
Fotó: Boda L. Gergely
Kiadó szobát, lakást kereső, ezeket ajánló hirdetések lepték el az apróhirdetési rovatokat és az ingatlanügynökségek hirdetőit. Dósa Barna ingatlanügynöktől megtudtuk: van elegendő albérlet Marosvásárhelyen, majdnem mindenki igényét ki tudják elégíteni.
2016. szeptember 23., 14:022016. szeptember 23., 14:02
Az elsőéves hallgatóknak a legnehezebb a dolguk, hiszen sem a lakótelepekkel, sem az autóbuszjáratokkal, sem az egyetemek környékével nincsenek még megbarátkozva, így kicsit látatlanban fognak neki az albérlet-keresésnek.
A Lakáskeresők Marosvásárhelyen Facebook-oldalon már napok óta nagy a sürgés-forgás, naponta több új ajánlat kerül fel, és gyorsan gazdára találnak a jó áron kínált szobák, lakások. A legkeresettebbek az orvosi egyetem környéki lakások, itt egy szobáért 100 eurót is elkérnek. De a Tudor lakótelepi lakások is kelendők, hiszen tágasabbak, s a Petru Maior, valamint a Sapientia diákjainak ideálisak. Itt egy garzon havi bérlete 120 eurótól kezdődik, míg egy háromszobás lakásért 250 eurót is kérhetnek.
Kovács Imola harmadéves egyetemista elmondta: fő szempont számára, hogy a lakás tágas, tiszta és felszerelt legyen. „Nem kell luxus, hiszen majdnem csak aludni járunk haza, de télen legyen jól fűthető, legyen a szobában egy ágy, szekrény, a konyhában kályha, hűtő, a fürdőszobában mosógép. A Tudorban laktam eddig, most is oda szeretnék költözni. Az elmúlt tanévben egy tágas szobáért 80 eurót fizettem, erre jöttek még a költségek, amelyek téli hónapokban elérték a 300 lejt. Csak barátokkal költözöm, az idegenek okozhatnak kellemetlen meglepetést is, például nem fizetik a költségeket, átjáróházzá varázsolják a közös lakást” – mondta az egyetemista.
Marosvásárhelyen több, magánházban élő idős személy is fogad albérletbe egy-két személyt. Az egyik hirdetésben megadott telefonszámon felelő idős hölgy elmondta, hogy a volt nyári konyhája van átalakítva külön bejáratú szoba-konyhává, ezt szokta kiadni, de nem feltétlenül egyetemistáknak. „Udvar is van, csempekályhával lehet fűteni, 400 lejt kérek havonta” – mondta az idős asszony.
Marosvásárhelyen elegendő kiadó lakás van, így az egyetemi év kezdetén, de egész évben is mindenki találhat kedvére és zsebére való ajánlatot – mondta érdeklődésünkre Dósa Barna ingatlanügynök, akitől megtudtuk, hogy idén megnőtt az orvosi egyetemre beiratkozó német egyetemisták száma, akik drágább árfekvésű lakásokat kerestek közel a tanulmányi helyhez. Bár vannak modern és teljesen felszerelt kényelmes bérlakások a környéken, nem mindenkinek találtak megfelelőt. A szakember kifejtette, hogy általában az orvosisok próbálnak az egyetemhez közel lakást bérelni, vannak, akik a 20 négyzetméteres volt TCM-garzonokat veszik ki, állapotuktól függően 110–150 euróért. Ezek öt percre vannak az egyetemtől. A környéken vannak egyszobások, ezekért 180–200 eurót kérnek, és kétszobások, amelyek bérlése 150 eurónál kezdődik, s akár 300 euróig emelkedhet.
„Az első- és másodéves orvosis egyetemisták, akiknek órarendjében sok hézag, szabad óra van, inkább az egyetem környékén keresnek lakást. Sokan választják a buszozást is, hiszen a Kövesdombon vagy a Tudorban nagyobb lakást kaphatnak kevesebbért. De ismerek olyan egyetemistákat is, akik a kényelmet, felszereltséget és árat figyelembe véve az Egyesülés negyedbe költöztek ki, onnan ingáznak az orvosira” – mondta az ingatlanügynök.
Vélhetően idén ősszel használatba vehető lesz a súlyos égési sérülteket kezelő marosvásárhelyi központ – közölte vasárnap este Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter.
Bár a nagyszabású külföldi reklámkampány elindítása még várat magára, a belföldi piacon továbbra is aktív Maros megye. Jövő héten a Bukarestben megnyíló országos turisztikai vásáron keresik a választ arra, mire vágynak leginkább a bukaresti látogatók.
Egy országos kutatás szerint az óvodákban is gyakori a kiközösítés és a szóbeli bántás, de ha figyelünk a jelekre, akkor itt még könnyebben lehet kezelni ezeket a helyzeteket. A gyerekek érzelmeinek kifejezését pedig egy lila maci is segíti.
Január utolsó két hetében mintegy hatezer diák vette igénybe a marosvásárhelyi iskolabuszokat, melyek célja, hogy minél több diák önállóan jusson el a tanintézetbe, és a szülők ne autóval szállítsák őket.
Szállodát, lakóépületeket, kereskedelmi egységeket, műhelyeket hoznának létre az egykori marosvásárhelyi fotópapírgyárban és annak környékén. A csaknem hatvan méter magas épület jó állapotban van, átalakítása az egész lakónegyedre hatással lenne.
Átadták csütörtökön a Maros Megyei Katasztrófavédelemnek azt a 30 000 literes ivóvíz-szállító tartálykocsit, amit Marosvásárhely városa vásárolt meg helyi költségvetésből, és a tűzoltóság rendelkezésére bocsátotta.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Magyar Kara február 14-én, szombaton 19 órától mutatja be a Stúdió Színházban az Aranysárkány című előadást Vidovszky György rendezésében.
Értesítés nélkül kimaradó járatok, várakozó utasok: ez a mérlege a tömegközlekedési feszültségnek Maros megyében. Míg a peremtelepülési járatok olcsóbbak, a korábbi magánszolgáltatók egy része váratlan járatritkításokkal válaszolt a kieső bevételre.
Alig másfél óra alatt 52 szabálysértési bírságot szabtak ki sofőrökre a rendőrök Marosvásárhelyen egy átfogó ellenőrzés alkalmával csütörtökön. Több jogosítványt és forgalmi engedélyt is bevontak, ugyanakkor autókat is lefoglaltak.
Az alvásra fókuszál a marosvásárhelyi Szent Balázs Alapítvány idei multidiszciplináris konferenciája, amely az alvás-ébrenlét aktualitásait mutatja be magyar nyelven, neves hazai és külföldi előadók közreműködésével február 20–22. között.
szóljon hozzá!