodikán indul házszentelni, akkor még nagyon sok fiatal a szilvesztert ünnepli vagy éppen piheni.
– fejtette ki a plébános.
Nagyobb közösségekben elterjedt mostanában az is, hogy a pap karácsony és szilveszter között indul el házszentelésre, hogy legyen ideje befejezni vízkeresztig. Hölgyes nem tartja magát ehhez, szereti, ha a találkozás az új évben történik, ezért ő mindig január 2-án indul bejárni a falut.
Fehér abrosz, kereszt, gyertya – de nem ez a legfontosabb
Fotó: Szabó Barbara
„Voltam segíteni más falvakban, de nekem nem adja azt a plusz ünnepi hangulatot, amire a január képes. Az énekben is így szólunk: új esztendőben új szívekkel dicsérjük Jézust.
– magyarázta.
Az emberek hajlamosan túlgondolni ezt az ünnepet is, képesek gondként felfogni azt, hogy érkezik a pap. De nem az a legfontosabb, hogy minden tökéletes „puccban” legyen a házban.
– emelte ki.
Mint mondta, ő nem a GMB – Gáspár, Menyhárt, Boldizsár – monogramot írja a lakások ajtajára, hanem a CMB rövidítést, amelynek jelentése, Krisztus áldja meg a hajlékot (latinul: Christus Mansionem Benedicat).
„Arra biztatom az embereket, ne töröljék le azonnal, ahogy elhagyjuk az otthonukat. Ha év közben bárki bemegy az ajtón, lássa, hogy Krisztus áldása van a hajlékon, családon. Vagy ha egy hétköznap este munkából fáradtan, türelmetlenül térünk haza, és felpillantunk az ajtófélfára, akkor jusson eszünkbe, hogy családunk, otthonunk Krisztus által áldva van” – hangsúlyozta.
Természetesen meg kell adni neki is a tiszteletet egy fehér abrosszal, fényességgel, égő gyertyával, de a figyelmünket fordítsuk magára az áldásra. „Szoktam kérni, hogy akinek van saját keresztje, szentírása, az tegye ki az asztalra, így a tiszteletet annak is megadhatja” – tette hozzá a plébános.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
szóljon hozzá!