Hirdetés
Hirdetés

Nincsenek egyedül a gazdák

Nehéz körülmények között hihetetlen munkát végzett a székelyföldi gazdatársadalom – hangzott el szombaton a háromszéki Eresztevényben, Székelyföldi Gazdaszervezetek Egyeztető Fórumán. A harmadik alkalommal megszervezett rendezvényen több mint kétszáz gazda vett részt.

Bíró Blanka

2022. március 19., 19:042022. március 19., 19:04

2022. március 20., 14:542022. március 20., 14:54

•  Fotó: Tamás Sándor/Facebook

Fotó: Tamás Sándor/Facebook

Nehéz körülmények között hihetetlen munkát végzett a székelyföldi gazdatársadalom – hangzott el szombaton a háromszéki Eresztevényben, Székelyföldi Gazdaszervezetek Egyeztető Fórumán. A harmadik alkalommal megszervezett rendezvényen több mint kétszáz gazda vett részt.

Bíró Blanka

2022. március 19., 19:042022. március 19., 19:04

2022. március 20., 14:542022. március 20., 14:54

•  Fotó: Tamás Sándor/Facebook

Fotó: Tamás Sándor/Facebook

Becze István a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének (SZGE) elnöke az eseményen tartott beszámolójában hangsúlyozta:

céljuk, hogy olyan rendszert, intézményhálózatot alakítsanak ki, hogy a 45 ezer kisebb-nagyobb székelyföldi magyar gazda megmaradjon, a földet meg tudja őrizni.

Hozzátette, 195 helyi szervezettel – közbirtokosságokkal, szövetkezetekkel – van együttműködési szerződésük. 

Hirdetés

Eredményként említette, hogy 2018-ban a Kárpát-medencei falugazdász program részeként kialakították a székelyföldi hálózatot, és

ma már húsz falugazdász végez szaktanácsadói munkát.
•  Fotó: Tamás Sándor/Facebook

Fotó: Tamás Sándor/Facebook

A Bio Székelyföld program részeként több mint 300 gazda kezdte el az ökogazdálkodás tanúsítványának megszerzési folyamatát,

ugyanakkor Hargita és Kovászna megyékben 15 ezer hektár terület biominősítése indul el, erre 2 millió euróval több területalapú támogatás érkezett.

A három székelyföldi megyéből 745 fiatal gazda regisztrált az oldalukon, őket szakmai és pályázati ügyeiket kiemelten segítik.

•  Fotó: Tamás Sándor/Facebook

Fotó: Tamás Sándor/Facebook

Székelyföld megtartó ereje a föld

A gazdákat a három székelyföldi megye önkormányzatainak vezetői is köszöntötték. Tamás Sándor Kovászna Megye Tanácsának elnöke rámutatott, hogy

az elmúlt 25 évben a Bánságban másfél millió hektár földet adtak el külföldieknek, Székelyföldön viszont elsöprő mértékben a székelyeké a föld és az erdő.

Egymillió hektár mezőgazdasági terület, félmillió hektár erdő és ugyanennyi gyepterület van magánkézben. A magyar kormánytól azt kérte, hogy

fontolják meg a három megyében agráripari parkok létesítését, mert a kis és közepes gazdák problémája az értékesítés.

Hozzátette: a székely gazdák eredményeiben a magyar kormány nemzetépítő politikája is benne van, lehetőségük van a román kormány, az uniós támogatások mellett, a magyarországi kormány segítségét is kérni. Kovács Mihály Levente Maros Megye Tanácsának alelnöke felidézte, hogy

a magyar kormány gazdaságfejlesztő programja révén elsőként 500 Maros megyei gazda részesült támogatásban.

„Székelyföld megtartó ereje a föld, sokan jönnek haza külföldről, akik vidéken akarnak boldogulni, emiatt szükség van olyan szervezetekre, melyek segítenek, hogy senki ne kelljen egymagában megküzdjön a kihívásokkal – mondta Borboly Csaba Hargita Megye Tanácsának elnöke.

Élő magyar-magyar kapcsolat

A gazdák nincsenek egyedül, van igény a közös gondolkodásra, az ismeretek átadására, a problémák közös megoldására – mondta el köszöntőbeszédben Torda Márta, a Magyar Kormány Agrárminisztériumának, Kárpát-medencei Együttműködések Főosztályának osztályvezetője. Hangsúlyozta, hogy

az agrárminisztérium szoros kapcsolatot épített ki a külhoni civil agrárszervezetekkel, élő magyar-magyar kapcsolat valósult meg, céljuk, hogy a kapcsolat és ezáltal Székelyföld tovább erősödjön.
•  Fotó: Tamás Sándor/Facebook

Fotó: Tamás Sándor/Facebook

Jakab István Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) elnöke, az Országgyűlés alelnöke kifejtette, hogy a hosszú tervezés, a kitartó munka meghozta az eredményét,

Magyarország nem „segít”, hanem együttműködő partnerként támogatja a külhoni gazdákat, olyan erőtér alakult ki a Kárpát-medencében, amelyben mindenki segíti a másikat.
•  Fotó: Kátai Edit/MTI

Fotó: Kátai Edit/MTI

A válságra a román törvényhozásban keresik a megoldásokat

A koronavírus-járványt és a háborút gazdasági válság fogja követni, a román kormányban és a parlamentben szakembereik keresik a megoldásokat – ezt már Kelemen Hunor az RMDSZ elnöke, Románia kormányának miniszterelnök helyettese mondta el az eseményen. Rámutatott, hogy az uniós közös agrárpolitika is módosulhat, hiszen minden tagállamnak más az érdeke. Arra is kitért, a magyar kormánnyal meg kell erősíteni a kiépített partnerséget.

Idézet
Biztos a Fidesz-KDNP Pártszövetség nyeri a választásokat, rajtunk nem fog múlni, Erdélyben akinek magyar állampolgársága van és szavazni fog, rájuk voksol

– fejtette ki Kelemen Hunor.

•  Fotó: Kátai Edit/MTI

Fotó: Kátai Edit/MTI

A román mezőgazdasági minisztérium által Brüsszelbe eljuttatott vidékfejlesztési program nem megfelelő környezetvédelmi szempontból, és nem megfelelő a székelyföldi gazdáknak sem – mondta el Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter, hozzátéve, hogy „kemény meccs előtt állunk”. A miniszter abban bízik, hogy

ki tudják harcolni a legjobb változatot.

A mezőgazdasági és a környezetvédelmi minisztériumok között jó az együttműködés, akkor van vita, ha pénzről van szó – fejtette ki még Tánczos.

A mezőgazdasági minisztérium ajtója bármikor nyitva van a gazdák előtt – ezt Barabási Antal Szabolcs a romániai agrártárca államtitkára ígérte meg a jelenlevőknek.

A rendezvény végén átadták az ösztöndíjakat Cserey Zoltán, Csősz Albert Sándor és Sebestyén István diákoknak, akik a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) agrármérnöki szakának hallgatói. Emellett oklevéllel köszönték meg a gazdáknak, akik részt vettek a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem programban.

•  Fotó: Tamás Sándor/Facebook

Fotó: Tamás Sándor/Facebook

•  Fotó: Tamás Sándor/Facebook

Fotó: Tamás Sándor/Facebook

•  Fotó: Tamás Sándor/Facebook

Fotó: Tamás Sándor/Facebook

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium

A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint

Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint
2026. június 27., szombat

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét

Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét
2026. június 27., szombat

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön

Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők

Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők
2026. június 27., szombat

Beterít a hőhullám – jövő hét elején is harmadfokú kánikulariasztás lesz majdnem az egész országban

Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.

Beterít a hőhullám – jövő hét elején is harmadfokú kánikulariasztás lesz majdnem az egész országban
2026. június 27., szombat

Szombatfalván láttak medvét szombatra virradóra

Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.

Szombatfalván láttak medvét szombatra virradóra
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Kilencven szénabála és egy épület égett Mezőzáhon

Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Kilencven szénabála és egy épület égett Mezőzáhon
2026. június 27., szombat

Vadorzóknál tartott házkutatásokat a rendőrség

A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.

Vadorzóknál tartott házkutatásokat a rendőrség
2026. június 27., szombat

Simion szerint ha nem kormányozhat az AUR, akkor fel kell függeszteni Nicușor Dan államfőt

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.

Simion szerint ha nem kormányozhat az AUR, akkor fel kell függeszteni Nicușor Dan államfőt
Hirdetés