
Fotó: Boda L. Gergely
Tizenharmadik alkalommal szervezte meg a hétvégén a Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség (MMDSZ) az Egyetemi Nyílt Napokat. Az esemény keretében Erdély tizenhat városából két tömbben közel négyszáz magyar középiskolás diák ismerkedett a marosvásárhelyi felsőoktatási intézményekkel.
2016. november 13., 11:592016. november 13., 11:59
November 11–13. között az MMDSZ szervezésében 250 hallgató vállalta, hogy az Erdély 16 városából két tömbben érkező, előbb 188, majd 190 erdélyi magyar középiskolás diáknak bemutatja a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemet, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemet, valamint a Hallgatói Önkormányzat (HÖK) közreműködésével a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemet. „Tizenegy és tizenkettedikes diákok látogattak hozzánk Erdély minden tájáról. Két tömbben fogadtuk őket, hogy elférjen mindenki: pénteken és szombaton Nagykároly, Nagybánya, Nagyenyed, Nagyvárad, Szatmárnémeti, Zilah, Kézdivásárhely és Kovászna diákjai, szombaton és vasárnap pedig Brassó, Sepsiszentgyörgy, Szováta, Csíkszereda, Székelyudvarhely, Székelykeresztúr és Gyergyószentmiklós diákjai. Szervezetten, busszal, kísérőtanárral érkeztek, az MMDSZ részéről kétszáz önkéntes öt főszervező irányítása alatt kilenc kiscsoportban tevékenykedett a rendezvény alatt” – tájékoztatott Szabó-Györke István MMDSZ-alelnök, a tizenharmadik Egyetemi Nyílt Napok sajtóreferense.
A két csoport programja azonos volt, amely szerint az első napon a Sapientián különböző laborokba, termekbe nézhettek be, valamint a Művészetin nézhettek előadást, az esti bulin pedig az MMDSZ saját coverzenekara játszott. A második nap a MOGYE dísztermében megtartott megnyitóval indult, ahol Nagy Előd rektorhelyettes, Frigy Attila dékánhelyettes és Ladányi Emmánuel MMDSZ-elnök szólalt fel, majd a vendégek a MOGYE-vel ismerkedtek, 11 „checkpointot” érintve: könyvtár, szimulációs központ, díszterem, tanszékek (anatómia, farmakognózia, mikrobiológia), a gyógyszerészeti és a fogorvosi kar épületei, a nagykórházban a SMURD, a morfopatológia, végül a diákszövetség székháza. A mozgalmas és információdús napot délután bográcsozás zárta a Sörpatikánál, amely megalapozta a hazautat.
„Tudtuk, mire számíthatunk, és valóban azt kaptuk. Jó lehetőségnek tartottam eljönni, és kissé belülről megismerkedni azzal az intézménnyel, ahová majd nyáron felvételizni szeretnék. Szerintem sokaknak segít meghozni az egyetemválasztás fontos döntését” – mondta a nagyváradi Emőke.
Pozitív visszajelzésekről számolt be Szabó-Györke István is, aki szerint a rendezvény sikerének legfontosabb, objektív és indirekt fokmérője, hogy idén megint létszámrekordot döntöttek a résztvevőket, de a visszautasítottakat illetően is, hiszen a jelentkezések messze meghaladták a kapacitásukat. Hozzátette, a rendezvénnyel az a céljuk, hogy a felsőfokú továbbtanulási lehetőségeket illetően a városra irányítsák a végzős diákok figyelmét.
Narancssárga hőségriasztás van érvényben Maros megyében, az előrejelzés szerint 33–37 Celsius-fok közötti csúcshőmérsékletek várhatók. A várható kánikula miatt a marosvásárhelyi önkormányzat ivóvízkutakat és párakapukat biztosít a lakosság számára.
A folyók nem biztonságos fürdőhelyek, hanem olyan vizek, amelyek akár néhány másodperc alatt is halálos veszélyt jelenthetnek még a tapasztalt úszók számára is – figyelmeztetnek a szakemberek.
Megszavazta Marosvásárhely önkormányzata az idei díszpolgárok névsorát, noha a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma nyílt levélben tiltakozott a jelöltek – különösen néhai Kincses Előd jogász, közíró – ellen.
Forgalomkorlátozások várhatók Erdőszentgyörgyön és a Bözödújfalusi-tó környékén vasárnap a nemzetközi Transylvania Triathlon Fesztival miatt.
Felvonulást és ünnepséget szervez a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szombaton Marosvásárhelyen a nemzeti lobogó napja alkalmából. A városnapokkal egy időben zajló eseményre George Simion pártelnököt is várják.
Személyautót sodort el a vonat a Maros megyei Bánffytanya településnél szerda délután. A szerencsés kimenetelű vasúti balesetben senki sem sérült meg.
Tűzesethez vonultak ki a szászrégeni hivatásos tűzoltók csütörtök délután a Maros megyei Görgényoroszfaluba, miután egy faipari vállalkozás fűrészportároló silójában tűz keletkezett.
Tűz ütött ki szerdán egy koronkai irodaházban. Az épületből 19 személy időben kijutott, két füstöt belélegzett embert pedig a helyszínen láttak el a mentősök.
Mintegy húsz négyzetméteren égett egy lakóház tetőszerkezete szerda reggel Maroskeresztúron. Az épületben négy ember tartózkodott, köztük egy fogyatékkal élő ember is, akiket a helyszínen lévő lakosok még biztonságban kimenekítettek.
szóljon hozzá!