Hirdetés
Hirdetés

Nem lehetünk közömbösek: foglalkozni kell a fogyatékkal élő fiatal felnőttekkel

A tapasztalat szerint a nagyobb cégek nem zárkóznak el mozgáskorlátozottak vagy hallássérültek alkalmazásától. Illusztráció •  Fotó: Veres Nándor

A tapasztalat szerint a nagyobb cégek nem zárkóznak el mozgáskorlátozottak vagy hallássérültek alkalmazásától. Illusztráció

Fotó: Veres Nándor

Kétnapos konferenciát tartottak Együtt a fogyatékkal élőkért címmel a csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok Házában.

Barabás Hajnal

2017. október 09., 09:082017. október 09., 09:08

A hétvégi előadásokon és szakmai műhelyeken a felnőtté vált, iskolából kikerülő, fogyatékkal élő fiatalokról beszélgettek. Szó esett a csíkszeredai, enyhén értelmi sérült fiatalok munkaerőpiaci elhelyezkedésének esélyeiről is.

A fogyatékkal élőkkel foglalkozó civil szervezetek munkatársainak, szakembereinek, illetve a sérülteknek és azok szüleinek szólt a konferencia immáron 11. kiadása is. A szakmai fórum témája ezúttal a speciális nevelési igényű fiatal felnőttekről szólt.

Hirdetés

A pénteken megtartott megnyitón többek között felszólalt Nagy Szilárd, a Romániai Magyar Gyógypedagógusok Egyesületének elnöke, kiemelve, ez a téma nem kerülhető meg, még akkor sem, hogy ezek a fiatal felnőttek már nem az oktatási rendszer részei.

Idézet
Meggyőződésem, hogy aki szakmai hivatástudattal rendelkező pedagógus, annak nem közömbös, hogy mi történik a felnőtt kort elérő fogyatékkal élő fiatallal

– emelte ki. Ludescher László, Gyulafehérvári Caritas szociális ágazatának igazgatója arról beszélt, hogy itt a gyógypedagógusi szakmáról a '90-es évektől kezdve beszélhetünk, így akár azt is mondhatnánk, hogy

hasonló stádiumban van a szakma, mint azok a fiatalok, akikről a konferencia szól, akiknek az életét kívánják segíteni.

Azt kívánta a résztvevőknek, hogy a hétköznapi nehéz munkájuk során még több energia, kitartás legyen, hogy azt végezni tudják, és hogy a konferencián annyi ötlettel, kreatív megoldásokkal töltekezzenek fel, amivel a hétköznapok szürkeségét át tudják vészelni.

A konferencia ideje alatt több előadás és műhelymunka zajlott, többek között bemutatót tartott Dászkel Ildikó, a Csíkszeredai Szociális Szolgáltatási Központ igazgatója is az Állami gondozásban élő, enyhe értelmi sérült fiatalok munkaerőpiacon való elhelyezkedése Csíkszeredában címmel.

Előadásában ismertette a Hunyadi János utcában kiépített központot, ahol közel 90 értelmi fogyatékkal élő vagy tanulási nehézséggel küzdő gyermekeket gondoznak, akiknek többsége a csíksomlyói Szent Anna Speciális Iskolában tanul.

Idézet
Nálunk inkább enyhe értelmi sérültek vannak, akiknek vannak ugyan szociális készségeik, viszont a logikai összefüggéseket nehezebben tudják összekötni. Ezek a fiatalok azonban a kisebb feladatokat el tudják végezni, például egy varrodában a szálazás munkafázisát

– magyarázta. Hozzátette, emellett csomagolást, ragasztást is tudnak vállalni, ugyanakkor építkezésekben is szokták alkalmazni őket.

„Általános következtetés, hogy a cégek többségének fenntartásai vannak, főleg az értelmi sérülteknek alkalmazása tekintetében, hiszen asszociálják azzal, hogy »bolond«, könnyebben alkalmaznak más sérültséggel rendelkező fiatalokat, például mozgáskorlátozottakat vagy hallássérülteket” – részletezte.

Ugyanakkor elmesélte azt is, hogy azt tapasztalták, ahol esélyt kaptak gondozottjaik egy-két hónap próbaidőre, ott megtartották őket hosszabb időre munkaerőnek. „Az a legfontosabb, hogy a cégen belül legyen egy személy, aki felkarolja őket, akihez bármikor fordulhatnak segítségért” – hangsúlyozta az előadó.

Csíkszeredában inkább a nagyobb vállalatok, mint az Iris Service Rt., Ing Service Rt, valamint a Harplast Rt. alkalmaznak fogyatékkal élőket, illetve a varrodák is,

a kisebb cégeknek fenntartásaik vannak.

Védett műhelyekben pedig inkább azok a fiatalok tevékenykednek, akik nem tudnák teljesíteni a cégek által követelt normákat, a védett közegben jobban elnézik hiányosságaikat.

Dászkel Ildikó statisztikát is bemutatott arról, hogy

2012–2017 között a 97 végzős diákból 49-en helyezkedtek el a munkaerőpiacon, közülük 15 lány és 34 fiú.

Többnyire varrodai munkásként, szobalányként, építőmunkásként, utászként, újságkihordóként, fafeldolgozóként vagy őrző-védőként helyezkedtek el. Kitért arra is, hogy sokuk alig 1–3 hónapig dolgozott az első munkahelyén, és jelenleg több mint a fele ezeknek a fiataloknak munkanélküli. A kitartásuk gyakori okai lehetnek többek között, hogy alacsonyabb teherbírásúak, illetve az, hogy nincsenek rákényszerülve. Nem értik a munkaszerződés vagy a szabadság fogalmakat, nem ismerik a pénz értékét, nem tudnak félretenni, hamar elköltik, és nagyok az elvárásaik, így keveslik a fizetést.

A különböző sérültségi szinttel rendelkezők különbözően viszonyulnak a munkához, ami a pontosságot, rutint, felelősséget, lelkesedést és elköteleződést illeti. A határintelligenciával rendelkező fiatalok az enyhe értelmi sérült vagy halmozottan sérült társaikkal szemben kockázatvállalóbbak, például elmennek külföldre dolgozni, tovább tanulnak, vagy akár jogosítványt is szereznek.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. november 10., hétfő

Többen is ittasan ültek volánhoz a hétvégén Hargita megyében

Gyergyószetmiklóson, Csíkszeredában, Székelykeresztúron sem okozott gondot egyes sofőröknek az elmúlt hétvégén, hogy tilos járművet vezetni alkohol hatása alatt, többüket azonban elkapták a rendőrök és bűnügyi eljárást indítottak ellenük.

Többen is ittasan ültek volánhoz a hétvégén Hargita megyében
Hirdetés
2025. november 10., hétfő

Öt kategória, amiből a legjobban fogyott az idei fekete pénteken

A PayU GPO Románia hétfőn közzétett adatai szerint több mint 1,31 millió tranzakciót bonyolítottak le és mintegy 720 millió lejt költöttek el a vásárlók fekete pénteken az árengedményeket kínáló romániai online áruházaknál.

Öt kategória, amiből a legjobban fogyott az idei fekete pénteken
2025. november 10., hétfő

Éjszakai fagyok a következő két hét előrejelzésében

Az ország nagy részén a legmagasabb nappali hőmérséklet nem haladja meg a 15 Celsius-fokot ezen a héten, csak a Bánságban lesz továbbra is melegebb az ilyenkor megszokottnál – derül ki a november 10–23. közötti időszakra vonatkozó előrejelzésből.

Éjszakai fagyok a következő két hét előrejelzésében
2025. november 10., hétfő

Felkészültünk a télre: szinte teljesen megteltek a földgáztárolók

A földgáztárolók töltöttségi szintje 96 százalék, az energiatermelő víztározókban több mint 2400 gigawattnyi tartalék áll rendelkezésre (a teljes kapacitás 74 százaléka), a szénkészletek pedig csaknem 206 ezer tonnával haladják meg a 2024-es szintet.

Felkészültünk a télre: szinte teljesen megteltek a földgáztárolók
Hirdetés
2025. november 10., hétfő

Működik az e-személyi adatainak ellenőrzésére szolgáló új alkalmazás

Működik az alkalmazás, amely az elektronikus személyigazolvány chipjében tárolt adatok olvasására és ellenőrzésére szolgál – olvasható Hargita Megye Tanácsának közleményében.

Működik az e-személyi adatainak ellenőrzésére szolgáló új alkalmazás
2025. november 10., hétfő

Két veszélyes kangált fogott be a csíkszeredai önkormányzat

Jelentős pénzbírságra számíthatnak azok a gazdák, akiknek a kangál-keverék kutyájukat Csíkszereda közterületéről kellett befogni a hétvégén. Mindkét ebet a kutyamenhelyen helyezték el.

Két veszélyes kangált fogott be a csíkszeredai önkormányzat
2025. november 10., hétfő

Ennyi ingatlan cserélt gazdát októberben Romániában

Októberben 58 502 ingatlant adtak el Romániában, 3242-vel többet, mint egy hónappal korábban – tájékoztatott hétfőn az országos kataszteri és ingatlan-nyilvántartási hivatal (ANCPI).

Ennyi ingatlan cserélt gazdát októberben Romániában
Hirdetés
2025. november 10., hétfő

Újabb határátkelőhelyekre terjesztik ki az új digitális belépési-kilépési rendszert

További hat határátkelőhelyen alkalmazzák hétfőtől az EU-n kívüli állampolgárok adatainak nyilvántartására szolgáló új digitális belépési-kilépési rendszert (Entry-Exit System – EES) – közölte a román határrendészet.

Újabb határátkelőhelyekre terjesztik ki az új digitális belépési-kilépési rendszert
2025. november 10., hétfő

Hargita megyei utak téli karbantartása: napi kötelező beavatkozás a főbb útvonalakon

18,3 millió lejt szán a hóeltakarításra és csúszásmentesítésre Hargita Megye Tanácsa. Az 1-es kategóriába sorolt főbb útvonalakon a megbízott cégeknek november 15-től naponta kötelezően be kell avatkozniuk a balesetek megelőzése érdekében.

Hargita megyei utak téli karbantartása: napi kötelező beavatkozás a főbb útvonalakon
2025. november 10., hétfő

Rendőrségi ellenőrzések Hargita megyében: fegyver is előkerült egy autóból

Nagyszabású közúti ellenőrzést tartott a rendőrség Hargita megyében a hétvégén, melynek során egy engedély nélkül tartott fegyvert is lefoglaltak.

Rendőrségi ellenőrzések Hargita megyében: fegyver is előkerült egy autóból
Hirdetés