
Közösségi összefogásra számítanak a kezdeményezők, hisz nem csak egy kis csoport, hanem a magyar közösség ügyéről van szó
Fotó: Erdély Bálint Előd
Adománygyűjtő kampányba kezdett az Erdélyi Magyar Látássérültekért Egyesület: céljuk egy magyar nyelvű rehabilitációs központ, illetve a magyar ajkú látássérült gyerekeknek szánt iskola létrehozása. Nemcsak egy „mikroközösség”, hanem mindannyiunk ügyéről van szó, hangsúlyozták a szervezők.
2021. február 03., 22:002021. február 03., 22:00
2021. február 04., 09:152021. február 04., 09:15
Az Erdélyi Magyar Látássérültekért Egyesület (EMLE) 2018 óta dolgozik a magyar nyelvű speciális iskola létrehozásán látássérült gyermekek számára: az országban ugyanis összesen hét ilyen tanintézet működik, azonban mindegyikben román a tanítás nyelve.
A projekt azonban az elmúlt években valóságos „hólabdaként” egyre nagyobb horderejű lett, mondta el Butu Arnold Csaba paralimpikon, projektvezető. Az előzetes felmérések során ugyanis kiderült, hogy nemcsak a mintegy kétszáz székelyföldi magyarajkú látássérült gyermeknek lenne szüksége az intézményre, hiszen a vak és gyengénlátó felnőttek számára egyáltalán nincsen rehabilitációs központ vagy program az országban. Ekkortájt vált világossá az is, hogy ha tanintézetet hoznak létre, akkor a pedagógusok képzéséről is az EMLE-nek kell gondoskodni: Romániában ugyanis jelenleg egyetlen gyógypedagógiai szakon sem folyik olyan képzés, amely a látássérültekre fókuszál.
A kezdeményezést Székelyudvarhely városa is felkarolta: amint Pálfi Kinga alpolgármester kifejtette, a látássérültség tulajdonképpen belátást eredményez, de az egyesület által felvállalt ügynek köszönhetőn belátást nyernek a látók is.
– hangsúlyozta a városvezető.
A továbbiakban az egyesület vezetői vázolták a terveket: mint kiderült Székelyudvarhelyen két különböző helyszínen valósul majd meg a felnőtteknek szánt rehabilitációs központ, illetve a bentlakásos, magyar tannyelvű speciális iskola. A tanintézet számára egy városközponti ingatlant tervez megvásárolni az egyesület, ez ügyben még mindig folynak az egyeztetések. Ezt a projektet a magyar kormány is támogatja. Ellenben a rehabilitációs központ a Templom utca tetején lévő, egykori Palace Panzióban kapna helyet:
Ugyanakkor, az 1 millió eurós célösszegben a központ egyéves működési költsége is benne lenne.
A mintegy száz diák befogadására alkalmas speciális iskola elindítása azonban nemcsak az ingatlanvásártól függ, hiszen gyógypedagógusokra is szükség lesz: jelenleg egy, a látássérült gyerekek tanítására szakosodott szakembert önköltségen foglalkoztat az EMLE, illetve egy másik pedagógust a magyarországi Eötvös Lóránt Tudományegyetem Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karára küldött tanulni a szervezet. „Sajnos nagyon sok mindenben úttörők vagyunk. A projekt kezdete óta azzal szembesültünk, hogy az országban eddig nem foglalkoztak ezekkel a kérdésekkel” – hangsúlyozta Butu Arnold Csaba. Egyébként a megvásárolandó Templom utcai ingatlanban a speciális iskola egy pilóta-változatát mielőbb elindítanák a kezdeményezők:
Mellesleg az adománygyűjtés az EMLE honlapján zajlik: a felület felhasználóbarát, három nyelven elérhető. Itt természetes és jogi személyek egyaránt megtehetik felajánlásukat, a rendszer továbbá nemcsak lejben, hanem valutában is fogadja a támogatásokat. „Őszintén hiszünk abban, hogy az iskola és a központ meg fog valósulni, hisz nem siker-, hanem teljesítményorientáltak vagyunk” – summázott a projektvezető, ugyanakkor megjegyezve: az egyesület által már felkarolt látássérült gyerekek és fiatalok révén utánpótlás is lesz, aki a jövőben zászlóvivője legyen az ügynek.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!