Péntekig láttamoztatható a járadékkönyvecske

A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) Maros megyei kirendeltségének ügyvezető igazgatója, Ovidiu Săvâșcă felhívja a mezőgazdasági életjáradékra jogosultak figyelmét, hogy már csak péntekig lehet a járadékkönyvecskéket láttamoztatni.

Bakó Zoltán

2014. augusztus 25., 11:482014. augusztus 25., 11:48

2014. augusztus 25., 11:492014. augusztus 25., 11:49

A 2013-ra vonatkozó életjáradékhoz való hozzájutás érdekében a kedvezményezettek a járadékkönyvecskével a megyei APIA központjában, a Sziget utca 2. szám alatt kell jelentkezniük augusztus 29-ével bezárólag, tehát még pénteken is. A láttamozásért (pecsételésért) jelentkezhet az életjáradék haszonélvezője személyesen vagy a hivatalos megbízottja, illetve gondnoka, amennyiben utóbbiak rendelkeznek közjegyzői meghatalmazással, illetve jogerős gondnoksági bírósági határozattal.

A láttamozásra az életjáradék-könyvecskén kívül magukkal kell vinniük a bérleti szerződést – amennyiben az életjáradékot termőföld bérbeadásáért kapja –, az eredeti személyazonossági igazolványt, banki iratokat (ha a járadékot banki folyószámlára kapja), az I. és II. rokkantsági nyugdíjasoknak a nyugdíjazást felülvizsgáló egészségügyi bizottság határozatát – eredetiben és másolatban –, amennyiben a nyugdíjazási határozaton nem szerepel, hogy az végleges és nem felülvizsgálandó.

A mezőgazdasági életjáradék, amit a termőföld elidegenítéséért vagy bérbeadásért kap a haszonélvező, a járadékos halálával megszűnik. Amennyiben a járadék tulajdonosa elhunyt, az örökösök megkaphatják a 2013-as évre a neki járó életjáradék összegét, de csak abban az esetben, ha 2014. augusztus 31-éig a megyei APIA központban kötelező módon leadják a járadék-könyvecskéjét, bemutatják és leadják a halotti bizonyítványt (eredetiben és másolatban), az örökösödési bizonylatot (közjegyzői végzés vagy végleges és visszavonhatatlan bírósági határozat az örökösödésről, eredetiben és másolatban), az örökös személyazonossági igazolványát (eredetiben és másolatban), közjegyzői felhatalmazást vagy végzést arról, hogy a többi örökös egyetért azzal, hogy ő vegye át az életjáradékot, valamint egy, az ő tulajdonát képező bankszámlaszámot.

Az igazgató felhívja a figyelmet, hogy az életjáradék-könyvecske évi láttamozása (pecsételése) az APIA-nál kötelező jelleggel bír, ha ezt nem teszik meg, azt kockáztatják, hogy nem kapják meg az évi járadékot.  

Kik az életjáradékosok?
Az országban több mint 70 ezer személy részesül mezőgazdasági életjáradékban. Az életjáradékot 2009. december 31-ig igényelhették azok az idősebb személyek, akik eladták vagy bérbe adták földtulajdonuk többségét. Azok, akik eladták földjeiket, hektáronként évi 100 euró támogatásra jogosultak életük végig, míg a bérbe adott földek után az állami támogatás értéke 50 euró hektáronként.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 04., szombat

Négy személy sérült meg egy balesetben Fehéregyházán

Négy személyt szállítottak kórházba egy balesetet követően, amely szombaton reggel történt Fehéregyházán.

Négy személy sérült meg egy balesetben Fehéregyházán
Hirdetés
2026. április 03., péntek

Viasz, minta, összetartozás – tojásíró kaláka a Gecse utcai gyülekezetben

Gyerekzsivaj, viaszos kesicék és két pelyhes kiscsibe – nagycsütörtökön a régi hagyományok jegyében, közösen írták meg húsvéti tojásaikat a marosvásárhelyi Gecse utcai református gyülekezet tagjai.

Viasz, minta, összetartozás – tojásíró kaláka a Gecse utcai gyülekezetben
2026. április 03., péntek

Régi fotókat vár a 170 éves Stefánia-óvoda

Fennállásának 170. évfordulóját ünnepli a marosvásárhelyi Stefánia Napköziotthon, ehhez a különleges alkalomhoz a közösséget is bevonnák: régi fotókat keresnek a jubileumi kiállításhoz.

Régi fotókat vár a 170 éves Stefánia-óvoda
2026. április 03., péntek

Nem tisztult még le, hogy a játéktermek jövője kapcsán mi lenne a legbölcsebb döntés

Napirendre került a játéktermek korlátozása vagy kitiltása. Marosvásárhelyen már készül a tervezet, Koronkán teljes tiltásról szavazhatnak, Nyárádszeredában még mérlegelnek, Szászrégenben pedig a lakók egyértelműen az elköltöztetés mellett álltak ki.

Nem tisztult még le, hogy a játéktermek jövője kapcsán mi lenne a legbölcsebb döntés
Hirdetés
2026. április 03., péntek

Forrás: polgármester az egyik őrizetbe vett gyanúsított az áramlopási ügyben

A Maros megyei Uzdiszentpéter polgármestere az egyik őrizetbe vett gyanúsított a három közül, akiket előállítottak húsz házkutatást követően egy áramlopást felgöngyölítő rendőrségi akció során – értesült igazságügyi forrásokból az Agerpres hírügynökség.

Forrás: polgármester az egyik őrizetbe vett gyanúsított az áramlopási ügyben
2026. április 03., péntek

Három férfit vettek őrizetbe áramlopás gyanújával – frissítve

Őrizetbe vettek három férfit egy áramlopást felgöngyölítő rendőrségi rajtaütés után Maros megyében, ahol húsz házkutatást tartottak csütörtökön.

Három férfit vettek őrizetbe áramlopás gyanújával – frissítve
2026. április 03., péntek

Eldurvult konfliktus nagycsütörtök este: fegyvert használtak a rendőrök, a sérült fiatalt helikopterrel vitték kórházba

Rendőröket riasztottak egy összetűzéshez csütörtök este a Maros megyei Felsőrépán, de nemhogy csillapodott volna a helyzet, hanem még inkább eldurvult.

Eldurvult konfliktus nagycsütörtök este: fegyvert használtak a rendőrök, a sérült fiatalt helikopterrel vitték kórházba
Hirdetés
2026. április 02., csütörtök

Visszatértek a gólyák Sáromberkére, hozzá is fogtak a családalapításhoz

A hosszú és kihívásokkal teli út után a gólyák egy része visszatért országunkba. A sáromberki, webkamerával megfigyelt két fészek sem maradt üresen – derült ki a gólyákat megörökítő felvételekről, amelyeket a Milvus Csoport tette közzé.

Visszatértek a gólyák Sáromberkére, hozzá is fogtak a családalapításhoz
2026. március 31., kedd

Dicsőszentmártoni kislányok ügye: gyermekvédelmi ellenőrzést kezdeményezett a rendőrség

A Maros megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatósághoz fordult a rendőrség annak a két dicsőszentmártoni kislánynak az ügyében, akiket az eltűnésük után egy nappal találtak meg.

Dicsőszentmártoni kislányok ügye: gyermekvédelmi ellenőrzést kezdeményezett a rendőrség
2026. március 31., kedd

Termelői vásár Marosvásárhely főterén: csütörtök estig várják a látogatókat

Megnyílt a húsvéti termelői vásár Marosvásárhely főterén, ahol helyi finomságokat, kézműves portékákat, horgolt nyuszikat és díszített tojásokat kínálnak. A vásár csütörtök estig várja a látogatókat naponta 10 és 19 óra között.

Termelői vásár Marosvásárhely főterén: csütörtök estig várják a látogatókat
Hirdetés