A közhiedelem egy részével ellentétben, a gépjárműveket nem november elsejétől kell ellátni téliesített gumiabronccsal, hanem akkor, amikor az útviszonyok ezt szükségessé teszik. Ha elmulasztjuk, 810 és 1800 lej közötti bírsággal sújthatja az autósokat az ellenőrző hatóság.
2014. november 08., 10:492014. november 08., 10:49
Az Országos Rendőr-főkapitányság közúti közlekedési ügyosztályának felügyelője, Andrei Codău elmondta: a téli gumik felszerelésére nincs naptári határidő, azt a mindenkori időjárási viszonyok határozzák meg, úgy, ahogyan a 2011-ben kelt 5-ös számú sürgősségi kormányrendelet is pontosítja. Eszerint a járműveket akkor kell felszerelni téli gumiabronccsal, amikor jéggel, hóval, jégbevonattal borított úton közlekednek, függetlenül attól, hogy milyen dátumot mutat a naptár.
A 2011. évi 5-ös számú kormányrendelet már kemény bírságokat helyez kilátásba azoknak, akik elmulasztják „téliesíteni” a járműveiket. A kormányhatározat, amely valamivel több mint három évvel ezelőtt jelent meg, kezdetben – a megjelenés novemberi időpontja miatt – félreértésekre adott okot. Sokan úgy értelmezték, hogy novembertől kötelező a téli gumik használata. Holott ez úgy van, hogy akkortól, amikortól az utak jég, dér, hó, latyak miatt csúszóssá válnak.
A büntetőpont értéke július elsejétől 90 lejre növekedett (az országos bruttó minimálbér 10 százaléka), a téli gumi hiánya miatt 9–20 pont ellenértékével bírságolható a gépjárművezető. „Ez azt jelenti, hogy ha a jármű nincs felszerelve téli gumival, a közlekedésrendészek 810 és 1800 lej közötti bírságot szabhatnak ki a tulajdonosra. A közlekedési rendőrnek nincs joga bírságot kiszabni, akár decembert, akár januárt vagy februárt mutat a naptár, ha az utat nem borítja hó, jég, latyak, egyszóval, ha nem csúszós, tehát a téli gumiabroncs felszerelésének kötelezettsége nem naptárfüggő\" – mondta el portálunk kérdésére Andreea Pop, a megyei rendőr-főkapitányság szóvivője.
A személygépkocsiknak, de a legtöbb kilenc személyt szállító járműveknek is minden kerekét el kell látni téli gumiabronccsal, nem elég a húzó kerekekre feltenni azokat. A 3,5 tonnánál nagyobb önsúlyú, vagy a kilenc személynél többet szállító járműveknek csak a húzó kerekeit kell ellátni téli gumival, de gondoskodni kell ezek lánccal, és/vagy más csúszásgátló eszközzel való ellátásáról is.
A Romániában és Európában is érvényes KRESZ szerint téli gumiabroncsnak minősülnek azok, amelyek oldalán a „M+S”, „M.S.”, „MS” vagy „M&S” felirat szerepel (M = mud – sár, S = snow – hó). A csupán „all seasons” jelzésű, de a betűkombinációkat nem tartalmazó gumiabroncsokat nem fogadják el téli gumiként.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.
Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.
szóljon hozzá!