
Archív
Fotó: Haáz Vince
Fegyver a románok kezében, hogy Koszta Attila szeparatizmusra és autonómiapártiságra hivatkozva próbálja megakadályozni, hogy Bukarestben bejegyezzék a Székelyudvarhelyért Pártot – jelentette ki szerdai sajtótájékoztatóján Kulcsár-Terza József parlamenti képviselő.
2020. március 04., 19:212020. március 04., 19:21
Kulcsár-Terza József, az RMDSZ színeiben mandátumot szerzett polgári pártos parlamenti képviselő sajtótájékoztatóján rámutatott, félő, hogy a román politikusok a Székelyudvarhelyért Párt bejegyzése elleni indoklást érvként fogják felhasználni, amikor az általa benyújtott autonómiastatútumot tárgyalják.

A március 2-ára kitűzött tárgyalás előtt egy nappal beavatkozási kérelmet nyújtott be Koszta Attila (az RDE Hargita Kft. korábbi igazgatója) a bukaresti törvényszéken: a dokumentumban arra hivatkozik, hogy a Székelyudvarhelyért Párt szeparatista, veszélyes lehet Románia területi egységére.
– mondta a sepsiszentgyörgyi képviselő. Hozzátette, rendkívül károsnak tartja, hogy a helyi konfliktusok a nemzeti ügynek ártanak.
„A helyi ügyeket helyben kell megoldani, a nemzeti ügyek mentén össze kell fogni. Lehet még magyar pártokat bejegyezni, azt megengedi a törvény, de amikor az autonómiáról van szó, félre kell tenni a pártpolitikai csatározásokat” – érvelt Kulcsár-Terza. Elfogadhatatlannak tartja, hogy Koszta Attila a helyi ügyekre hivatkozva hárítja a felelősséget, és arról beszél, nem tudta, mi szerepel az indoklásban.
Folytatódnak az Öreg-Duna-ágnál a csernavodai atomerőmű áramtermelésének folyamatosságát biztosító vízelterelési munkálatok – közölte kedden a Román Vízügyi Igazgatóság (ANAR) szóvivője.
A kánikula miatt Hargita megyében csupán a Nagy-Homoród folyón korlátozták a vízfogyasztást egy gazdasági szereplőnek. Az aszály idejére kidolgozott korlátozási terv intézkedése egyelőre nem érinti a lakossági fogyasztókat.
Nicușor Dan kedden bejelentette, hogy kihirdette a kőolajpiaci válsághelyzet kihirdetéséről, valamint a lakásvásárláskor alkalmazott kedvezményes áfakulcs határidejének meghosszabbításáról szóló törvényeket.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kedden a Facebook-oldalán közölte, hogy nem várhatók problémák a lakosság, a mezőgazdaság és a fuvarozók üzemanyag-ellátásában.
Tovább emelkedtek kedden is az üzemanyagárak, a dízel litere már csak néhány banira van a 11 lejtől a Lukoil-töltőállomásokon.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kedden újabb vörös, narancssárga és sárga riasztásokat adott ki az egész országra kiterjedő rendkívüli hőség miatt. Máramarosban, a Bánságban és a Körösvidéken vörös a hőségriasztás.
Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter kedden bejelentette, hogy a hadsereg szakértői által végrehajtott robbantásos művelet eredményeként a Duna vízszintje 2 centiméterrel emelkedett a csernavodai atomerőmű környékén a hétfői szinthez képest.
Zárolták Ráduly István vagyonát – közleményben ismertette a Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) a háromszéki prefektus elleni vádakat. Az ügyben a prefektus mellett másik két személy ellen is eljárás folyik.
A Duna rendkívül alacsony vízállása látványos nyomot hagyott Baján: a Sugovica medre szinte teljesen kiszáradt.
A Duna vízhozama a következő napokban enyhén csökken, és augusztus 10-ére eléri az 1350 köbmétert másodpercenként Báziásnál, ahol a folyam belép Romániába.
szóljon hozzá!