Fotó: Pinti Attila
Kovászna megye prefektusi hivatala elítélte azt a vandálakciót, amiben a megyeközpontban található Mihai Viteazul-szobor talapzatára szombat délután ismeretlen tettesek a Trianon 1920 feliratot fújták fel festékszóróval, és a magyar nemzeti színeket is felfestették a márványlapokra.
2021. június 06., 17:492021. június 06., 17:49
2021. június 06., 17:502021. június 06., 17:50
Ráduly István Kovászna megye prefektusa Antal Árpádhoz, Sepsiszentgyörgy polgármesteréhez hasonlóan szintén elítélte a rongálást. Véleménye szerint: „ez egy sajnálatos tett, amelynek nincs helye sem Sepsiszentgyörgyön, sem Kovászna megyében”.
Sepsiszentgyörgy önkormányzata elítéli és provokációnak tartja, hogy ismeretlen tettesek összefestették a Mihai Viteazul szoborcsoport talapzatát. Antal Árpád polgármester arra kéri az állami és a helyi rendőrséget, hogy azonosítsák a tetteseket, a lakókat pedig, hogy értesítsék a hatóságokat.
A prefektus szintén felkérte a rendőrséget, hogy tegye a kötelességét, és a lehető leghamarabb állítsa bíróság az elkövetőket – írja az Agerpres.
– szögezte le Ráduly.
Ismeretlen tettesek szombaton megrongálták és összefestették a Mihai Viteazul-szoborcsoport talapzatát – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
A kormánymegbízott elmondta, hogy a Trianon-megemlékezés előtt felkérte a feleket, hogy tartózkodjanak a társadalmi békét megzavaró provokatív tettektől, és most csalódott, hogy ez mégis megtörtént.
Az incidens szombaton történt, egy nappal azt követően, hogy mintegy 200, túlnyomóan az ország más megyéjéből érkezett személy a Mihai Viteazul-szobornál ünnepelte a Calea Neamului szervezet szervezésében a trianoni békeszerződés aláírását.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
Útlezárásokat léptetnek érvénybe Csíkszeredában a nagyszombat esti körmenet idejére, továbbá a húsvétvasárnap reggel kezdődő szabadtéri ételszentelés és alatt – közli a csíkszeredai városvezetés.
szóljon hozzá!