
Kezdetben alig hetven taggal indult, mára viszont 7000 körüli tagsággal számol a csíkszeredai Nyugdíjasok Önsegélyező Pénztára, amely azzal a céllal létesült, hogy a rászoruló nyugdíjas legyen hová forduljon pénzügyi támogatásért. A pénztár jelenlegi vezetősége: Benedek Imre elnök, Szabó Julianna főkönyvelő és Tamás József ügyvezető.
2011. január 12., 16:212011. január 12., 16:21
2011. január 12., 17:072011. január 12., 17:07
A Petőfi utcai székházban emberközpontú kiszolgálás történik
A 2010-es esztendőben a gazdasági válság hatására érezhetően nőtt a kölcsönhöz folyamodók száma. Az átlag pénzösszeg, amit igényeltek a nyugdíjas tagok, 1500 lej körül forgott. Főleg az apró kölcsönök száma ugrott meg jelentősen – tudtuk meg Benedek Imrétől és Szabó Juliannától. A pénztár működésével kapcsolatban elmondták: a nyugdíjas tagság a jövedelem egy százalékát fizeti be a pénztárba. A pénzalapból biztosítják a rászoruló tagoknak a kölcsönt, amit kevés kamatra adnak ki.
Az intézmény kizárólag a kamatból gazdálkodik, mivel nonprofit szervezet. A fennmaradt nettó jövedelmet szétosztják a tagok között, mely személyenként az elmúlt esztendő végén 10,85 százalék volt. Ezzel növekszik a tag befizetett pénzalapja. Az önsegélyző pénztárnak folyamatosan növekszik a tagsága. Nagy előnye az intézménynek, hogy gyorsan lehet kölcsönhöz jutni, és emberközelibb a kiszolgálás.
Juttatások a tagságnak
A tagságnak az elmúlt év karácsonyára csomagot biztosítottak, két kilogramm cukrot és egy liter olajt, melyet 200 csíkszeredai tag még nem vett át. Őket továbbra is várják, hogy átvegyék azt. Kirándulásokat is szerveznek a tagoknak. Általában a közeli látványosságokat keresik fel, valamint búcsúkra is eljárnak.
Benedek és Szabó megemlítette: azokat a tagokat, akiknek már van huszonöt év régiségük a pénztárnál, hűségpénzzel jutalmazzák. Körülbelül 450-en vannak, akik a negyedszázadot túllépték az intézménynél, és a tavalyi évre még mindig van húsz személy, aki nem vette át a huszonöt lejes hűségpénzt. Őket továbbra is várják, hogy felvegyék a pénzt.
A jövedelem után befizetett egy százalékon kívül a tagság még fizet temetkezési hozzájárulást, amely a megalakuláskor tíz bani volt, de ma már két lejre rúg havonta. Elhalálozás esetén a hozzátartozók megkapják az elhunyt által előzőleg befizetett pénzösszeget.
Egy kis história és a tervek
A csíkszeredai Nyugdíjasok Önsegélyező Pénztárát 1952-ben hozta létre 60–70 nyugdíjas, azzal a céllal, hogy a rászoruló tagoknak kevés kamattal kölcsönt tudjanak biztosítani. A pénztár a Magyar Autonóm Tartomány Csík rajonjának területén szerveződött meg, és a mai napig is az akkori rajon területén működik. Huszonhat helység tartozik hozzájuk, és mindenikben megbízott választott felelősük van, akik a munkát önkéntesen végzik. A mostani székhely, amely már harmadik a sorban, a Petőfi Sándor utca 22. szám alatt található.
Az idén szeretnék kissé modernizálni a székház régi épületét, melynek frontját és tetőzetét valamelyest már felújították, és a cserepeket is átrakták. Az anyagiaktól függően ebben az esztendőben a belső teret szeretnék szigetelni a hőmegtakarítás végett – mesélte Benedek és Szabó.
A januári bizonytalanság és tiltakozások után március közepére tetőzött az adófizetési kedv a hargitai megyeszékhelyen. A lakók március 31-ig élhetnek a 10 százalékos kedvezménnyel, ami a jelentős adóemelések mellett némi megtakarítást jelenthet.
A tavaly decemberi leállás után folytatja a kivitelező a Tusnádfürdőt ellátó új vízvezeték építését. Idén nemcsak a hálózatot, hanem a vízszolgáltatáshoz szükséges létesítményeket is szeretnék elkészíteni, hogy tudják beüzemelni az új rendszert.
Nemzetközi szimpóziumra várják a pedagógusokat március 21-én, szombaton Csíkszeredában, ahol a gyermekek jóllétéhez kapcsolódó innovatív oktatási megoldások kerülnek fókuszba.
A szívinfarktusos betegek ellátása mellett lehetőség van szívritmusszabályzó eszközök beültetésére, illetve cerebrovaszkuláris beavatkozásokra is Csíkszeredában, a magyar kormány támogatásával létrehozott intervenciós kardiológiai központban.
A felső légúti megbetegedések számának csökkenését követően, csütörtöktől ismét lehet látogatni a pácienseket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház legtöbb osztályán.
Újraindul az Ezüst Akadémia Csíkszeredában, amely a hatvan év feletti korosztály számára kínál értékes, érdekes és közérthető előadásokat. Az első prezentációt március 31-én, kedden tartják.
A Csíki Játékszín először tűzi műsorára Reginald Rose 12 dühös ember című drámáját, Vladimir Anton rendezésében. A produkció olyan témákat állít középpontba, amelyek napjaink társadalmi megosztottságában különösen aktuálisak.
Egy Csíkszentsimon községben, a 123A jelzésű megyei úton felborult jármű miatt értesítették a rendőrséget vasárnap; mindkét férfi részeg volt, akiket az autó mellett találtak – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Huszárokkal, zászlókkal és kokárdákkal, tánccal és énekkel, időnként pedig elcsendesedve ünnepelték március 15-ét Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Kézdivásárhelyen, Marosvásárhelyen, a Nyergestetőn, Sepsiszentgyörgyön és Székelyudvarhelyen.
A csíkszeredai Vár téren gyűlt össze az ünneplő közösség, hogy méltóképpen megemlékezzen az 1848–49-es magyar forradalomra és szabadságharcra. Az ünnepségen beszédet mondott Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár is.
szóljon hozzá!