Együttműködés a függőség ellen

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

A fiatalok felvilágosítása érdekében kötött együttműködési szerződést a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem marosvásárhelyi kara és a Bolyai Farkas Gimnázium. A következő hónapokban az egyetemisták péntektől drogprevenciós programokat tartanak a középiskolásoknak.

Becze Dalma

2014. október 26., 11:282014. október 26., 11:28

A Sapientia marosvásárhelyi karának közegészségügy szakos hallgatói szakmai gyakorlatuk keretében szervezik meg a felvilágosító programokat tanáraik segítségével. A pénteki megnyitón Kovács Réka Rozália és Lukács Márton Réka egyetemi tanárok beszéltek a szakról, majd a függőségekről a tíz-, tizenegy-, illetve a tizenkettedikes diákoknak. Kovács Réka Rozália elmondta, nagyon sok fiatal küzd a függőséggel. „Minden szülő azt gondolja, hogy a szomszéd gyereke biztosan iszik, cigarettázik vagy drogozik, de az övé nem. Az a célunk, hogy felhívjuk a fiatalok figyelmét a függőség következményeire, és segítséget nyújtsunk azoknak, akik igénylik ezt. Egyedül nagyon ritkán sikerül leszokni valamely káros szenvedélyről, és az első lépés az, hogy az illető beismerje, hogy szüksége van segítségre” – magyarázta a pszichológus.

A bolyais diákok az osztályfőnöki órák keretében hallhatnak a függőségről az egyetemistáktól. Három alkalmon vesznek majd részt, ezek témája a drogok, az alkohol és a dohányzás. „A serdülőkor az az időszak, amikor minden a feje tetejére áll, és az addigi elképzelések teljesen megváltoznak, sok elvárás és nyomás nehezedik a fiatalokra, emiatt nyúlnak különböző szerekhez. Nagyon fontos a családokban a kommunikáció, ez segíthet abban, hogy a diákok ne érezzék elhanyagolva magukat” – mutatott rá Lukács Márton Réka szociális munkás.

A középiskola igazgatója, Bálint István úgy véli, minél többet kell beszélni erről a témáról, azért is létesítették ezt az együttműködést. „Az iskola célja, hogy egészséges fiatalokat neveljen, akik nem csak tanulmányaikban jeleskednek, hanem tájékozottak a függőségek terén is. Eddig is beszéltünk erről az osztályfőnöki órákon, hívtunk előadókat is ebben a témában, de ez egy nagyobb méretű projekt. Egyelőre egy évre kötöttünk szerződést a Sapientiával, de reméljük, hogy ez egy hosszú partnerség kezdete. A szülőknek is tartunk majd előadásokat, hiszen nagyon fontos, hogy ők is tájékozottak legyenek, és ezáltal is jobban odafigyeljenek gyerekeikre” – mondta az intézményvezető.

A diákok is nagy érdeklődéssel hallgatták az egyetemi tanárok előadását, hiszen nem idegen számukra a téma, így gondolja a tizedik osztályos Balda Roland is. „Szerintem a drog, a cigaretta és az alkohol nagyon káros a fiatalok számára, ezért nagyon jó, hogy vannak olyanok, akik tanácsot adnak nekünk ezen a téren. Az én környezetemben is sokan vannak, akik cigarettáznak, de szerintem nem jó ötlet kipróbálni” – mondta a diák.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 05., hétfő

Módosítani fogják a már felfestett sávokat a marosvásárhelyi Dózsa György utcában

A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.

Módosítani fogják a már felfestett sávokat a marosvásárhelyi Dózsa György utcában
2025. május 05., hétfő

Marosvásárhelyen is vetítik a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál néhány filmjét

Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.

Marosvásárhelyen is vetítik a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál néhány filmjét
2025. május 05., hétfő

Nemet mondtak a tömbházépítésre Koronkán

Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.

Nemet mondtak a tömbházépítésre Koronkán
2025. május 05., hétfő

Jócskán megszorongatta Simion Antonescut Maros megyében

Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.

Jócskán megszorongatta Simion Antonescut Maros megyében
2025. május 05., hétfő

Medvét fogtak be Segesváron

Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.

Medvét fogtak be Segesváron
Medvét fogtak be Segesváron
2025. május 05., hétfő

Medvét fogtak be Segesváron

2025. május 04., vasárnap

Koronkán dupla tétje van a választásnak

Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.

Koronkán dupla tétje van a választásnak
Koronkán dupla tétje van a választásnak
2025. május 04., vasárnap

Koronkán dupla tétje van a választásnak

2025. május 04., vasárnap

Teljesen kiégett egy autó Segesvár egyik utcáján

Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.

Teljesen kiégett egy autó Segesvár egyik utcáján
2025. május 04., vasárnap

Eltűnt édesapját keresi egy marosvásárhelyi férfi

Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.

Eltűnt édesapját keresi egy marosvásárhelyi férfi
2025. május 02., péntek

Május elsején is résen voltak a közlekedésrendészek

Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.

Május elsején is résen voltak a közlekedésrendészek
2025. május 02., péntek

Hárman megsérültek egy Segesvárnál történt balesetben

Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.

Hárman megsérültek egy Segesvárnál történt balesetben