Meghirdették a megyei tanácsi pályázatokat

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

A megyei tanács honlapján megjelentek az idei pályázati felhívások, amelyek alapján a kulturális intézmények, sportklubok, vallási felekezetek és  szociális szolgáltatásokat nyújtó egyesületek pénzalapokat hívhatnak le. Mint korábban beszámoltunk róla, idén 200-200 ezer lejjel emelték a kultúrára és az egyházakra szánt összegeket.

Simon Virág

2015. április 08., 16:192015. április 08., 16:19

Május 7-ig fogadják a megyei tanács iktatójában az érvényben lévő törvények alapján kiosztandó közpénzekre pályázókat.

A cjmures.ro oldalról megtudhatjuk, hogy a vallási felekezetek esetében a hívek lélekszáma alapján osztották le a pénzeket, vagyis a meghirdetett összeg 53 százalékára, mintegy 320 400 lejre az ortodoxok pályázhatnak, a reformátusok 27 százaléknyit, a római katolikusok 9,5 százaléknyit, az unitáriusok 2,5 százaléknyit, a görög katolikusok 2,3, míg más felekezetek 5,2 százaléknyit kapnak meg. Pályázni elsősorban felújításra, építkezésre, fejlesztésre lehet, s fontos tudnivaló, hogy szigorú elszámolási feltételek vannak.

A kulturális pályázatokra összesen 552 ezer lejt különítettek el, s pályázatot nyújthatnak be a Maros megyében bejegyzett és tevékenykedő kulturális egyesületek, alapítványok. Előző évekhez hasonlóan a megyei tanács idén is támogatja az előadások, kiállítások megszervezését, hozzájárul a kiszállások költségeihez. Tavaly összesen 219 kulturális rendezvényt támogattak, általában 1000-1500 lejjel, a legnagyobb összeg 4200 lej volt, a legkisebb 500.

A sporttámogatások terén két külön kategória van: hivatásos sportklubok, élsportolók támogatása és szabadidős sportok. Az érdekeltek 400 ezer lejes keretösszeget pályázhatnak meg. Tavaly 71 nyertes pályázat volt, általában 6-7 ezer lejes támogatást kaptak a megyei önkormányzattól.  

Azok a szociális tevékenységet végző egyesületek, alapítványok, amelyek öregotthonokat, árvaházakat működtetnek, nappali foglalkoztató központokat tartanak fenn, az árvaházakból kikerült fiataloknak nyújtanak menedéket, vagy fogyatékosoknak segítenek, 400 ezer lejes keretösszegből kaphatnak támogatást. A honlapon közzétett kritériumok szerint vissza nem térítendő támogatást kérhetnek a fizetéssel, épületek, gépjárművek fenntartásával járó költségek törlesztésére is.

A pályázatokat elbíráló bizottság döntését a megyei tanács elnökének jóváhagyása után közzéteszik az említett honlapon is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 01., szerda

Autópályán gyulladt ki egy kisbusz Marosludas közelében

A marosludasi tűzoltó-egység katonai tűzoltóit egy kigyulladt kisteherautóhoz riasztották az A3-as autópályára szerda délután. A tűzeset a sztráda Marosvásárhely–Kolozsvár menetirányában történt.

Autópályán gyulladt ki egy kisbusz Marosludas közelében
Hirdetés
2026. július 01., szerda

Azahriah, Alan Walker és Inna is érkezik – számos újdonsággal indul a VIBE Fesztivál

Néhány nap múlva megnyitja kapuit Erdély egyik legnagyobb könnyűzenei fesztiválja, a VIBE. A július 2–5. között zajló rendezvény idén is nemzetközi sztárokkal, hazai kedvencekkel, új helyszínekkel és több kényelmi fejlesztéssel várja a látogatókat.

Azahriah, Alan Walker és Inna is érkezik – számos újdonsággal indul a VIBE Fesztivál
2026. július 01., szerda

Több mint száz rendőr ügyel a biztonságra a VIBE Fesztivál idején

A csütörtökön kezdődő VIBE Fesztivál ideje alatt megerősített rendőri és csendőri jelenlétre kell számítani Marosvásárhelyen és a fesztivál helyszínén. A hatóságok célja, hogy a négynapos rendezvény rendben és biztonságban teljen.

Több mint száz rendőr ügyel a biztonságra a VIBE Fesztivál idején
2026. július 01., szerda

Éjszaka sem pihentek a tűzoltók: károkat okozott a vihar Maros megyében

Több mint egy tucat helyszínen avatkoztak be a Maros megyei tűzoltók a keddi vihar után. A kidőlt fák autókat, tömbházakat és egy étterem teraszát is megrongálták, több településen pedig pincéket és alagsorokat öntött el a víz.

Éjszaka sem pihentek a tűzoltók: károkat okozott a vihar Maros megyében
Hirdetés
2026. június 30., kedd

Megtalálták a Marosba esett személy holttestét

Megtalálták a tűzoltók annak a személynek a holttestét, akit kedd délután kezdtek el keresni a Maros folyóban Lekencénél.

Megtalálták a Marosba esett személy holttestét
2026. június 30., kedd

Embert keresnek a Marosban Lekencénél

Egy, a Maros folyóban eltűnt, feltehetően vízbe fulladt személy felkutatásához riasztották kedden a dicsőszentmártoni tűzoltóegység és a marosludasi munkapont hivatásos tűzoltóit Maroslekence térségébe.

Embert keresnek a Marosban Lekencénél
Embert keresnek a Marosban Lekencénél
2026. június 30., kedd

Embert keresnek a Marosban Lekencénél

2026. június 29., hétfő

Két autó ütközött, az egyik lesodródott az úttestről

Egy sávon halad a forgalom a marosvásárhelyi Szabadi úton, ahol két autó ütközött össze hétfőn délután.

Két autó ütközött, az egyik lesodródott az úttestről
Hirdetés
2026. június 29., hétfő

Aquaparkkal bővülhet Szováta turisztikai kínálata

Több mint 104 millió lejes beruházással épülhet modern aquapark és szabadidős központ Szovátán. A Maros Megyei Tanács és Szováta önkormányzata közösen nyújt be pályázatot a projekt megvalósítására, amely egész évben várná a látogatókat.

Aquaparkkal bővülhet Szováta turisztikai kínálata
2026. június 29., hétfő

Mikrobusz és személyautó karambolozott Maros megyében

A 15-ös országúton, a Marosvécshez tartozó Disznajón bekövetkezett balesethez riasztották hétfőn reggel a dédai tűzoltóság munkatársait: egy mikrobusz és egy személyautó karambolozott.

Mikrobusz és személyautó karambolozott Maros megyében
2026. június 26., péntek

Ivókutakkal és párakapukkal készül Marosvásárhely a rendkívüli hőségre

Narancssárga hőségriasztás van érvényben Maros megyében, az előrejelzés szerint 33–37 Celsius-fok közötti csúcshőmérsékletek várhatók. A várható kánikula miatt a marosvásárhelyi önkormányzat ivóvízkutakat és párakapukat biztosít a lakosság számára.

Ivókutakkal és párakapukkal készül Marosvásárhely a rendkívüli hőségre
Hirdetés