
Kénytelen a saját pénzforrásaihoz nyúlni a Maros megyei önkormányzat, ahhoz befejezze az eredetileg javarészt európai uniós alapokból megálmodott és elkezdett motorversenypálya építését. A tanácsnak nem kevesebb mint 35 millió lejébe és további pereskedésekbe kerül a grandiózus projekt.
2016. január 08., 13:062016. január 08., 13:06
Nagyon sok vagy még annál is több pénzt fog felemészteni a megyei önkormányzat 2016-os költségvetéséből az öt évvel ezelőtt elkezdett motorversenypálya megépítése. A Cserged határában lévő, 346 ezer négyzetméternyi területet foglaló sportlétesítményt december végéig kellett volna „kulcsrakész” állapotban átadnia a versenytárgyalást nyert olasz cégnek. A komolytalannak tűnő vállalkozó, mellyel a megyei tanács már rég szerződést bontott, viszont nem csak hogy nem fejezte be a leszerződtetett munkát, de kivonulni sem volt hajlandó az építőtelepről. Az önkormányzat kénytelen volt kilakoltatási pert indítani, mely mindmáig zajlik.
Amennyiben a tanács át tudja venni a Maros ring telephelyét, és 2016 végéig képes befejezni a munkálatokat, „mindössze” 35 millió lejből megússza a szórakozást. A beruházó szakemberei négy hónappal ezelőtt azt állították, hogy az építkezés mintegy 67 százalékban valósult meg. Újabb felmérés azóta nem történt, de munkálatok sem. Kérdésünkre, hogy mi minden egyebet lehetett volna csinálni a 35 millió lejjel, Szabó Árpád, a megyei testület alelnöke egyszerűen és köntörfalazás nélkül válaszolt: nagyon sok mindent. Elismerte viszont, hogy most már nincs visszaút, a pályát év végéig mielőbb meg kell építeni.
Ellenkező esetben a tanácsnak vissza kell fizetnie azt a 15 millió lejes uniós támogatást is, melyet az eddig elvégzett munkálatokra kapott. Miként lehet tizenkét hónap alatt befejezni egy olyan beruházást egy olyan építőtelepen, amelyről a vállalkozó nem hajlandó kivonulni, egyelőre talány. Szabó csak reménykedni tud az igazságszolgáltatásban és annak malmaiban, melyek eddig rendkívül lassan őröltek. „Egyelőre annyi biztos, hogy mielőbb át kell vennünk az építőtelepet, és év végéig be kell ruháznunk mintegy 35 millió lejt. Még tiszta szerencse, hogy a tanácsosok megértették ennek a fontosságát, és igennel szavaztak, különben az eddig kapott 15 milliót is elveszítettük volna” – magyarázta.
Az önkormányzat háza táján túl nagy gondot jelent a jogi, majd a műszaki eljárás, ahhoz, hogy valaki is aggódjon amiatt, hogy mi történik majd a pályával, ha elkészül. Szabó Árpád úgy véli, két válaszút áll a tanács előtt: vagy haszonbérbe adja egy vállalkozónak, vagy saját céget létesít, és azáltal próbálja működtetni. Az alelnök bízik abban, hogy a csergedi létesítmény – mely egyedülálló lenne az országban – komoly turista- és befektető-csalogató sportbázis lesz, ahol számos rangos versenyfutamot bonyolítanak majd le. A romániai motorsport azonban bő két évtizede hanyatlóban van; egyre kevesebb a versenyző, és egyre ritkább a verseny. Míg a statisztikai adatok szerint hatvan évvel ezelőtt, 1955-ben a Marosvásárhelyi Dinamo színeiben csaknem tizenöt motoros állhatott dobogóra a különböző országos versenyeken – Magyari Erzsébet személyében köztük egy hölgy is –, ma egész Székelyföldön nincs ennyi leigazolt és aktív sportoló.
Hogy egyáltalán miért kellett egy aránylag szűkös költségvetésből gazdálkodó megyei tanácsnak motorversenypálya-építésbe vágnia, Szabó Árpád azzal magyarázza, hogy 2007-ben, amikor megjelent az uniós pályázat, rendkívül csábítónak tűnt a lehetőség. „Turisztikai beruházásként kezeltük a kérdést. Ez egy olyan pálya, amilyen nincs több az országban, és az Unió támogatta az elgondolásunkat. Az előtanulmányok azt igazolják, hogy nagy szükség van az egy ilyenszerű beruházásra” – válaszolta Szabó Árpád, megerősítve Lokodi Edit Emőke volt megyei tanácselnök merész tervének a jogosságát.
A Marosvásárhelytől mintegy 15 kilométerre fekvő csergedi szabadidő- és sportkomplexumtól Lokodi a megye idegenforgalmának fellendítését remélte. A 3,7 km hosszú pálya 11 méter széles lesz, és 17 kanyarból fog állni. A Maros ring használható lesz motor-, autó-, bicikli- és gokartversenyekre egyaránt, de egyes szakemberek szerint itt akár Forma 3-as autóversenyeket is lehet majd szervezni. A tervek szerint a pályán a lelátók és irodák mellett egy egészségügyi sürgősségi pontot illetve egy helikopterleszállót is létrehoznak. A létesítmény fenntartásához 35 állandó munkahelyre lesz szükség.
Segítő kezekre és plusz szemekre van szüksége a Marosvásárhelyi Helyi Rendőrségnek, ezért önkénteseket toborozna. A közösség tagjainak bevonásától kedvezőbb lehet a közintézmény megítélése is.
Tavaly rendezték meg először Marosvásárhelyen a VifiRun jótékonysági futást, amelynek célja, hogy a sport többet jelentsen a teljesítménynél, a célba érésnél. Idén, a szeptember 12-i közösségi futás középpontjában a vesebeteg gyermekek támogatása áll.
Megtalálták azt a 71 éves férfit, aki pénteken tűnt el egy helyi zöldségpiacról. Az illetőnek egészségügyi problémája miatt tájékozódási és kommunikációs nehézségei lehetnek, ezért a rendőrség a lakosság segítségét kéri.
Több Maros megyei településen is ideiglenesen szünetel az ivóvíz-szolgáltatás az elosztóhálózaton végzett munkálatok miatt pénteken, augusztus 21-én – közölte a szolgáltató.
Tűz ütött ki péntekre virradóra egy gazdasági melléképületben a Maros megyei Libánfalván. A riasztás éjfél után, fél 1 körül érkezett a szászrégeni tűzoltó-alakulathoz.
Kiigazította a Maros megyei tanfelügyelőség a dicsőszentmártoni Andrei Bârseanu Elméleti Líceum igazgatói állásának feltételeit, miután vitát váltott ki, hogy a meghirdetett pályázat a magyar nyelv ismeretét írta elő az igazgatói tisztségre.
Több mint negyven, a Maros folyóba került juh mentéséhez riasztották csütörtökön a tűzoltókat Maroskeresztúron. Az állatok közül több elpusztult.
A marosvásárhelyi várban folytatódik a Sounds of the castle koncertsorozat, augusztus 21-én, pénteken Koszika & Sárik Péter Trió lép fel.
Mivel Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala nem fizette ki a májusi számlát az utcatakarítást végző Sylevy Cleaning nevű vállalatnak, amely a szerződés alapján május 20-ig látta el ezt a feladatot, a hivatal bankszámláit zárolták.
Egy marosvásárhelyi egészségügyi intézményből távozott önként egy 13 éves lány kedden este, azóta nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a megtalálásához.
szóljon hozzá!