Fotó: Boda L. Gergely
Törvényszéken támadta meg a marosvásárhelyi Unirea Gimnázium szülői közössége a magyar iskolát létrehozó tanácshatározat szükségességét – ez ellen emelt szót Novák Csaba Zoltán történész.
2016. december 06., 22:122016. december 06., 22:12
„Úgy tűnik a marosvásárhelyi római katolikus iskola körül kialakult helyzet tisztázása, csak a magyar embereknek, magyar szervezeteknek fontos. Értetlenül állunk a Római Katolikus Gimnázium épületében működő Unirea Gimnázium szülői közösségének feljelentése előtt, amelyben a magyar iskolát létrehozó tanácshatározat jogszerűségét támadták meg a Maros megyei törvényszéken. Úgy gondolom, hogy az Alkotmány előírásaival mennek szembe az ilyen jellegű, intézkedések, amelyek egy magyar iskola beszüntetését célozzák közigazgatási perekkel” – mutatott rá Novák Csaba Zoltán, az RMDSZ Maros megyei szenátorjelöltje Marosvásárhelyen.
Továbbá hangsúlyozta, hogy mind amellett, hogy a romániai intézményrendszerek egymásra hárítják az ideiglenes iskolaigazgató mielőbbi nevesítését, az oktatók és a kisegítő-személyzet bérezését még mindig nem sikerült megoldani. „Az ügyészségi vizsgálat nem befolyásolja a jelenlegi iskolaévet, az iskola jogszerűen működik és a kiadott oklevelek is érvényben vannak” – fejtette ki Novák.
A szenátorjelölt úgy értékelte, hogy úgy magyar, mind román vonalon arra kell törekednie a közösségnek, hogy együttműködjenek, és egymást tiszteletben tartsák.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!