Ne másítsák meg, ferdítsék el, fordítsák át a magyar utcanevek, közterek elnevezéseit – ezt kérik a romániai hatóságoktól az Erdélyi Magyar Ifjak. A szervezet a régi magyar elnevezésekkel utcanévtáblákat készíttet, amelyeket bárkinek ingyenesen átad, az EMNT pedig a jelenlegi elnevezések kétnyelvű feltüntetésével készíttet táblákat.
2012. november 13., 15:202012. november 13., 15:20
2012. november 13., 15:282012. november 13., 15:28
Marosvásárhely kulturális örökségének megőrzését célozza az EMI kezdeményezése, melynek lényege, hogy bárkinek a kérésére ingyenesen elkészítik a régi magyar utcaneveket tartalmazó táblákat – ismertette a november 13-ai sajtótájékoztatón az EMI elnöke, Sorbán Attila Örs (fotón középen).
„Folyamatosan teret vesztett a marosvásárhelyi magyarság, ezt meg kell állítani és biztosítani kell a magyar nyelv használatát minden szinten, a közterek, utcanevek elnevezésében. Az elég, hogy elvették a régi magyar neveket, nem szabad hagynunk, hogy feledésbe merüljenek. Igény szerint a táblákat fel is szereljük” – fogalmazott az EMI-elnök. Hozzátette, az EMNT-vel kötött partnerség értelmében a Demokráciaközpontban is lehet a kétfajta táblát igényelni, az EMNT tábláin ugyanis a jelenlegi utcanevek szerepelnek kétnyelven. Sorbán Attila Örs elmondta, azért választották a piros és a fehér színt, mert kutatásaik alapján az derült ki, hogy a magyar nyelvterületen ezeket használták.
„Kérjük a román hatóságokat, hogy ne másítsák meg, ne ferdítsék el, ne fordítsák át a magyar neveket, mint történt az például Kinizsi Pál esetében, akit Paul Chinezura fordítottak, ami Kínai Pált jelent. Nem az EMI feladata, hogy a kétnyelvűséget megvalósítsa, hanem a közigazgatásé, nekünk viszont civil szervezetként az a szerepünk, hogy a hiányosságokra és az igényekre felhívjuk a figyelmet” – fogalmazott. Az EMI-sek szerint nem kell bírságtól tartaniuk azoknak, akik kihelyezik a táblákat, hiszen például a Harapós kutya feliratért sem szabnak ki pénzbüntetést.
Szerdán 14 órakor az EMI és az EMNT a Kossuth utca sarkánál (a Rádió Gagával szemben) szegezi fel a Kossuth Lajos utca feliratot, utána pedig a Demokráciaközpontnak adományoznak Klastrom utca feliratú táblát, melynek székhelye a Mihai Viteazul utcában van.
Egyirányúvá alakítják Marosvásárhelyen a Papiu utcát a Negoj és a Hosszú utca közötti útszakaszon.
Szombaton fél tíztől fogadják az első korcsolyázókat a marosvásárhelyi várba felállított szabadtéri jégpályán. A hivatalos megnyitó csak december 5-én lesz.
Hat utas érintett abban a péntek reggeli autóbalesetben, amely Maros és Hargita megye határánál Szalárdon történt.
A gyalogosok fegyelmezettlensége miatti baleseteket szeretnék elkerülni, ezért oktató jelleggel tájékoztattak, illetve szabálysértő járókelőket bírságoltak az elmúlt héten – közli a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.
Megtöltötték a marosvásárhelyi városháza nagytermét azok a lakók, akik a közlekedési bizottság döntéseihez kívántak hozzászólni. Az egyik vitatott témát a Kövesdomb lakónegyed egyes utcáinak egyirányúvá alakítása képezte.
Több jármű forgalmi engedélyét is bevonták a rendőrök a hétvégén Szászrégenben, ahol átfogó ellenőrzést végeztek. 128 személyt igazoltattak, 38 járművet állítottak meg és ellenőriztek, továbbá hat kereskedelmi egységet is vizsgáltak.
Kiosztották a 33. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjait Marosvásárhelyen. A fesztivál fődíját idén egy magyar rendező alkotása nyerte el.
Ismét virágkorát éli az a fajáték, amely egy madzaggal összekötött kalapácsszerű részből és egy lyukas golyóból áll. A kendama játék azonban több iskolában tiltólistára került sérülésveszélyre hivatkozva.
Idén országszerte már 150 tűzeset történt lakóépületekben, ebből 54 esetet a tisztítatlan vagy hibás kémény okozott, és két halálos áldozatot is követeltek már a lakástüzek idén Maros megyében. A megelőzésre hívták fel a figyelmet a tűzoltók.
Marosvásárhelyen december 5-én, a Mikulás érkezésének napján nyitják meg a karácsonyi vásárt a Színház téren.
szóljon hozzá!