Hirdetés
Hirdetés

Nemcsak a kötelező, hanem teljes átszervezés történik Gyergyószentmiklóson

Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere. Hatékonyabb hivatali munkát igér •  Fotó: Bege Botond / Gyergyószentmiklós Polgármesteri Hivatala

Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere. Hatékonyabb hivatali munkát igér

Fotó: Bege Botond / Gyergyószentmiklós Polgármesteri Hivatala

Gyergyószentmiklós önkormányzata átfogó közigazgatási és városüzemeltetési átszervezést visz véghez. Amellett, hogy a kötelező létszámcsökkentést végrehajtják, a hatékonyabb működést, lakosságot jobban kiszolgáló hivatalt ígérnek.

Gergely Imre

2026. május 29., 16:022026. május 29., 16:02

2026. május 29., 16:052026. május 29., 16:05

A kormány minden önkormányzatot kötelezett arra, hogy bizonyos létszámot ne léphesse túl az alkalmazottak száma. Ennek megfelelően

Gyergyószentmiklóson 25 fővel, 161-ről 136-ra kellett csökkenteni a személyzetet.

Azonban ezen túlmenően, teljes átszervezést hajtanak most végre. A képviselő-testület csütörtökön fogadta el az erről szóló határozatot ami július 1-től lép érvénybe.

Az új struktúrában négy terület kap kiemelt szerepet: a közbiztonság, a lakossági ügyfélszolgálat, a városüzemeltetés és a fejlesztés

– ismertette Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere. Az igazgatóságok jelentős átalakításon mennek keresztül, miközben a városvezetés célja, hogy a szolgáltatások gyorsabbá, átláthatóbbá és hatékonyabbá váljanak.

Hirdetés

Az ügyfélszolgálat megerősítése érdekében létrehoznak egy központi petíciókezelő alosztályt, amely

egységes rendszerben kezeli majd a lakossági panaszokat, kéréseket és beadványokat.

Az új hivatali rendszer szerint az érintett irodák öt napon belül kötelesek megküldeni a szükséges szakmai információkat, a válaszokat pedig ügyfélbarát formában fogalmazzák meg a panaszosok felé. Emellett elkezdődik a város ügyfélszolgálati pontjainak felújítása, korszerűsítése is.

A Vitalissimához kerülnek a városüzemeltetési feladatok

A reform egyik legjelentősebb eleme, hogy számos városüzemeltetési tevékenységet kiszerveznek az önkormányzat kizárólagos tulajdonában lévő Vitalissima Kft.-hez. A cég veszi át

a zöldövezetek karbantartását, a köztisztasági feladatokat, a piac működtetését, a parkolás üzemeltetését, valamint a kutyamenhely működését.

Az önkormányzat és a városi cég között teljesítményalapú elszámolási rendszer működik majd. A fizetés pedig akkor történik, amikor pedig a munka el van végezve – szögezte le Nagy Zoltán.

A városvezetés szerint ez nemcsak nagyobb hatékonyságot eredményezhet, hanem pénzügyi előnyökkel is jár. Mivel a Vitalissima áfafizetőként visszaigényelheti például az útjavításokhoz használt aszfalt, különféle beszerzések áfáját, jelentős összegek maradhatnak a rendszerben. Az önkormányzatnak erre nincs lehetősége, ezek a pénzek eddig „elvesztek” – mutatott rá a polgármester.

Az így megtakarított pénzt fejlesztésekre és a szolgáltatások minőségének javítására fordíthatják.

A munkák minőségének ellenőrzésére részletes szabályzatokat dolgoznak ki. Ezek pontosan meghatározzák majd például a fűnyírás gyakoriságát és az egyes övezetekben megengedett fűmagasságot is. A szakmai felügyeletet kertészmérnök és útmérnök biztosítja, miközben a hivatalon belül egy kétfős intervenciós csoport marad a kisebb javítási és karbantartási feladatok gyors elvégzésére.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Hosszú távú fejlesztési tervek, több járőr az utcán

A Fejlesztési Igazgatóságon belül új alegység jön létre, amely az öt-tíz éves fejlesztési stratégiák és gazdaságfejlesztési koncepciók kidolgozásáért felel majd. Ennek részeként gazdaságfejlesztői iroda is alakul. A cél, hogy

a város ne csupán az aktuális pályázati lehetőségekre reagáljon, hanem előre megtervezett fejlesztési elképzelések mentén haladjon.

A közbiztonság területén is jelentős változások várhatók. A helyi rendőrség állománya 20-ról 16 főre csökken, ugyanakkor

az átszervezés célja az utcai jelenlét növelése.

Megszűnik az éjszakai diszpécserszolgálat, az így felszabaduló munkaerőt nappali járőrszolgálatra csoportosítják át. A nyár folyamán 42 új térfigyelő kamerát telepítenek a rendőrséggel egyeztetett helyszínekre, és

tervben van a városi kamerarendszer összekapcsolása az állami rendőrség hálózatával is.

Új feladatmegosztás a városvezetésben

Az átszervezés a városvezetés munkamegosztását is átalakítja. Nagy Zoltán polgármester a jövőben elsősorban a stratégiai városvezetésre, a külső kapcsolatokra, a lakossági kommunikációra és a forrásteremtésre összpontosít.

A hivatal napi operatív működését városmenedzser koordinálja majd (aki egyelőre próbaidőre érkezik), aki az igazgatóságok közötti együttműködésért és a projektek menedzseléséért felel.

Az alpolgármester feladata a városüzemeltetés stratégiai felügyelete lesz, az éves és havi tervek nyomon követésével, valamint a teljesítmény számonkérésével.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 11., csütörtök

Az állatkupecek elkerülésére inti a gazdákat a megyei főállatorvos

Hargita megyéből 180, juhokból és kecskékből vett vérmintát küldött Bukarestbe az állategészségügyi hatóság, ezekben a juhhimlő és a kiskérődző-pestis kórokozója, vagy antitestek jelenlétét próbálják kimutatni. A gazdákat fokozott óvatosságra intik.

Az állatkupecek elkerülésére inti a gazdákat a megyei főállatorvos
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Előzetesben marad a drogkereskedelemmel és a kiskorú elleni nemi erőszakkal gyanúsított népdalénekes

A marosvásárhelyi ítélőtábla szerdán elutasította a drogkereskedelemmel gyanúsított Cristian Pomohaci fellebbezését, így a volt ortodox pap és népdalénekes előzetes letartóztatásban marad.

Előzetesben marad a drogkereskedelemmel és a kiskorú elleni nemi erőszakkal gyanúsított népdalénekes
2026. június 10., szerda

Lemondott az ukrán állampolgárságáról, minden kapcsolata megszűnt az ukrán hatóságokkal Eugen Tomac-nak

Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök szerdán közölte, hogy a román állampolgárság megszerzésekor minden kapcsolata megszűnt az ukrán hatóságokkal, és évekkel ezelőtt, önként lemondott az ukrán állampolgárságról.

Lemondott az ukrán állampolgárságáról, minden kapcsolata megszűnt az ukrán hatóságokkal Eugen Tomac-nak
2026. június 10., szerda

Mobilalkamazás segítségével kérhetnek segítséget a látás- és hallássérültek

A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.

Mobilalkamazás segítségével kérhetnek segítséget a látás- és hallássérültek
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Kezdődhet a bentlakásomlás-per elsőfokú tárgyalása

Lezárult az előkészítő szakasz, így elkezdődhet a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásánál történt tragédia nyomán indult büntetőper elsőfokú tárgyalása. Noha voltak problémák a nyomozati anyaggal, ez nem változtatott a helyzeten.

Kezdődhet a bentlakásomlás-per elsőfokú tárgyalása
2026. június 10., szerda

„Az emberek kormányt akarnak” – a pártoknak üzent Nicușor Dan

Az emberek kormányt akarnak, nem érdeklik őket a politikusok választási vitái – jelentette ki szerdán Nicușor Dan.

„Az emberek kormányt akarnak” – a pártoknak üzent Nicușor Dan
2026. június 10., szerda

Ne legyen szigorúan védett a barnamedve – Brüsszelhez fordul Tánczos Barna

Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes szerdán bejelentette, kezdeményezni fogja az Európai Bizottságnál (EB), hogy vegyék le a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról és helyezzék át egy másik listára.

Ne legyen szigorúan védett a barnamedve – Brüsszelhez fordul Tánczos Barna
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Egy baleset, 17 segítségnyújtás, 16 riasztás két nap alatt

A Hargita megyei tűzoltók összesen 18 sürgősségi esethez vonultak ki a hét első két napján, miközben 16 Ro-Alert figyelmeztetést is kiadtak a településeken megjelenő medvék miatt.

Egy baleset, 17 segítségnyújtás, 16 riasztás két nap alatt
2026. június 10., szerda

Kétórás figyelmeztető tiltakozásba kezdenek a törvényszéki orvosok

Két órára felfüggesztik tevékenységüket csütörtökön az ország igazságügyi orvosszakértői és a törvényszéki orvostani szolgálatok munkatársai. A tiltakozó akcióhoz a Hargita Megyei Törvényszéki Orvostani Szolgálat is csatlakozik.

Kétórás figyelmeztető tiltakozásba kezdenek a törvényszéki orvosok
2026. június 10., szerda

Marad az árréskorlátozás, a képviselőház is megszavazta

A képviselőház szerdai ülésén döntő házként elfogadta az alapélelmiszerek árréskorlátozását december 31-éig meghosszabbító jogszabálytervezetet.

Marad az árréskorlátozás, a képviselőház is megszavazta
Hirdetés