
A tálalás magáért beszél
Fotó: Beliczay László
Pácolás, elősütés és napokig tartó várakozás előzte meg Karácsony József, a Főnix Konyha szakácsa legutóbbi ételének elkészítését, a folyamat pedig a hús megpuhítása érdekében volt elengedhetetlen. Az ínycsiklandó sertéstarja mellé különleges mártás is készült, ugyanakkor a köretként szolgáló krumplipüré sem maradt el.
2022. augusztus 31., 14:032022. augusztus 31., 14:03
„Nem mindig kell étterembe menni, hogy valamilyen általunk kedvelt hozzávalókból összeállított, mégis különlegesnek számító ételt fogyaszthassunk. Ha van elég türelmünk, és az előkészületekre sem sajnáljuk az időt, mi magunk is elkészíthetjük a fogást, amivel nemcsak magunkat, de egész családunkat meglephetjük” – fogalmazott lapunknak Karácsony József, a Főnix Konyha szakácsa.
Először be kell pácolnunk a még nem szeletelt, egy-két kilogrammos húsunkat, ha azt szeretnénk, hogy igazán puha legyen – magyarázta a szakember. Ennek érdekében szórjunk rá sót, fehér és fekete borsot, őrölt édes-nemes paprikát, köményt és fokhagymaport, esetleg fokhagymaprádot. A porszerű fűszereket érdemes összekeverni és úgy használni.
Két napig pácoljuk, majd süssük elő a húst, mielőtt a sütőbe helyeznénk
Fotó: Beliczay László
Ezt követően süssük elő alacsony lángon a tarját olívaolajban vagy disznó-, esetleg kacsazsírban – három-négy percig minden oldalát. Nem kell hosszan pirítani a húst, a lényeg, hogy a belseje rózsaszín maradjon. Ezután újabb egy napig kell hagyni pihenni a húsunkat, mielőtt felhasználnánk.
– így a séf.
Elkészítése előtt szeleteljük egy-két centiméteres vastagságúra a tarját, majd újból ízesítsük – a korábbinál valamivel óvatosabban – a már használt fűszerkeverékkel. A szeleteket helyezzük egy tepsibe, majd öntsünk rá két-három deciliter húslevesből készült alaplevet (esetleg forralt vegetás vizet), illetve ugyanennyi száraz, félszáraz fehérbort. Alufóliával takarjuk le a tepsit, hogy az ételünk párolódhasson, végül pedig helyezzük a 130–140 Celsius-fokosra hevített sütőbe. 35–40 perc múlva tálalhatjuk is a tarját.
Fokozhatjuk az ízlelőbimbóinknak nyújtott élményt, ha ínycsiklandó jus (zsü) mártást is készítünk az étel mellé – jelentette ki Karácsony József. Ehhez kiváló alapanyag a hús sütése után a tepsiben maradt zsír. Öntsük ezt a különleges zsírt egy forralóedénybe, majd adjunk hozzá némi vizet és paradicsompasztát. Miután ez rotyogni kezdett, máris adagolhatjuk az olívaolajat, a babérlevelet, a borsot, némi citromlevet – esetleg mustárt – és a felaprított fokhagymát.
A hús zsírját használjuk a jus mártáshoz
Fotó: Beliczay László
Pár perc után töltsünk némi vizet, illetve szórjunk lisztet a mártásba. Utóbbi azért fontos, hogy besűrűsödjön a szósz, illetve ne csapódjon ki benne a zsír és az étolaj tálaláskor. Érdemes egyébként beletenni a mártásba a megpirult húsokat, és mindezt visszahelyezni a sütőbe további öt-tíz percre.
Közben készíthetünk krumplipürét köretként: sós vízben főzzük meg a meghámozott, majd feldarabolt pityókát, szűrjük le a vizet róla, és törjük le, közben vajat és tejet adagolva hozzá. Egy kilogramm pityókához nagyjából kétszáz gramm vaj és fél liter forralt tej kell. Mindezt még le kell turmixolnunk, közben ízlés szerint sót adagolva.
A krumplipürét érdemes formába helyezni és úgy tálalni, hiszen így kedvezőbben fog kinézni a tányéron. Erre tegyük a hússzeleteket, majd öntsünk rá jus mártást.
Savanyúságnak a paradicsomos friss káposzta az egyik legmegfelelőbb. Az étel mellé abból a borból fogyasszunk, amit a hús sütésénél használtunk.
A Fidesz szombati tisztújító kongresszusán Orbán Viktor elismerte, hogy a választási vereségért őt terheli a felelősség, ugyanakkor bírálta az új kormány politikáját, és arról beszélt, hogy az ország politikai és gazdasági káosz felé tart.
A bányászjárás áldozatai előtt tisztelgett szombaton Nicușor Dan államfő Bukarestben. Az elnök szerint az 1990-es események a román demokrácia egyik legsötétebb fejezetét jelentik.
Június 13-tól életbe léptek a közösségi együttélési normák megsértéséről szóló törvény módosításai, amelyek szigorúbb fellépést tesznek lehetővé a szomszédokat zavaró magatartásokkal szemben.
Negyvenhárom személyt evakuált a katasztrófavédelem szombat reggel egy temesvári négyemeletes tömbházból, miután az egyik földszinti lakásban robbanás történt, amelyet tűz követett.
Életének 86-ik évében elhunyt Nagy Antal csíkszeredai pedagógus, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori matematika- és fizikatanára.
Benyújtották az Országgyűlésnek a közmédia átalakítására vonatkozó törvényjavaslatot pénteken, a javaslat teljesen átszervezné a közmédia intézményrendszerét.
Ismét 9 lej alá csökkent a standard benzin literenkénti ára a romániai töltőállomásokon, miután az elmúlt napokban mindegyik kúthálózat jelentősen mérsékelte árait. Gázolajat továbbra is 9 lej fölötti áron tankolhatunk.
Négy férfinél tartottak házkutatást a Kovászna megyei rendőrök Maros és Beszterce-Naszód megyében: az illetőket azzal gyanúsítják, hogy ellopták egy 84 éves sepsiszentgyörgyi nő 14 ezer eurós megtakarítását.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat Politikai Bizottságának pénteki ülése után.
Kétszer is behatolt egy buşteni-i házba egy anyamedve bocsaival pénteken, míg végül kilőtték a délután folyamán. A három bocs közül az egyik halálosan megsérült, a másik kettő pedig az erdőbe menekült.
szóljon hozzá!