
Fotó: Haáz Vince
Életmentő lehet az a hatékonyság, amit az új drónjuk nyújt a Maros megyei barlangi- és hegyimentőknek. Az idei téli szezontól egy drón is a hegyimentők rendelkezésére áll a bajbajutottak felkutatására.
2016. november 08., 16:032016. november 08., 16:03
A modern eszközt a megyei önkormányzat által biztosított idei évi költségvetésből vásárolták, és a részletes piackutatás után augusztusban érkezett meg. „Ezután a drón leendő kezelőit tanfolyamra küldtük, mert szükséges bizonyos tudás a drága szerkezet manőverezéséhez, amely tévedés esetén könnyen lezuhanhat. Nagyon hasznos lesz számunkra, mert magasról könnyen beláthatja a nehezen megközelíthető hegyvidéki terepet, ahol sebesülteket, eltűnt személyeket keresünk. Ha tudunk velük telefonon kommunikálni, akkor tűzgyújtásra vagy lámpázásra, világításra kérjük őket, és ezt a drón a magasból gyorsan kiszűri, tehát életeket menthet. A drón élőben tudja közvetíteni az általa lefilmezett felvételeket” – tájékoztatott Kovács Róbert, a Maros Megyei Hegyi- és Speciális Mentőszolgálat vezetője.
Emellett a csúcstechnológián alapuló készülék térképek készítésére, turistaösvények virtuális bejárására is alkalmas, ugyanis GPS-szel programozható. Hasonló eszköz az ország hegyimentőszolgálatai közül csak a Hargita megyeieknek áll rendelkezésükre, tavalytól.
„Nekünk már volt téli bevetésünk az idén, két személyt ugyanis végkimerülés veszélyével hoztunk le a hegyről. Éppen akkor mentek túrázni a Kelemen-havasokba, amikor 30–40 centiméteres hó hullott, és nem volt ennek megfelelő felszerelésük. Eseteink sajnos folyamatosan vannak, mert megnőtt Maros megye turisztikai látogatottsága, Szováta térségében és a Görgényi-havasokban egyaránt: néhány napja egy mountainbike-os szenvedett kulcscsonttörést és belső sérüléseket. Készülünk a télre, átnézzük a felszerelést, a munkatársakkal átismételjük a szükséges információkat, képzést tartunk a télen gyakori elsősegélyről, hipotermia vagy törések esetén a teendőkről, és előkészítjük a turistaösvényeket is” – mondta a szakember, akitől megtudtuk, a héten a megye öt leglátogatottabb helyszínén kétnyelvű, átfogó információkat tartalmazó táblákat helyeznek ki.
Tavaly rendezték meg először Marosvásárhelyen a VifiRun jótékonysági futást, amelynek célja, hogy a sport többet jelentsen a teljesítménynél, a célba érésnél. Idén, a szeptember 12-i közösségi futás középpontjában a vesebeteg gyermekek támogatása áll.
Megtalálták azt a 71 éves férfit, aki pénteken tűnt el egy helyi zöldségpiacról. Az illetőnek egészségügyi problémája miatt tájékozódási és kommunikációs nehézségei lehetnek, ezért a rendőrség a lakosság segítségét kéri.
Több Maros megyei településen is ideiglenesen szünetel az ivóvíz-szolgáltatás az elosztóhálózaton végzett munkálatok miatt pénteken, augusztus 21-én – közölte a szolgáltató.
Tűz ütött ki péntekre virradóra egy gazdasági melléképületben a Maros megyei Libánfalván. A riasztás éjfél után, fél 1 körül érkezett a szászrégeni tűzoltó-alakulathoz.
Kiigazította a Maros megyei tanfelügyelőség a dicsőszentmártoni Andrei Bârseanu Elméleti Líceum igazgatói állásának feltételeit, miután vitát váltott ki, hogy a meghirdetett pályázat a magyar nyelv ismeretét írta elő az igazgatói tisztségre.
Több mint negyven, a Maros folyóba került juh mentéséhez riasztották csütörtökön a tűzoltókat Maroskeresztúron. Az állatok közül több elpusztult.
A marosvásárhelyi várban folytatódik a Sounds of the castle koncertsorozat, augusztus 21-én, pénteken Koszika & Sárik Péter Trió lép fel.
Mivel Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala nem fizette ki a májusi számlát az utcatakarítást végző Sylevy Cleaning nevű vállalatnak, amely a szerződés alapján május 20-ig látta el ezt a feladatot, a hivatal bankszámláit zárolták.
Egy marosvásárhelyi egészségügyi intézményből távozott önként egy 13 éves lány kedden este, azóta nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a megtalálásához.
Egyre több szászrégeni lakó kéri, hogy fekvőrendőrt helyezzenek el az utcájában a gyorshajtás miatt. A városházára érkező hivatalos kérelmeket a közlekedésügyi bizottság vizsgálja meg, miközben a város őszi útjavításokra is készül.
szóljon hozzá!