Akár kormányon vagyunk, akár nem, az erdélyi gazdák számos gondja megoldatlan – jelentette ki a hétvégi mezőgazdasági évértékelőn Balogh József, az RMDSZ Maros megyei ügyvezető alelnöke.
2014. december 07., 17:262014. december 07., 17:26
A vidéki tisztségviselő, aki maga is gazdálkodó, arra hívta fel a figyelmet, hogy mindazok, akik búza, kukorica, burgonya vagy akár cukorrépa termesztésbe kezdtek, veszteséggel zárják az idei esztendőt. „A magas üzemanyag- és műtrágyaárak meg a gyenge vásárlóerő miatt a gazdák jelentős része adósságba keveredett. Ezt pedig mielőbb törleszteniük kell, ellenkező esetben nem jutnak se vetőmaghoz, se gyomirtóhoz, se műtrágyához. A terményük a kasban maradt, vagy potom áron kellett túladniuk rajta” – vázolta a helyzetet a vállalkozó-nagygazda, hozzátéve, hogy ha csak a mezőgazdaságból kellene megélnie, ő is már rég a csőd szélére sodródott volna.
Az RMDSZ mezőgazdasági és vidékfejlesztési bizottsága által Nagyernyében szervezett tanácskozáson Balogh arra is felhívta a figyelmet, hogy a pályázatok nagy része a fiataloknak szól, holott a gazdatársadalmat főként a középkorúak és idősek alkotják. Szerinte nem véletlen, hogy Székelyföld határainak legalább hetven százaléka decemberre szántatlan maradt. Ennél is nagyobb gondnak tartja, hogy Romániában olyan újabbnál újabb törvények jelennek meg, amelyek egy kalap alá veszik a teljes mezőgazdasági rendszert. Példaként hozta fel, hogy a hegyvidék, mint például Erdély és főként Székelyföld számos régiója, ahol hatalmasak a vadkárok, ugyanolyan támogatásban részesül, mint az alföld, ahol ezer és ezer hektáron dolgoznak, vaddisznók pedig alig vannak. Mint mondta, ezeket a hátrányokat kellene ledolgozni, olyan térképeket kidolgozni, ahol tájegységek szerint lehet támogatást kérni és nyújtani. Balogh József azt is felrótta a kormánynak, hogy ahelyett, hogy a tulajdonjog visszaállításán fáradozna, újabb kifosztásokon, újraállamosításokon dolgozik.
A mezőgazdasági tárca államtitkára, Nagy Péter Tamás sokkal árnyaltabban látja a helyzetet. Szerinte az RMDSZ kormányra lépése óta számos pozitív változás történt, és további lépések vannak előkészítve – szintén függetlenül attól, hogy a szövetség kikerül a kabinetből. Komoly előrelépésnek tartja a közbirtokosságoknak kiírt pályázati rendszer egyszerűsítését, valamint a LEADER-program által kínált pénzek leosztásának ésszerűsítését. A támogatási rendszer egyszerűsítése kapcsán az államtitkár komoly haladásnak tartja, hogy elképzelése nyomán a gazdák idén már egy kérelemben igényelhették az eddigi négy alkalommal külön-külön igényelt szubvenciókat: a hátrányos helyzetű vidéken tartott juh-, illetve szarvasmarha, valamint az állami szarvasmarha-, illetve juh és kecske utáni támogatásokat. A kormányszerep-vállalás utolsó napjaiban az RMDSZ azon dolgozik, hogy a bürokrácia további leépítése érdekében, 2015-től a teljes támogatás egyetlen csomagba sűrűsödjön.
Több parkoló autót is megrongált egy 30 éves marosvásárhelyi férfi, aki csütörtök este ittasan vezetett a városban.
Romániában az emberkereskedelem egyik legsúlyosabb formája a szexuális kizsákmányolás, amelyhez gyakran az online tér vezet. Most magyar nyelvű szülői útmutató segít felismerni a veszélyeket, és beszélgetni a gyerekekkel az internet csapdáiról.
Nyárádkarácson főutcáján lévő lakástűzhöz riasztották szerdán a tűzoltókat, ahol mintegy harminc négyzetméteren végeztek pusztítást a lángok. A Maros megyei rendőrség tájékoztatása szerint a házat szándékosan gyújthatták fel.
Ötven napon belül iható lesz a vezetékes víz a parajdi bányakatasztrófa nyomán vízellátási gondokkal küzdő Maros megyei településeken, miután az illetékesek csütörtökön elkezdik a sótalanító berendezések beszerelését – közölte az országos vízügyi hatóság.
Forgalomkorlátozások lesznek Marosvásárhely főterén, két esemény megfelelő lebonyolítása érdekében, a hétvége folyamán.
Az év eleji ellenőrzések okozta nehézségekből tanulva, a Maros megyei civil szervezetek összefognak, hogy szakemberek tanácsai és egymás tapasztalatai alapján fejlődjenek tovább.
Meglepetéseket okozott az idei nyár Szovátán, és nem feltétlenül kellemeseket, főleg a szállodaiparban érdekelteknek. Borúlátásra nincs ok, a polgármester szerint egész évben szezon van Szovátán, és ősszel is fesztiválokkal várják a turistákat.
Nyárádkarácson főutcáján lévő lakástűzhöz riasztották kedden a tűzoltókat, ahol mintegy harminc négyzetméteren végzett pusztítást a tűz.
Az új informatikai rendszer bevezetése miatt késve érkeznek a fogyasztókhoz az augusztusi vízszámlák – jelentette be az Aquaserv Rt. vízszolgáltató. A befizetési határidő azonban a kiállítás dátumához igazodik.
Ismét megrendezik a Marosjárai Szilvafőző Fesztivált szeptember 20–21. között. A 13. alkalommal megtartott esemény ezúttal is gazdag kulturális és szórakoztató programokkal várja a látogatókat.
szóljon hozzá!