
Közösségi összefogásra számítanak a kezdeményezők, hisz nem csak egy kis csoport, hanem a magyar közösség ügyéről van szó
Fotó: Erdély Bálint Előd
Adománygyűjtő kampányba kezdett az Erdélyi Magyar Látássérültekért Egyesület: céljuk egy magyar nyelvű rehabilitációs központ, illetve a magyar ajkú látássérült gyerekeknek szánt iskola létrehozása. Nemcsak egy „mikroközösség”, hanem mindannyiunk ügyéről van szó, hangsúlyozták a szervezők.
2021. február 03., 22:002021. február 03., 22:00
2021. február 04., 09:152021. február 04., 09:15
Az Erdélyi Magyar Látássérültekért Egyesület (EMLE) 2018 óta dolgozik a magyar nyelvű speciális iskola létrehozásán látássérült gyermekek számára: az országban ugyanis összesen hét ilyen tanintézet működik, azonban mindegyikben román a tanítás nyelve.
A projekt azonban az elmúlt években valóságos „hólabdaként” egyre nagyobb horderejű lett, mondta el Butu Arnold Csaba paralimpikon, projektvezető. Az előzetes felmérések során ugyanis kiderült, hogy nemcsak a mintegy kétszáz székelyföldi magyarajkú látássérült gyermeknek lenne szüksége az intézményre, hiszen a vak és gyengénlátó felnőttek számára egyáltalán nincsen rehabilitációs központ vagy program az országban. Ekkortájt vált világossá az is, hogy ha tanintézetet hoznak létre, akkor a pedagógusok képzéséről is az EMLE-nek kell gondoskodni: Romániában ugyanis jelenleg egyetlen gyógypedagógiai szakon sem folyik olyan képzés, amely a látássérültekre fókuszál.
A kezdeményezést Székelyudvarhely városa is felkarolta: amint Pálfi Kinga alpolgármester kifejtette, a látássérültség tulajdonképpen belátást eredményez, de az egyesület által felvállalt ügynek köszönhetőn belátást nyernek a látók is.
– hangsúlyozta a városvezető.
A továbbiakban az egyesület vezetői vázolták a terveket: mint kiderült Székelyudvarhelyen két különböző helyszínen valósul majd meg a felnőtteknek szánt rehabilitációs központ, illetve a bentlakásos, magyar tannyelvű speciális iskola. A tanintézet számára egy városközponti ingatlant tervez megvásárolni az egyesület, ez ügyben még mindig folynak az egyeztetések. Ezt a projektet a magyar kormány is támogatja. Ellenben a rehabilitációs központ a Templom utca tetején lévő, egykori Palace Panzióban kapna helyet:
Ugyanakkor, az 1 millió eurós célösszegben a központ egyéves működési költsége is benne lenne.
A mintegy száz diák befogadására alkalmas speciális iskola elindítása azonban nemcsak az ingatlanvásártól függ, hiszen gyógypedagógusokra is szükség lesz: jelenleg egy, a látássérült gyerekek tanítására szakosodott szakembert önköltségen foglalkoztat az EMLE, illetve egy másik pedagógust a magyarországi Eötvös Lóránt Tudományegyetem Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karára küldött tanulni a szervezet. „Sajnos nagyon sok mindenben úttörők vagyunk. A projekt kezdete óta azzal szembesültünk, hogy az országban eddig nem foglalkoztak ezekkel a kérdésekkel” – hangsúlyozta Butu Arnold Csaba. Egyébként a megvásárolandó Templom utcai ingatlanban a speciális iskola egy pilóta-változatát mielőbb elindítanák a kezdeményezők:
Mellesleg az adománygyűjtés az EMLE honlapján zajlik: a felület felhasználóbarát, három nyelven elérhető. Itt természetes és jogi személyek egyaránt megtehetik felajánlásukat, a rendszer továbbá nemcsak lejben, hanem valutában is fogadja a támogatásokat. „Őszintén hiszünk abban, hogy az iskola és a központ meg fog valósulni, hisz nem siker-, hanem teljesítményorientáltak vagyunk” – summázott a projektvezető, ugyanakkor megjegyezve: az egyesület által már felkarolt látássérült gyerekek és fiatalok révén utánpótlás is lesz, aki a jövőben zászlóvivője legyen az ügynek.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!