Egy telefonhívással is segíthetünk a bajba jutott vadakon

Mit tehetünk, ha sérült vadállatot találunk az út mentén vagy a kert mögött, esetleg egy túra során? Kit hívjunk, hogyan segítsünk? Erre adnak most választ – sőt többet is – a marosvásárhelyi természetvédők.

Simon Virág

2016. január 26., 18:282016. január 26., 18:28

A Milvus Madártani és Természetvédelmi Egyesület, valamint a Vets4Wild Egyesület norvégiai támogatást kapott egy országos hálózat kiépítésére, amelynek során minden megyében olyan szakembereket képeznek ki, akik elsősegélyt nyújtanak a sérült vadállatoknak, s lehetőségeikhez mérten a Maros megyei központokba szállítják.

A Milvus csoport szakemberei kedden sajtótájékoztatón ismertették legújabb programjukat. A csoport sajtósa, Vízi Júlia elmondta, elsősorban a lakosság figyelmét szeretnék felhívni arra, hogy lehetőségük van jelenteni az eseteket, s ezáltal segíteni a sérült vadállatokon. „A kiskereskedésekben fogunk tájékoztató plakátokat kihelyezni, amelyeken feltüntetjük azt a hívószámot, amelyen jelenteni lehet, ha sérült vadállatot találnak. Fontos, hogy ez minél gyorsabban megtörténjen, hogy időben és hatékonyan lehessen segíteni. Legtöbben, ha megsérült vadállatot látnak, a kiskereskedésekben érdeklődnek, hogy mit tehetnek, vagy felhívják a 112-t. A jelenleg kiépülő hálózat szeretné összehangolni ezt a segítő munkát, s minden megyében szakembereket kiképezni arra, hogy ott helyben segítsenek a legtöbbször az emberi tevékenység miatt megsérült állatokon” – mondta a sajtószóvivő.

Zeits Róbert programfelelőstől megtudtuk, nagyon fontos, hogy a sérült állatok a lehető leggyorsabban megfelelő szakemberhez kerüljenek. Volt már példa arra, hogy egy sérült madarat más megyéből saját gépkocsijával hozott el az a jótevő, aki megtalálta. Évente ezer-kétezer madár kerül hozzájuk, valamivel több mint felének tudnak annyira segíteni, hogy visszatérhessen a természetbe. „Jelenleg a marosvásárhelyi és nyárádszentsimoni központban kuvikot, uráli baglyot, rétisast, barna rétihéját, egerészőölyvet, kerecsensólymot és kabasólymot gondozunk” – fejtette ki a programfelelős. Azok a madarak, amelyek súlyos sérüléseik miatt nem tudnak visszakerülni a természetbe, a központban maradnak, s környezetvédelmi órákon szemléltetnek velük.

Borka Levente, a Vets4Wild Egyesület állatorvosa arról beszélt, hogy országszerte toborozzák az állatorvosokat, akiknek neves külföldi szakemberek tartanak képzést a vadállatok elsősegélynyújtásáról.

Az országos hálózat hívószáma, ahol jelenteni lehet a sérült vadállatok helyét és állapotát: 0722–533816.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 12., csütörtök

Közel kétmillió lejjel károsították meg az államot – negyven házkutatást tartottak adócsalási ügyben

A hatóságok szerint megközelítőleg kétmillió lejes kár érte az állami költségvetést egy összetett adócsalási ügyben, amely Maros megyéből indult.

Közel kétmillió lejjel károsították meg az államot – negyven házkutatást tartottak adócsalási ügyben
Hirdetés
2026. február 11., szerda

Bocskai Napok lesznek Nyárádszeredában

Négynapos programsorozattal készülnek Nyárádszeredában a Bocskai Napok alkalmából február 17. és 22. között.

Bocskai Napok lesznek Nyárádszeredában
Bocskai Napok lesznek Nyárádszeredában
2026. február 11., szerda

Bocskai Napok lesznek Nyárádszeredában

2026. február 11., szerda

Soha nem késő befejezni az iskolát – lehet jelentkezni a Második esély programra

A Második esély program a korai iskolaelhagyó fiataloknak, felnőtteknek segít elvégezni az általános iskolát. Nem csak újrakezdési esély, de alapvégzettséget is ad. Februártól lehet iratkozni a programra, amelyben Maros megye öt iskolája vesz részt.

Soha nem késő befejezni az iskolát – lehet jelentkezni a Második esély programra
2026. február 09., hétfő

Biztató határidőt közölt a miniszter az égési sérülteket kezelő marosvásárhelyi központ átadására

Vélhetően idén ősszel használatba vehető lesz a súlyos égési sérülteket kezelő marosvásárhelyi központ – közölte vasárnap este Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter.

Biztató határidőt közölt a miniszter az égési sérülteket kezelő marosvásárhelyi központ átadására
Hirdetés
2026. február 08., vasárnap

Mit keres a bukaresti turista Székelyföldön? Maros megye a fővárosi turisztikai vásáron

Bár a nagyszabású külföldi reklámkampány elindítása még várat magára, a belföldi piacon továbbra is aktív Maros megye. Jövő héten a Bukarestben megnyíló országos turisztikai vásáron keresik a választ arra, mire vágynak leginkább a bukaresti látogatók.

Mit keres a bukaresti turista Székelyföldön? Maros megye a fővárosi turisztikai vásáron
2026. február 07., szombat

A „bandavezér” hatása: így alakul ki a kiközösítés már óvodáskorban

Egy országos kutatás szerint az óvodákban is gyakori a kiközösítés és a szóbeli bántás, de ha figyelünk a jelekre, akkor itt még könnyebben lehet kezelni ezeket a helyzeteket. A gyerekek érzelmeinek kifejezését pedig egy lila maci is segíti.

A „bandavezér” hatása: így alakul ki a kiközösítés már óvodáskorban
2026. február 06., péntek

Egyre népszerűbb a marosvásárhelyi iskolabusz-program

Január utolsó két hetében mintegy hatezer diák vette igénybe a marosvásárhelyi iskolabuszokat, melyek célja, hogy minél több diák önállóan jusson el a tanintézetbe, és a szülők ne autóval szállítsák őket.

Egyre népszerűbb a marosvásárhelyi iskolabusz-program
Hirdetés
2026. február 06., péntek

Jelentős a múltja a fotópapírgyárnak, talán jövője is lesz a létesítménynek

Szállodát, lakóépületeket, kereskedelmi egységeket, műhelyeket hoznának létre az egykori marosvásárhelyi fotópapírgyárban és annak környékén. A csaknem hatvan méter magas épület jó állapotban van, átalakítása az egész lakónegyedre hatással lenne.

Jelentős a múltja a fotópapírgyárnak, talán jövője is lesz a létesítménynek
2026. február 06., péntek

Tanultak a parajdi katasztrófából: 30 ezer literes tartálykocsit kapott a tűzoltóság

Átadták csütörtökön a Maros Megyei Katasztrófavédelemnek azt a 30 000 literes ivóvíz-szállító tartálykocsit, amit Marosvásárhely városa vásárolt meg helyi költségvetésből, és a tűzoltóság rendelkezésére bocsátotta.

Tanultak a parajdi katasztrófából: 30 ezer literes tartálykocsit kapott a tűzoltóság
2026. február 06., péntek

Aranysárkány a marosvásárhelyi Stúdió Színházban

A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Magyar Kara február 14-én, szombaton 19 órától mutatja be a Stúdió Színházban az Aranysárkány című előadást Vidovszky György rendezésében.

Aranysárkány a marosvásárhelyi Stúdió Színházban
Hirdetés