
Fotó: Pinti Attila
Idén is zarándokok tízezrei indulnak útnak Csíksomlyóra, ahol 2025-ben is megtartják a hagyományos pünkösdi búcsút. A rendezvény mottója – „A remény zarándokai!” – hívószóként szól mindazokhoz, akik lelki megújulásra, vigaszra és megerősödésre vágynak.
2025. május 21., 13:302025. május 21., 13:30
2025. május 21., 19:362025. május 21., 19:36
A fogadalmi búcsú főcelebránsa dr. Kovács Gergely érsek, a Gyulafehérvári Főegyházmegye vezetője lesz, ünnepi szónokként pedig György Alfréd kamilliánus szerzetes szól majd a hívekhez. A csíkszentdomokosi születésű szerzetes hosszú és elkötelezett szolgálat után jelenleg a Nyíregyháza-Borbányai plébánia kormányzója, valamint a Német Kamilliánus Tartomány osztrák-magyar delegátusa.
A búcsú eseményei június 6-án, pénteken 17 órakor kezdődnek az ünnepi rózsafüzérrel, amit a nyitószentmise követ 18 órától.
amelyre már a délelőtt folyamán elindul a hagyományos zarándokmenet a kegytemplom előtti térről a Nyereg felé, ahol a nagymisét tartják.
17 órától Csángó nyelvű szentmise lesz a Szent Péter és Pál-plébániatemplomban, amely külön lehetőséget biztosít a csángó híveknek az ünneplésre. 18 órától Pünkösdi vigília-szentmise lesz a kegytemplomban, a Szentlélek eljövetelének előestéjén. Szombatról vasárnapra virradó éjszaka virrasztás lesz a kegytemplomban, csendes imádságra, elmélkedésre, gyónásra is lehetőséget adva.
Pünkösd vasárnapján 7 órától, majd 8 órától is kezdődik szentmise a kegytemplomban, illetve 10.30-tól és délután hat órától is szentmiséket tartanak. Ezen a napon is biztosított a szentgyónás és szentáldozás lehetősége.
Az érdeklődők számára elérhetők nyomtatott programfüzetek, valamint a legfrissebb információk a Csíksomlyó nevű telefonos alkalmazásban és a Csíksomlyó-kegyhely Facebook-oldalán is követhetők.
„Tudjuk, hogy az Istent szeretőknek minden a javukra válik.” (Róm 8,28) – György Alfréd atya jelmondata különösen aktuális lehet idén is mindazok számára, akik reményekkel telve, vagy épp lelki teherrel érkeznek a Szűzanya lábához. A szervezők nyitott lélekkel, tiszta szívvel és ferences testvériséggel várnak mindenkit Csíksomlyóra – a remény zarándoklatára.
Más volt ez a gyergyószentmiklósi megemlékezés, mint az elmúlt években. A város főterén idézték fel az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékét. A forradalom szelleme „kijött az utcára” – és magával hozott fiatalokat is.
Október 26-ától, vasárnaptól áttér Románia a téli időszámításra, hajnali 4 órakor 3 órára kell visszaállítani az óramutatókat.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc 69. évfordulóján mintegy 100 ember gyűlt össze a sepsiszentgyörgyi 56-os emlékparkban jelenlétével megtisztelni a hősök áldozatát.
A 1956-os forradalom és szabadságharc eseményeit elevenítették fel a kézdiszéki diákok. Az október 23-i, hősök tiszteletére rendezett megemlékezés több kézdivásárhelyi helyszínen zajlott: a református temetőben, a főtéren és a művelődési házban.
A nemzeti emlékezet helyszíne volt október 23-án a marosvásárhelyi Keresztelő Szent János Plébánia, ahol az 1956-os forradalom hősei és a szabadság eszméje előtt hajtottak fejet az ünneplők, majd fáklyákkal a kezükben közösen vonultak a Várudvarba.
A gyergyószentmiklósi képviselő-testület napirendjén volt egy iroda biztosítása az EMSZ számára, de a pártnak mégsem lesz új székháza az RMDSZ frakció tartózkodása miatt. Egy új oktatási központ létesítéséhez pedig további egyeztetések szükségesek.
Nem megyünk háborúba, és nem fogunk meghalni Ukrajnáért, de élni fogunk Magyarországért – jelentette ki a miniszterelnök az 1956-os forradalom és szabadságharc emléknapján tartott ünnepi megemlékezésen csütörtökön Budapesten.
Munkabalesetben vesztette életét egy férfi csütörtökön, aki egy sepsiszentgyörgyi oktatási intézmény felújítási munkálatában vett részt.
Őrizetbe vettek a hatóságok egy 41 éves férfit szerdán Marosvásárhelyen, aki a megalapozott gyanú szerint kábítószert csempészett az országba, melyet itt akart értékesíteni.
A román vízügyi igazgatóság több százmillió euró uniós forrást veszített el hibás döntések és a rossz vezetés miatt – a következmények Parajdon is érezhetők, ahol a bányakatasztrófa a vízügyi mulasztásokkal is összefüggésbe hozható.
szóljon hozzá!