Új repülőjáratokat hozna, régi konfliktusokat kezelne Peti András

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

Utasközpontú röpteret szeretne kialakítani Peti András, a marosvásárhelyi repülőtér kinevezésre váró új igazgatója. Ehhez többek között az intézmény mélyrepülését kívánja megfékezni. Négy éve van rá.

Szucher Ervin

2016. július 19., 18:282016. július 19., 18:28

Az alpolgármesterségből kiesett Peti András nem szívesen beszél reptérigazgatói terveiről, elképzeléseiről; mint mondja, noha megnyerte a versenyvizsgát, addig, amíg nem kapja kézbe a kinevezését, semmit nem tekint biztosnak. Nem szeretne a medve bőrére inni, annál is inkább, mivel elképzelhetőnek tartja, hogy a tisztségre pályázó vetélytársai, Ştefan Petru Runcan és Ionela Ciotlăuş nem fogadják el az eredményt, és élnek az óvási jogukkal.

Azt viszont látja és nem hagyja szó nélkül Peti András, hogy a Transilvania Nemzetközi Repülőtér már nem az a felszállóban lévő intézmény, amit három évvel ezelőtt – éppen az alpolgármesterség kedvéért – otthagyott. Az akkori tizenhat célállomásból mára mindössze kilenc maradt, noha két újabb járat beindítására volt kilátás. A Tarom, a Rynair és a Wizz Air gépei közül ma már csak az utóbbi, magyarországi bejegyzésű légi társaság repülői szállnak le Vidrátszegen. Az utóbbi időszak mégis mozgalmas volt: sajnos nem a repülési menetrend alakulásában, hanem a sokasodó munkakonfliktus terén. Per pert követett, félreállítások, elbocsátások, viharos távozások jellemezték a vidrátszegi intézmény életét, amit nem egy esetben nyilvános szennyes teregetés fűszerezett. Egy adott pillanatban a beosztottak sztrájkkal fenyegetőztek, amennyiben a vezetőtanács alelnöke, Luminiţa Gherendi nem változtat a magatartásán.

Közben a szolgáltatások minősége is vészesen romlott: számos panasz volt az unott vagy éppenséggel undok személyzetre, a várótermi feltételekre, a primitív parkolási módszerre.

A tarthatatlan állapotról számolt be a sajtónak Monica Hărmănescu, a repülőtér volt szóvivője is, aki a tavaly szeptemberben éppen Gherendi viselkedése miatt nyújtotta be felmondását.

Korábbi nyilatkozatában Peti András lapcsaládunknak arról beszélt, hogy minden repülőtér az adott régió gazdasági motorja, a marosvásárhelyi légikikötőnek pedig minden adottsága megvan a fejlődéshez. „Közel van a megyeszékhelyhez, de nincs éppen a városban, autópálya épül mellette, a vasút is közel van, tehát a személy- és teherszállítmányok szempontjából is megfelelő az elhelyezkedése” – magyarázta. Most arról beszélt, hogy mindenképpen a célállomások növelését szeretné elérni. Amikor 2012 júniusa és 2013 júniusa között a légikikötő igazgatótanácsának alelnöke volt, majd Mihail Poruţiu volt igazgató lemondása után fél évig az ideiglenes elnöke, hat új járattal gyarapította Marosvásárhelyt, és további kettőről állapodott meg a fapados légitársaságokkal.

„Mindenképpen egy utasközpontú repteret szeretnék, egy olyant, amely elsősorban az utazóközönséget szolgálja. Ehhez ismét tárgyalóasztalhoz kell ülnöm a légitársaságok képviselőivel, ugyanakkor meg kell tennem mindent az örökölt munkakonfliktusok rendezésére” – sorolta Peti András. A kinevezés előtt álló vezető tudja, annak dacára, hogy tetemes beruházást jelent, elengedhetetlen a kifutópálya felújítása, mint ahogy szükséges a bekötőút megépítése, illetve a parkoló bővítése és rendezése. Petinek három hónap áll rendelkezésére, hogy elkészítse az üzleti tervét, amit majd bemutat a reptér tulajdonosának, a Maros megyei önkormányzatnak. Amennyiben a hivatal elutasítja a projektet, lehetőség van a javításra, de a tanács akár új versenyvizsgát is kiírhat.

Az elmúlt időszakban egyébként a Transilvania Nemzetközi Repülőtér egyre inkább teret veszített a térség másik nagy repterével, a korszerűsített kolozsvári légi kikötővel szemben. A vásárhelyi helyzet továbbá azért is aggasztó, mert nem csak a kolozsvári trendnek, az országosnak is az ellentétje.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. augusztus 23., vasárnap

Ő maga is legyőzte a vesebetegséget, most másokért fut tovább – érkezik a VifiRun

Tavaly rendezték meg először Marosvásárhelyen a VifiRun jótékonysági futást, amelynek célja, hogy a sport többet jelentsen a teljesítménynél, a célba érésnél. Idén, a szeptember 12-i közösségi futás középpontjában a vesebeteg gyermekek támogatása áll.

Ő maga is legyőzte a vesebetegséget, most másokért fut tovább – érkezik a VifiRun
Hirdetés
2026. augusztus 21., péntek

Megtalálták a Marosvásárhelyen eltűnt férfit

Megtalálták azt a 71 éves férfit, aki pénteken tűnt el egy helyi zöldségpiacról. Az illetőnek egészségügyi problémája miatt tájékozódási és kommunikációs nehézségei lehetnek, ezért a rendőrség a lakosság segítségét kéri.

Megtalálták a Marosvásárhelyen eltűnt férfit
2026. augusztus 21., péntek

Ivóvízszolgáltatás-kiesésre kell számítani több Maros megyei településen

Több Maros megyei településen is ideiglenesen szünetel az ivóvíz-szolgáltatás az elosztóhálózaton végzett munkálatok miatt pénteken, augusztus 21-én – közölte a szolgáltató.

Ivóvízszolgáltatás-kiesésre kell számítani több Maros megyei településen
2026. augusztus 21., péntek

Gazdasági melléképület gyúlt ki Maros megyében

Tűz ütött ki péntekre virradóra egy gazdasági melléképületben a Maros megyei Libánfalván. A riasztás éjfél után, fél 1 körül érkezett a szászrégeni tűzoltó-alakulathoz.

Gazdasági melléképület gyúlt ki Maros megyében
Hirdetés
2026. augusztus 20., csütörtök

Botrányt kavart a magyar nyelvtudás feltétele, ezért kiigazította a tanfelügyelőség az igazgatói állás feltételeit

Kiigazította a Maros megyei tanfelügyelőség a dicsőszentmártoni Andrei Bârseanu Elméleti Líceum igazgatói állásának feltételeit, miután vitát váltott ki, hogy a meghirdetett pályázat a magyar nyelv ismeretét írta elő az igazgatói tisztségre.

Botrányt kavart a magyar nyelvtudás feltétele, ezért kiigazította a tanfelügyelőség az igazgatói állás feltételeit
2026. augusztus 20., csütörtök

Több tucat juhot kellett kimenteni a Marosból

Több mint negyven, a Maros folyóba került juh mentéséhez riasztották csütörtökön a tűzoltókat Maroskeresztúron. Az állatok közül több elpusztult.

Több tucat juhot kellett kimenteni a Marosból
Több tucat juhot kellett kimenteni a Marosból
2026. augusztus 20., csütörtök

Több tucat juhot kellett kimenteni a Marosból

2026. augusztus 20., csütörtök

Koszika & Sárik Péter Trió ingyenes koncert

A marosvásárhelyi várban folytatódik a Sounds of the castle koncertsorozat, augusztus 21-én, pénteken Koszika & Sárik Péter Trió lép fel.

Koszika & Sárik Péter Trió ingyenes koncert
Koszika & Sárik Péter Trió ingyenes koncert
2026. augusztus 20., csütörtök

Koszika & Sárik Péter Trió ingyenes koncert

Hirdetés
2026. augusztus 19., szerda

Egy ki nem fizetett számla miatt zárolták a Marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatal bankszámláit

Mivel Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala nem fizette ki a májusi számlát az utcatakarítást végző Sylevy Cleaning nevű vállalatnak, amely a szerződés alapján május 20-ig látta el ezt a feladatot, a hivatal bankszámláit zárolták.

Egy ki nem fizetett számla miatt zárolták a Marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatal bankszámláit
2026. augusztus 19., szerda

13 éves lányt keresnek Marosvásárhelyen, a rendőrség a lakosság segítségét kéri

Egy marosvásárhelyi egészségügyi intézményből távozott önként egy 13 éves lány kedden este, azóta nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a megtalálásához.

13 éves lányt keresnek Marosvásárhelyen, a rendőrség a lakosság segítségét kéri
2026. augusztus 19., szerda

Már nem ellenzik, inkább kérik a fekvőrendőröket Szászrégenben

Egyre több szászrégeni lakó kéri, hogy fekvőrendőrt helyezzenek el az utcájában a gyorshajtás miatt. A városházára érkező hivatalos kérelmeket a közlekedésügyi bizottság vizsgálja meg, miközben a város őszi útjavításokra is készül.

Már nem ellenzik, inkább kérik a fekvőrendőröket Szászrégenben
Hirdetés