
Fotó: Boda L. Gergely
Kilencszáz kilogrammos élelmiszer-segélycsomag érkezett múlt héten Marosvásárhelyre. Rizs, cukor, olaj, liszt és édesség karácsonyra – ezeket tartalmazza a csomag, amellyel a marosvásárhelyi Lazarenum Alapítvány szeretetszolgálatát segíti a magyarországi Ökumenikus Segélyszervezet és annak nagykövete, Lévai Anikó.
2011. december 18., 17:502011. december 18., 17:50
2011. december 18., 18:242011. december 18., 18:24
A Pici Ház lakói már karácsonyra készülnek, ők részesülnek többek közt a magyarországi Ökumenikus Segélyszervezet szállítmányából
A bibliai Lázárról kapta nevét az az alapítvány, amely intézeti rendszerben végez szeretetszolgálatot. A Vártemplomi Diakóniai Szolgálatok Intézetei közé tartozik az Eminescu utcában található idősek otthona, amely 45 lakónak ad otthont, a Lídia otthon, ahol húsz gyerek lakik a legkisebbektől a legnagyobbakig, és a Pici Ház, amely egy utcagyerekmentő misszió központjaként működik. Az intézetek munkáit pedig Fülöp G. Ilona fogja össze.
Szükségben a segítség
„Naponta 120 embernek főzünk, közben most 150 családnak készítjük a csomagokat karácsonyra. Általában lelkészek értesítenek arról, hogy hol kik vannak nagy bajban, nagy szükségben. Nemrég például leégett egy család háza Szentlőrincen, a háromgyerekes család ott maradt minden nélkül egyik napról a másikra. Egy istállóban kaptak helyet, most megbeszéltük egy kőművessel, hogy segítsen kijavítani, hogy tudjanak beköltözni, legyen hajlékuk. Közben pokrócokat, ruhákat, edényeket gyűjtünk nekik” – avat be a szeretetszolgálatuk lényegébe röviden Fülöp Ilona.
A hollandok szerint itt már nincsen gond
Az alapítvány sokoldalú munkáját 1996-tól mindeddig a hollandiai KOEH alapítvány segítette, a hollandok azonban úgy gondolták, hogy Románia már uniós ország, ahol már nincsen gond, és átmentek Ukrajnába, Albániába és Bulgáriába.
Illa néni – mert így hívják a Pici Házban – most először fordult segítségért Magyarországra
„A KOEH alapítvány a legfőbb támogatónk volt, úgyhogy én nem is kértem Magyarországtól soha segítséget. Idén azonban támogatás nélkül maradtunk, közben pedig nyolc új gyereket kellett felvegyünk a Lídia otthonba. Körtvélyfájáról jelezte valaki, hogy van egy nagy család, ahonnan az anyuka eltűnt, s nyolc gyerek egyedül van. Van egy 18 és 16 éves fiú, azok már ott maradtak a házban, a 13 éves kislány tartotta a karján a kétéves kisgyereket és főzött, úgyhogy fel sem érte a fazekat. Ebben a helyzetben találtuk őket. Hat gyereket behoztunk a Lídia otthonba, de közben a 7-es iskolából is jelezték, hogy két embertelen körülmények között élő gyereket be kellene fogadnunk. Tehát nyolc gyereket egyszerre kellett behozni, s ez már anyagilag megterhelő volt számunkra, s akkor írtam egy levelet Lévai Anikónak, hogy segítségre lenne szükségünk. Tudtam, hogy ő az Ökumenikus Segélyszervezet nagykövete és mindig ott van az elsők között a munkában is. Őt kértem meg, hogy segítsen, hogy ezt a nyolc gyereket fel tudjuk venni. Az első válasz volt tőlük, hogy küldtek azonnal egy élelemszállítmányt az intézetünknek és alapítványunknak, de hosszabb távú együttműködést ígértek” – mesélte a 900 kilogrammos csomag történetét a Lazarenum Alapítvány vezetője. A segélyből az alapélelmiszerek a konyhába mennek, hogy pótolják a napi 120 ember meleg étkezését, az édességekből pedig karácsonyi csomag lesz a Lídia otthon és a Pici Ház lakóinak.
Utcagyerekmentő misszió
A Pici Ház az alapítvány utcagyerekmentő missziója, amely 1996-tól működik. Akkoriban nagyon sok gyerek kéregetett az utcán, akiket Ila néniék – mert a Pici Ház lakói csak így hívják – összeszedtek, s létrehoztak számukra egy olyan közösségi házat, ahol meleg ételt kapnak és tanulhatnak a 6–14 év közötti gyerekek. Olyan apróságokról van szó, akiket kéregetésre köteleztek a szüleik. A gyerekek azóta iskolába járnak, a tanteremből a Pici Házba „mennek haza”, ahol tanulnak, meleg ebédet kapnak és tisztálkodhatnak is, csak este mennek a tényleges otthonukba. „Amikor elkezdtük ezt az utcagyerek-missziót, néhány szülő még ellenünk fordult, hogy miféle dolog, hogy elvesszük a gyerekeket, pedig ők keresik a pénzt. Mára azonban sorban állnak a szülők is, hogy helyt adjunk a gyerekeiknek, így még nagyobb intézetre lenne szükség. Jelen pillanatban huszonhét gyerek jár a Pici Házba” – mutatta be Ila néni a szállítmányből részesülőket.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!