
Fotó: Gergely Imre
Számos feltételezés, vélemény megfogalmazódott a szóba került gyergyószentmiklósi szienitbánya nyitásával kapcsolatban. Egy konkrét fejlemény van: a cég, aki ezt tervezte, visszakozott, nem lesz tehát bányanyitás. A külszíni fejtést tervező cég illetékesének id. és ifj. Jakab Gyula mutatta be az erre kiszemelt helyszínt. Ők erősítették meg azt a hírt, hogy az elképzelésből nem lesz semmi.
2022. szeptember 27., 17:392022. szeptember 27., 17:39
2022. szeptember 27., 18:032022. szeptember 27., 18:03
„Akik radioaktív elemek vagy ritka földfémek kitermelésének szándékáról beszéltek, azok nem voltak megfelelően tájékozottak arról, hogy mi is a szienit” – jelentette ki idősebb Jakab Gyula geológus, aki ötven éven át folytatott kutatásokat a gyergyói hegyekben, és számos könyvet, szaktanulmányt írt a témáról.
– húzta alá megkeresésünkre.
A szienit kitermelése gyakorlatilag egy kőfejtést jelentett volna,
A bánya pedig semmiképpen nem lett volna akkora és olyan, amekkorát az a tiltakozók illusztrációként mutattak – fogalmazott a szakember, majd érzékeltetésként hozzátette:
A „volna” szó azért ismétlődik sokszor a magyarázatban, mert az a cég, amely a befektetést tervezte, közölte, hogy
Ifjabb Jakab Gyula hozzátette, hogy az a bukaresti cég, amelynek szakemberei az elképzeléseket ismertették a szeptember 12-i gyergyószentmiklósi találkozón, nem lett volna érintett a gyergyószentmiklósi bányanyitásban, hanem azért voltak itt jelen, mert régebbi partnere a külföldi befektetőnek, aki ismerte őket, és felkérte, hogy tájékoztassák a gyergyóiakat.
– magyarázta id. Jakab Gyula, aki azt is elmondta, hogy a külföldi cég illetékese pár hónapja a környéken járt (teljesen más ügyben), akkor tekintette meg a helyszínt. Összeszedtek néhány megfelelőnek látszó követ a földről, és akkor ismerték fel ennek a tulajdonságát, amikor azt a laboratóriumukban megvizsgálták. Hozzátette: a Nagy-Kürücnek nevezett helyen az utóbbi években nem voltak erre vonatkozó kutatások,
A képen egy darab nefelinszienit látható. Ezt bányásztak volna Gyergyószentmiklóson
Fotó: Gergely Imre
Kérésünkre idős és ifjabb Jakab Gyula több olyan, a közbeszédben felmerült aggályra, felvetésre, alaptalan közlésekre is válaszolt, amelyek leginkább borzolták a kedélyeket. Leszögezték, hogy a szeptember 12-i találkozó előtt nem volt semmilyen előre eldöntött projekt és semmilyen háttérbeszélgetés a témáról, mindössze annyi történt, hogy id. Jakab Gyula kérte Csergő Tibor gyergyószentmiklósi polgármestert, hogy
A találkozón részletesen kifejtették, hogy ez a bányanyitás mit is jelentene, továbbá válaszoltak minden kérdésre, amit feltettek a jelenevők. Hangsúlyozták, hogy a találkozót követően senki nem kereste meg őket azok közül, akik véleményt nyilvánítottak a kérdésben anélkül, hogy jelen lettek volna személyesen a találkozón.
Nem tudják, hogy kik lehettek azok a szakemberek, akik álláspontját kikérték a megszólalók. Elmondták azt is, hogy ők a találkozón
A radioaktivitással kapcsolatos félelmekről id. Jakab Gyula ismételten leszögezte: semmi ilyesmiről nincs szó, amikor a Kürücökön található szienitről beszélünk,
„A különféle egyéb értékes fémekkel, anyagokkal, az orotvai bányászattal, vagy Verespatakkal kapcsolatba hozott állásfoglalások, kijelentések sem állják meg a helyüket, ezeknek semmi közük a Gyergyószentmiklóson elképzelt bányához.
– nyugtázta megkeresésünkre id. Jakab Gyula.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
szóljon hozzá!