
Fotó: Boda L. Gergely
Közös munkába fogtak a Gyulafehérvári Caritas és a Sapientia marosvásárhelyi karának közegészségügy szakos diákjai Marosszentgyörgyön. A következő három napban családokat látogatnak meg a fiatalok, és kérdőívek segítségével gyűjtenek anyagot egy szociális stratégia kidolgozása érdekében.
2014. szeptember 29., 17:212014. szeptember 29., 17:21
2014. szeptember 29., 17:272014. szeptember 29., 17:27
A felmérés a Kéz a kézben elnevezésű kétéves projekt része, amelyet a Gyulafehérvári Caritas a Norvég Caritasszal és Divers Egyesülettel közösen valósít meg. A programvezetőtől, Récsei Máriától megtudtuk, a kérdőívek kitöltésében a Sapientia közegészségügy szakos hallgatói segítenek.
„Egy összetettebb felmérést végzünk Marosszentgyörgyön, amelynek alapján szociális stratégiát dolgozunk ki. Ebben kértük a Sapientiás hallgatók segítségét, akik három napon át kétszáz háztartást látogatnak meg, és egy kérdőív alapján jegyeznek le adatokat. Arra vagyunk kíváncsiak, hogy milyen körülmények között élnek a helyiek, milyen kulturális sajátosságokkal rendelkeznek, hogyan gondolkodnak. Szeretnénk felmérni azt is, hogy milyen közösségi problémákat tapasztalnak, illetve, hogy mit tehetnek ők személyesen ezek megoldása érdekében. A 13 oldalas kérdőív 82 kérdésből áll, ezek kitöltésében 50 diák segít” – mondta a programvezető.
Tulajdonképpen szakmai gyakorlatot jelent ez a fiatalok számára, tudtuk meg Lukács Márton Réka gyakorlatvezetőtől. „A közegészségügy és szakpolitikák másod-, illetve harmadéves hallgatói vesznek részt a kutatásban. Nagyon hasznos, hogy a Caritas a segítségünket kérte ebben a munkában, hiszen a diákok így megtanulhatják, hogy hogyan zajlik egy ilyen jellegű kutatás. Más szociális programokat is végeznek majd a hallgatók a szakmai gyakorlat során, például prevenciós és egészségre való neveléssel kapcsolatos tevékenységeket is szervezünk iskolákban” – tájékoztatott a pedagógus.
A hallgatók első lépésként előadást hallgattak meg a projektről, amelynek keretében Récsei Mária ismertette a feladatköröket. A szakemberek már ismerik a környéket, így tanácsot adtak a fiataloknak azzal kapcsolatban, hogy miként végezzék hatékonyan a munkájukat a következő három napban.
Négy személyt szállítottak kórházba egy balesetet követően, amely szombaton reggel történt Fehéregyházán.
Gyerekzsivaj, viaszos kesicék és két pelyhes kiscsibe – nagycsütörtökön a régi hagyományok jegyében, közösen írták meg húsvéti tojásaikat a marosvásárhelyi Gecse utcai református gyülekezet tagjai.
Fennállásának 170. évfordulóját ünnepli a marosvásárhelyi Stefánia Napköziotthon, ehhez a különleges alkalomhoz a közösséget is bevonnák: régi fotókat keresnek a jubileumi kiállításhoz.
Napirendre került a játéktermek korlátozása vagy kitiltása. Marosvásárhelyen már készül a tervezet, Koronkán teljes tiltásról szavazhatnak, Nyárádszeredában még mérlegelnek, Szászrégenben pedig a lakók egyértelműen az elköltöztetés mellett álltak ki.
A Maros megyei Uzdiszentpéter polgármestere az egyik őrizetbe vett gyanúsított a három közül, akiket előállítottak húsz házkutatást követően egy áramlopást felgöngyölítő rendőrségi akció során – értesült igazságügyi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Őrizetbe vettek három férfit egy áramlopást felgöngyölítő rendőrségi rajtaütés után Maros megyében, ahol húsz házkutatást tartottak csütörtökön.
Rendőröket riasztottak egy összetűzéshez csütörtök este a Maros megyei Felsőrépán, de nemhogy csillapodott volna a helyzet, hanem még inkább eldurvult.
A hosszú és kihívásokkal teli út után a gólyák egy része visszatért országunkba. A sáromberki, webkamerával megfigyelt két fészek sem maradt üresen – derült ki a gólyákat megörökítő felvételekről, amelyeket a Milvus Csoport tette közzé.
A Maros megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatósághoz fordult a rendőrség annak a két dicsőszentmártoni kislánynak az ügyében, akiket az eltűnésük után egy nappal találtak meg.
Megnyílt a húsvéti termelői vásár Marosvásárhely főterén, ahol helyi finomságokat, kézműves portékákat, horgolt nyuszikat és díszített tojásokat kínálnak. A vásár csütörtök estig várja a látogatókat naponta 10 és 19 óra között.
szóljon hozzá!