Fotó: Boda L. Gergely
A túlburjánzott bürokrácia miatt a tervezést és a kivitelezést elnyerő cég még nem foghatott neki a bözödújfalui tóhoz vezető út aszfaltozásának. A Maros megyei önkormányzat az idén egy 3,2 kilométeres szakaszt szeretne korszerűsíteni.
2015. november 17., 16:432015. november 17., 16:43
2015. november 17., 16:442015. november 17., 16:44
Hiába foglaltak a bözödújfalui út aszfaltozására egy 5,5 millió lejes összeget az idei költségvetésbe a Maros megyei önkormányzati képviselők, a pénzt valószínűleg az idén nem sikerül elkölteni. Az intézmény által időben meghirdetett közbeszerzési eljárást egy Hargita megyei cég nyerte, a tendert nem óvta meg senki, mégsem jutottak a tervezési szakaszon túl.
„Mi is megtettünk mindent, a nyertes cég is időben elkészítette és letette a tervet, mégsem sikerült egyelőre elkezdeni a munkálatokat. A különböző jóváhagyások beszerzése folyik, és ha minden jól megy, és az időjárás is velünk tart, talán el lehet kezdeni a munkálatokat” – adott hangot derűlátó véleményének Szabó Árpád. A megyei tanács alelnöke szerint a tél beálltáig ki lehetne ásni a kétoldali sáncokat, és el lehet készíteni az út alapozását. Az eredeti elképzelés szerint az idénre elkülönített összegből egy 3,2 kilométeres szakaszt kellene leaszfaltozni a több mint tizenkét kilométernyi rendkívül rossz állapotban lévő útból. Szabó továbbá elmondta, a múlt héten járta végig a Maros és Hargita megyét az elárasztott Bözödújfalunál és Kőrispataknál összekötő 136A megyei rangú utat, ahol azonban semmiféle mozgást nem tapasztalt. Optimizmusát csak fokozza az a tény, hogy a megyei képviselői testületben született egyezség értelmében a tanácsosok jövőre is hasonló összeget készülnek előirányozni az aszfaltszőnyeg meghosszabbítására. Jelenleg Erdőszentgyörgy és Székelykeresztúr között a Maros megyei oldalon mindössze 1,9 kilométerre került aszfalt, míg Hargitában Kőrispatakig, azaz majdnem a megyehatárig sikerült elérni a munkálatokkal.
A két térség közötti út talán már elkészült volna, ha a 2012-es választásokon az RMDSZ-nek sikerül mindkét megyében megőriznie az önkormányzati elnöki tisztséget. A választások előtt egy esztendővel, 2011-ben Maros megye tanácsa jóváhagyta az út műszaki tanulmányát, majd 2012 áprilisában el is kezdte a közbeszerzési eljárást. Az elnöki szék elfoglalása után Ciprian Dobre egyik első intézkedése a beruházás törlése volt. Hosszas civakodás után az RMDSZ-nek sikerült egy kompromisszumos megoldást kicsikarnia a liberális megyeelnöktől, aki beleegyezett, hogy az utat saját forrásból, szakaszonként korszerűsítsék. Az Erdőszentgyörgy–Székelykeresztúr útra annál is inkább szükség van, mert egyrészt lényegesen lerövidíti Marosszék és Udvarhelyszék közti távot, másrészt számos kis eldugott települést kapcsol be a régió vérkeringésébe, ugyanakkor könnyebben megközelíthetővé teszi az idegenforgalmi potenciállal rendelkező bözödújfalui gyűjtőtavat. Jelenleg a két székely megyét mindössze három aszfaltozott út köti össze: a Marosvásárhely–Csíkszereda 13A számmal jelzett országút Szovátánál és Parajdnál, a Szászrégen–Gyergyószentmiklós 15-ös országút Maroshévíznél, valamint a Segesvár–Székelyudvarhely 137-es út Héjjasfalvánál és Újszékelynél.
Olyan fiatalokat és kiskorúakat azonosított a Maros megyei rendőrség, akik az elmúlt hetekben többször is felfeszítették egy szórakozóhely teraszán lévő hűtők zárjait, ahonnan alkoholos és üdítőitalokat vittek el.
Medve támadott rá egy emberre szombat délben Erdődubiste településen, Hodák községben. Az áldozatot súlyos sérülésekkel, kritikus állapotban szállították kórházba.
Újra Breakfast 4 Bikers kampány indul Marosvásárhelyen jövő héten, amelynek lényege, hogy egy héten keresztül kávét és friss péksüteményt adnak a kijelölt pontok felé biciklizőknek.
A Marosvásárhelyi Állami Filharmónia önkénteseket toboroz a 2025–2026-os évadra. Tizennégy év feletti diákokat vagy egyetemi hallgatókat keresnek, feltétel, hogy beszéljenek magyarul és románul, egy idegen nyelv ismerete előnyt jelent.
Változik a beteglátogatási rend a marosvásárhelyi sürgősségi kórházban hétfőtől.
Segesváron felújításra szorul a Szűcsök, a Cipészek és a Szabók bástyája közötti falrész és a városháza keresi a pályázati lehetőségeket, hogy pénzt szerezzen a munkálatokra.
Az Aquaserv aláírta a szerződést az ivóvíztisztítási folyamat korszerűsítésére a gyulakutai és a küküllőszéplaki vízműveknél – jelentette be a vízszolgáltató vállalat.
A Lábbusz program szervezett, biztonságos és környezetbarát módon ösztönzi a gyalogos iskolába járást. Most Szászrégenben is beindul és Marosvásárhelyen is újraindul, bár az iskolautcák mindössze 25 perces lezárása is gondot okoz a megyeközpontban.
Újdonság, kevesen hallottak róla, vagy nem akarnak utánajárni – ez lehet az oka annak, hogy kevesen igényelték a havi ötven lejes energiautalványt – véli a marosvásárhelyi városháza illetékese. Elmondta, visszamenőleg is lehet igényelni a támogatást.
Idén is megrendezik az Erdélyi Mesterségek Ünnepét Marosvásárhelyen szeptember 27–28-án a Várudvarban. Az egyedi rendezvény gerincét a kézműves vásár és a hagyományos mesterségek bemutatása képezi, de fontos szakmai találkozási pont is.
szóljon hozzá!