
A póráz a házi kedvenc biztonságát is szolgálja
Fotó: Pál Árpád
A kutyatartás miatt nem mindig feszültségmentes az együttélés a székelyudvarhelyi tömbháznegyedek lakói között. Noha a kutyatartók egy része lelkiismeretesen összeszedi kedvence ürülékét, a zöldövezetekbe, parkokba piszkító ebek miatt továbbra is kapnak panaszokat a lakástulajdonosi társulások.
2017. március 21., 13:042017. március 21., 13:04
A kutyatartással kapcsolatos problémákról, valamint a gazdik kötelességéről szakemberekkel, kutyatartóval, lakástulajdonosi társulások elnökeivel és a helyi rendőrség vezetőjével beszélgettünk.
Elvileg egyes parkokból is ki vannak tiltva, azonban a szabályok betartásával elnézik jelenlétüket: „amíg nem engedem el és összeszedem a kakit utána” – mondta el Kodolányi Enikő, a székelyudvarhelyi Póráz Klub és az EbRemény Állatvédő Egyesület alapító tagja.
– magyarázta.
„A gazdiknak azt is el kell fogadniuk, hogy nem mindenki szereti a kutyát” – tette hozzá. Azzal is számolni kell, hogy a tömbházlakásban tartott ebet naponta háromszor ki kell vinni, alkalmanként legalább egy órát, ugyanakkor a lakásban is feladatot kell adni neki, másképp unatkozik – magyarázta Kodolányi.
Minden kutyát – bármennyire szelíd is – láb mellett, pórázon ajánlott sétáltatni: ezzel egyrészt elkerülhető, hogy valami után kiszaladjon az útra és balesetet szenvedjen, másrészt hogy a járókelőkre ugorjon – vélekedik a városi sétáltatásról Bartha Annamária székelyudvarhelyi állatorvos. A veszélyesebb fajtákat szerinte – függetlenül attól, hogy a gazdinak harci kutyája vagy egy agresszív keverékkutyája van – szájkosár nélkül nem volna szabad emberek közé vinni.
Az állatorvos a kis testű ebek esetében is ajánlja a póráz hasnzálatát
Fotó: Pál Árpád
Arra is kíváncsiak voltunk, van-e arra valamilyen irányelv, hogy milyen kutyát választhatunk tömbházlakásba és milyet nem. Bár inkább a kistestű fajták ajánlottak, bármilyet lehet tartani, ha a gazdi odafigyel és jól neveli kedvencét – tudtuk meg Bartha Annamáriától.
Panaszok az otthagyott kutyaürülék miatt is
A városi kutyatartásnak árnyoldalai is vannak, a tömbházakban gyakran állandó konfliktusforrást jelent. „Írásos panaszt nem kaptunk, de sokan megállítanak az utcán azzal, hogy a fölöttük lakó kutyatartó az ablakból, erkélyről rárázta a szőrt, vagy mert póráz nélkül hozzák le a kutyát az udvarra, az pedig nekiiramodik a kisgyerekeknek” – mondta Ciontos Sándor, a székelyudvarhelyi Gyopár lakástulajdonosi társulás elnöke. Tapasztalata szerint a gazdik nem igazán foglalkoznak azzal, hogy a kutyaürüléket összegyűjtsék, az agresszívebb kedvenceket pedig gyakran szájkosár nélkül hordozzák. Egyszer egy nyugdíjast támadott meg egy eb, nem tudott mást ajánlani neki, mint hogy forduljon a rendőrséghez.
Előfordult már, hogy a helyi rendőrséget értesítették, miután egy tömbházban lakó gazdi egyszerűen kitette kutyáját „vécézni”. A kis kedvenc nem sétált ki a tömbházból, hanem a lépcsőházban végezte el szükségleteit – mondta érdeklődésünkre László Szabolcs, az egység vezetője. Tudomása szerint ez többször nem ismétlődött meg.
Noha a városi parkból ki vannak tiltva a kutyák, elnézők és
A harci ebeken közterületen szájkosárnak is kell lennie, mivel bármennyire jól idomított egy kutya, nem lehet előre tudni, miként reagál egy síró gyermekre vagy egy erősebb hangra. A helyi rendőrség eddig csak figyelmeztetéseket rótt ki, még nem büntettek senkit a póráz, illetve szájkosár használatának elmulasztása miatt, mivel a gazdik együttműködtek – magyarázta László. A szájkosár nélkül közösségbe vitt veszélyesnek nyilvánított kutyák gazdái a vonatkozó törvény értelmében száztól ötszáz lejig terjedő bírságot kaphatnak. Ennél jóval enyhébb a póráz hiánya miatt kiróható ötven lejes büntetés. A helyi rendőrség az ürülékzacskók meglétét is ellenőrzi, azt azonban nem tudják felülvizsgálni, hogy a gazdik használják-e azokat vagy sem – mondta az egység vezetője.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!