
Fotó: Vízügy
Az általános országos időjárási előrejelzéseket immár leképezik, lebontják helyi szintre a hétvégén Marosvásárhelyen felavatott modern központ berendezéseinek segítségével. Ez az első hasonló központ Romániában.
2010. március 08., 18:492010. március 08., 18:49
2010. április 08., 18:352010. április 08., 18:35
Fotó: Vízügy
Egyelőre a Maros Vízügyi Igazgatóságon berendezett marosvásárhelyi meteorológiai központ vezetője, Makkai Gergely elmondta, az ország első, modern, helyi intézet jelentősége az, hogy immár kistérségi szintre leképezve előrejelezhetik az időjárást. „Világszinten ezt a két pilléres módszert használják, amelynek segítségével megállapítható az 1–2 órás, illetve az 1–3 napos időjárás-valószínűség. Hidrológiai szempontból is jelentős a központ, mivel a Maros Vízügyi Igazgatóságnál mindeddig nem létezett időjárás-előrejelző berendezés” – mondta a szakember. Hozzátette, az árvízvédelem terén jelentős eredményeket értek el, így közvetlen veszély nem áll fenn, de a szélsőséges időjárás miatt óvatosnak kell lenni.
„A megközelítőleg 15–20 ezer euróból számítógépes szoftvereket, monitorokat, kommunikációs eszközöket vásároltunk. Az országban összesen 8 regionális meteorológiai központ működik, de ezek nagy területeket felügyelnek, ezért Marosvásárhelyen kísérleti jelleggel alapítottuk meg a helyi központot” – tudtuk meg a szakembertől. A szatellitrendszerre és széles sávú internetre „kötött” központból figyelik majd a Székelyföldet, azaz Maros, Hargita és Kovászna megyét, amely földrajzilag (is) egységes tájegységet képez, és amelyen belül a Felső-Maros mentén a leggyorsabb az árhullám kialakulása, a csapadék lefolyása. A központban jelenleg kilenc szakember dolgozik, de még kettőre lenne szükség.
Fotó: Vízügy
Megszavazta hétfőn a szenátus a Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter elleni egyszerű indítványt. Nem mondok le – jelentette ki a miniszter az indítvány elfogadását követően.
Menesztette az érintett egység menedzserét az a bukaresti fogászati klinika, ahol novemberben egy kétéves kislány halt meg mélyaltatásos beavatkozás közben. A belső vizsgálat szerint a rendelő végleges engedély nélkül működött.
Călin Georgescu volt elnökjelölt és Horațiu Potra zsoldosvezér hétfőn először találkoztak annak a pernek az előkészítő tárgyalásán, amelyben az alkotmányos rend megdöntésének kísérletével vádolják őket.
Székelyudvarhelyen, Székelykeresztúron, illetve Csíkszentdomokos, Bögöz és Zetelaka községekben is kaptak el ittas, illetve jogosítvány nélkül vezető embereket a rendőrök az elmúlt hétvégén.
Megállt a szíve és leállt a légzése a 74 éves férfinak, aki hétfőn délután egy kútba esett Nagycsergeden. A férfit a kiérkező mentőegységek újraélesztették.
Székelyudvarhelyen és a Csíkszentimrei Büdösfürdő közelében is történt egy-egy baleset szombaton. Az egyik sofőr alkohol hatása alatt volt a történtek idején – derül ki a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság hétfői közleményéből.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok Románia nem eladó – progresszisták nélküli kormányt című bizalmatlansági indítványát. Az ülésen 420 képviselő és szenátor vett részt.
Törtkővel megrakott teherautó borult fel hétfőn délután Sepsiszentgyörgy Csíkszereda felőli bejáratánál, ahol rendőrök irányítják a forgalmat – tudtuk meg a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányságtól.
Fél éve fennálló áldatlan helyzetet zár le a Gyulakután üzembe helyezett sótalanító berendezés, így ismét iható a csapvíz. Hétfőn Maros megye politikai elöljárói és szakemberek mutatták be a sajtónak a rendszer működését a gyulakutai vízüzemnél.
Közzétette friss időjárás-előrejelzését az Országos Meteorológiai Szolgálat a következő két hétre. A leghidegebb éjszakákon úgy tűnik, hamar túlleszünk.
szóljon hozzá!