
A nyomáti unitárius templomban tartott vasárnapi istentisztelet az emlékezés jegyében zajlott. A szabadságharc vértanúira emlékezett a faluközösség, Novák József képzőművész pedig címerbemutatót tartott.
2016. október 11., 12:482016. október 11., 12:48
2016. október 11., 13:342016. október 11., 13:34
Unitáriusok, reformátusok, de más felekezetűek is összegyűltek vasárnap a nyomáti kis Árpád-kori templomban, hogy közösen emlékezzenek népünk vértanúira az október 6-ai gyásznap kapcsán. Kecskés Csaba marosvásárhelyi unitárius lelkész igehirdetésében kiemelte: egy nép, egy nemzet azáltal is erős lehet, erősebbé válhat, hogy emlékezik az előtte járókra, azokra, akik életüket sem sajnálták egy igaz ügy, a nemzet ügye vészterhes időkben történő feláldozására.
A kis templom ezúttal is, mint történelme során annyiszor, befogadta a falu lakosságát, unitáriusokat, reformátusokat, katolikusokat egyaránt, példát mutatva a vallási toleranciáról. Ez a falu szép példázata annak a tordai-országgyűlési szellemnek, amely a világon először mondotta ki a vallásfelekezet 1568-ban megfogalmazott egyenjogúságát, azt, hogy „ne szidalmaztassék senki az religióért senkitől […], mert a hit Istennek ajándéka…” És ezt a szellemet mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a falu közepén egy udvaron áll az unitáriusok és reformátusok temploma, mindenik a maga haranglábával, s alig kőhajításnyira tőlük áll a katolikusok kis temploma.
Novák József képzőművész-címerkészítő címerek kapcsán emlékezett a falu történetének kezdeteire. Maga is szorosan kötődik Nyomáthoz, minthogy apai és anyai nagyszülei is itt éltek, gyermekkorának sok szép emléke köti a faluhoz. Az is, amikor a harangláb alá megbújva csúzliból kilőtt kővel kondította meg a harangot, s a falubeliek már-már csodát kezdtek emlegetni a rejtélyes harangszó miatt. Most elmesélte a történetet, s egyben bocsánatot kért a harangtól, az egyháztól, meg a falu népétől a gyermekcsíny miatt.
Szólt a falu kezdeteiről, az Árpádok korában, a XIII. században épült máig álló kis templomról, a falu és a közeli Szent László kapcsolatáról, az ősi Sygér család kapcsán is. Ismertette a Szent György Lovagrend történetét, amelynek maga is tagja, s rövid ismertetőt tartott az erdélyi és magyarországi nemesi családok, egyházak, intézmények címereiről, arról, hogy miért szükséges manapság ezeket a címereket újra felfedezni.
A templomból kivonulva a félszáznál több falubeli felment az iskolába, ahol egyik teremben több tucat címert állított ki az alkotó. Itt beszélt a címerkészítés technikájáról, arról az élményről, amit a 2012-es áprilisi vártemplombeli kiállítása okozott neki. Akkor 609 címert állított ki a hétszáz éves templom falain. Ezt követően az unitárius egyháznak adományozta a nagy unitárius címert, a nyomáti egyháznak pedig az unitárius egyház, a Sygér család és Erdély címerét.
Narancssárga hőségriasztás van érvényben Maros megyében, az előrejelzés szerint 33–37 Celsius-fok közötti csúcshőmérsékletek várhatók. A várható kánikula miatt a marosvásárhelyi önkormányzat ivóvízkutakat és párakapukat biztosít a lakosság számára.
A folyók nem biztonságos fürdőhelyek, hanem olyan vizek, amelyek akár néhány másodperc alatt is halálos veszélyt jelenthetnek még a tapasztalt úszók számára is – figyelmeztetnek a szakemberek.
Megszavazta Marosvásárhely önkormányzata az idei díszpolgárok névsorát, noha a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma nyílt levélben tiltakozott a jelöltek – különösen néhai Kincses Előd jogász, közíró – ellen.
Forgalomkorlátozások várhatók Erdőszentgyörgyön és a Bözödújfalusi-tó környékén vasárnap a nemzetközi Transylvania Triathlon Fesztival miatt.
Felvonulást és ünnepséget szervez a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szombaton Marosvásárhelyen a nemzeti lobogó napja alkalmából. A városnapokkal egy időben zajló eseményre George Simion pártelnököt is várják.
Személyautót sodort el a vonat a Maros megyei Bánffytanya településnél szerda délután. A szerencsés kimenetelű vasúti balesetben senki sem sérült meg.
Tűzesethez vonultak ki a szászrégeni hivatásos tűzoltók csütörtök délután a Maros megyei Görgényoroszfaluba, miután egy faipari vállalkozás fűrészportároló silójában tűz keletkezett.
Tűz ütött ki szerdán egy koronkai irodaházban. Az épületből 19 személy időben kijutott, két füstöt belélegzett embert pedig a helyszínen láttak el a mentősök.
Mintegy húsz négyzetméteren égett egy lakóház tetőszerkezete szerda reggel Maroskeresztúron. Az épületben négy ember tartózkodott, köztük egy fogyatékkal élő ember is, akiket a helyszínen lévő lakosok még biztonságban kimenekítettek.
szóljon hozzá!