
Fotó: Haáz Vince
Rendhagyó tárlat nyílik szerdán a marosvásárhelyi Teleki Tékában: Katona Lajos, vak és jobb kéz nélkül maradt alkotó plasztikai formakísérleteit ismerheti meg a közönség.
2025. augusztus 27., 14:292025. augusztus 27., 14:29
A kiállítást Máthé Zsolt, az Erdélyi Magyar Látássérültekért Egyesület alelnöke nyitja meg a Vásárhelyi Forgatag keretében 18 órától.
Nemes fákból – dióból, körtéből, tölgyből, hársból – formált szobrai főként antropomorf alakokat, különösen emberi fejeket ábrázolnak. 1975 és 2011 között több mint harminc plasztikát készített, amelyek az archaikus időtlenséget és az érzékelés mélységeit kutatják, ezek egy része lesz látható a Teleki Tékában most.
A bemutatott alkotások az Erdélyi Magyar Látássérültekért Alapítvány tulajdonát képezik. A kiállítás augusztus 30-án, szombaton 10 és 16 óra között tárlatvezetéssel is látogatható. A szerdai megnyitón köszöntőt mond Brendus Réka, a magyarországi Nemzetpolitikai Államtitkárság erdélyi ügyekért felelős főosztályvezetője.
A folyók nem biztonságos fürdőhelyek, hanem olyan vizek, amelyek akár néhány másodperc alatt is halálos veszélyt jelenthetnek még a tapasztalt úszók számára is – figyelmeztetnek a szakemberek.
Megszavazta Marosvásárhely önkormányzata az idei díszpolgárok névsorát, noha a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma nyílt levélben tiltakozott a jelöltek – különösen néhai Kincses Előd jogász, közíró – ellen.
Forgalomkorlátozások várhatók Erdőszentgyörgyön és a Bözödújfalusi-tó környékén vasárnap a nemzetközi Transylvania Triathlon Fesztival miatt.
Felvonulást és ünnepséget szervez a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szombaton Marosvásárhelyen a nemzeti lobogó napja alkalmából. A városnapokkal egy időben zajló eseményre George Simion pártelnököt is várják.
Személyautót sodort el a vonat a Maros megyei Bánffytanya településnél szerda délután. A szerencsés kimenetelű vasúti balesetben senki sem sérült meg.
Tűzesethez vonultak ki a szászrégeni hivatásos tűzoltók csütörtök délután a Maros megyei Görgényoroszfaluba, miután egy faipari vállalkozás fűrészportároló silójában tűz keletkezett.
Tűz ütött ki szerdán egy koronkai irodaházban. Az épületből 19 személy időben kijutott, két füstöt belélegzett embert pedig a helyszínen láttak el a mentősök.
Mintegy húsz négyzetméteren égett egy lakóház tetőszerkezete szerda reggel Maroskeresztúron. Az épületben négy ember tartózkodott, köztük egy fogyatékkal élő ember is, akiket a helyszínen lévő lakosok még biztonságban kimenekítettek.
Az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közti szakasza mintegy 50 százalékban elkészült, a 24 kilométeres sztrádát 2027 első felében adhatják át a forgalomnak – jelentette be kedden Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára.
szóljon hozzá!