
Fotó: Gergely Imre
Számos feltételezés, vélemény megfogalmazódott a szóba került gyergyószentmiklósi szienitbánya nyitásával kapcsolatban. Egy konkrét fejlemény van: a cég, aki ezt tervezte, visszakozott, nem lesz tehát bányanyitás. A külszíni fejtést tervező cég illetékesének id. és ifj. Jakab Gyula mutatta be az erre kiszemelt helyszínt. Ők erősítették meg azt a hírt, hogy az elképzelésből nem lesz semmi.
2022. szeptember 27., 17:392022. szeptember 27., 17:39
2022. szeptember 27., 18:032022. szeptember 27., 18:03
„Akik radioaktív elemek vagy ritka földfémek kitermelésének szándékáról beszéltek, azok nem voltak megfelelően tájékozottak arról, hogy mi is a szienit” – jelentette ki idősebb Jakab Gyula geológus, aki ötven éven át folytatott kutatásokat a gyergyói hegyekben, és számos könyvet, szaktanulmányt írt a témáról.
– húzta alá megkeresésünkre.
A szienit kitermelése gyakorlatilag egy kőfejtést jelentett volna,
A bánya pedig semmiképpen nem lett volna akkora és olyan, amekkorát az a tiltakozók illusztrációként mutattak – fogalmazott a szakember, majd érzékeltetésként hozzátette:
A „volna” szó azért ismétlődik sokszor a magyarázatban, mert az a cég, amely a befektetést tervezte, közölte, hogy
Ifjabb Jakab Gyula hozzátette, hogy az a bukaresti cég, amelynek szakemberei az elképzeléseket ismertették a szeptember 12-i gyergyószentmiklósi találkozón, nem lett volna érintett a gyergyószentmiklósi bányanyitásban, hanem azért voltak itt jelen, mert régebbi partnere a külföldi befektetőnek, aki ismerte őket, és felkérte, hogy tájékoztassák a gyergyóiakat.
– magyarázta id. Jakab Gyula, aki azt is elmondta, hogy a külföldi cég illetékese pár hónapja a környéken járt (teljesen más ügyben), akkor tekintette meg a helyszínt. Összeszedtek néhány megfelelőnek látszó követ a földről, és akkor ismerték fel ennek a tulajdonságát, amikor azt a laboratóriumukban megvizsgálták. Hozzátette: a Nagy-Kürücnek nevezett helyen az utóbbi években nem voltak erre vonatkozó kutatások,
A képen egy darab nefelinszienit látható. Ezt bányásztak volna Gyergyószentmiklóson
Fotó: Gergely Imre
Kérésünkre idős és ifjabb Jakab Gyula több olyan, a közbeszédben felmerült aggályra, felvetésre, alaptalan közlésekre is válaszolt, amelyek leginkább borzolták a kedélyeket. Leszögezték, hogy a szeptember 12-i találkozó előtt nem volt semmilyen előre eldöntött projekt és semmilyen háttérbeszélgetés a témáról, mindössze annyi történt, hogy id. Jakab Gyula kérte Csergő Tibor gyergyószentmiklósi polgármestert, hogy
A találkozón részletesen kifejtették, hogy ez a bányanyitás mit is jelentene, továbbá válaszoltak minden kérdésre, amit feltettek a jelenevők. Hangsúlyozták, hogy a találkozót követően senki nem kereste meg őket azok közül, akik véleményt nyilvánítottak a kérdésben anélkül, hogy jelen lettek volna személyesen a találkozón.
Nem tudják, hogy kik lehettek azok a szakemberek, akik álláspontját kikérték a megszólalók. Elmondták azt is, hogy ők a találkozón
A radioaktivitással kapcsolatos félelmekről id. Jakab Gyula ismételten leszögezte: semmi ilyesmiről nincs szó, amikor a Kürücökön található szienitről beszélünk,
„A különféle egyéb értékes fémekkel, anyagokkal, az orotvai bányászattal, vagy Verespatakkal kapcsolatba hozott állásfoglalások, kijelentések sem állják meg a helyüket, ezeknek semmi közük a Gyergyószentmiklóson elképzelt bányához.
– nyugtázta megkeresésünkre id. Jakab Gyula.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!