
A veszélyes medvék kilövésére lehetőséget adó beavatkozási kvóta egy félmegoldással sem ér fel a szakember szerint
Fotó: Gecse Noémi
Új csapásra terelte a medveproblémák megoldásának ügyét a 44 udvarhelyszéki közbirtokosságot tömörítő Zetelaki Területtulajdonosi Társulás: beperelték a környezetvédelmi minisztériumot a vadgazdálkodási szabályozások alkalmazásának elmulasztása miatt. A módszer iránt már más megyékből is érdeklődnek a társulásnál.
2019. augusztus 31., 09:272019. augusztus 31., 09:27
2019. augusztus 31., 09:342019. augusztus 31., 09:34
Bő fél hónap múlva, szeptember 20-án kerül sor az első érdembeli tárgyalásra a Marosvásárhelyi Táblabíróságon azt követően, hogy a legfelsőbb bíróság a per fővárosból történő áthelyezéséről döntött. Mint azt Benke József, a Zetelaki Területtulajdonosi Társulás elnöke és egyben a Zeteleka és Társai Vadásztársaság igazgatója elmondta, 44 udvarhelyszéki közbirtokosságot – beleértve a sóvidékieket is – képviselnek ebben az ügyben, és
Fotó: Gecse Noémi
„Két dolgot követelünk. Az első az, hogy tartsák be a 2018-ból származó 148-as törvényt, amely kimondja, hogy évente kell jóváhagyni beavatkozási kvótát a nagyragadozókra. A második az, hogy a minisztérium tartsa be saját rendeletét, a medvepopulációra vonatkozó akciótervet, amelyet tavaly hagytak jóvá, megjelent a Hivatalos Közlönyben, és érvénybe is lépett. Ebben szerepel az, hogy ahol sok medvét számláltak és sok volt a kár, ott adjanak kilövési kvótákat vadgazdákra leosztva.
– tájékoztatott követeléseikről Benke József. Elmondta, az országban egyedül ők indítottak pert a környezetvédelmi tárca ellen, de azóta már más megyékből, például Szebenből is érdeklődtek a „minta” iránt a társulásnál.
A jogvita megnyerésének esélyeire vonatkozó kérdésünkre határozottan kijelentette, nekik van igazuk, hiszen érvényben lévő szabályozások alkalmazását mulasztja el a minisztérium, de
Egy gyorsabb megoldás az lesz, ha sikerül elérniük, hogy a szaktárca jövő évben újra jóváhagyjon egy éves kilövési keretet, mint ahogyan volt 2016 előtt. Múlt hónapban ugyan meghatározott egy 140 egyed ártalmatlanítására vonatkozó országos beavatkozási kvótát a minisztérium, de ez csak a veszélyes medvék esetében alkalmazható, tehát nem oldja meg a medveállománnyal kapcsolatos problémákat, azok csak akkor rendeződnének, ha minden évben jóváhagynák a kilövési kereteket – magyarázta a szakember.
Benke József kérdésünkre azt is közölte,
Ráadásul – fűzte hozzá – a vadkárokra vonatkozó kártérítés-igénylés is nagyon bürokratikus folyamat, normális esetben is legalább tizenkétféle dokumentumot kell beszereznie a károsultnak, de egy medve által elhurcolt juh esetében, amelynek így nyilván a fülszáma is odalesz, még nehezebben kaphat kártérítést a gazda. Benke József szerint
így a nyilvántartásban sokkal kevesebb kár szerepel, mint amennyi a valóságban történik.
Fotó: Barabás Ákos
Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a következő két hétre, a június 15–28. közötti időszakra vonatkozó időjárás-előrejelzését. Jöhet a nyár.
A bukaresti katonai törvényszék a csendőrségi vezetőket a vádak alól felmentő ítéletet hozott hétfőn a 2018. augusztus 10-i fővárosi tüntetés ügyében.
A munkaképes korú, azaz a 15 és 64 év közötti lakosság foglalkoztatási aránya 62,6 százalékon stagnált az idei első negyedévben, míg a munkanélküliségi ráta 0,2 százalékponttal 6,5 százalékra nőtt 2025 utolsó három hónapjához képest.
Országos akcióhoz csatlakozva június 15. és 21. között fokozott közúti ellenőrzéseket végeznek a rendőrök, elsősorban az ittas vagy tudatmódosító szer alatt álló sofőrök kiszűrésére.
Egy 56 éves férfi fulladt vasárnap a Fekete-tengerbe, Mamaia üdülőhelyen. Kiemelték a vízből és megpróbálták újraéleszteni, de eredménytelenül.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök mindenekelőtt párttársainak támogatására számít az új kormány megalakításakor, és nem abból indul ki, hogy két táborra szakad a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
Fokozatosan növekszik a környezetvédelmi panaszok száma Hargita megyében, ami elsőre a lakosság környezettudatosságának erősödésére utal. A valóság azonban kissé árnyaltabb és lehangolóbb is: a háttérben sokszor szomszédok közti konfliktusok állnak.
Nem használhatóak hétfőn reggel Csíkszeredában a Temesvári sugárút egy részének parkolói szenzortelepítési munkálatok miatt – tájékoztat a parkolást felügyelő Csíki Trans. Kft.
Kelemen Hunor vasárnap este közölte, ha Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök tárgyalásra hívja az RMDSZ képviselőit, meghallgatják a javaslatait.
7 hozzászólás