
A magyar gyerekek dolgozatait csak azok a pedagógusok javítják, akik a speciális tanterv alapján tanítanak. Képünk illusztráció
Fotó: Freepik
Egy kortárs mű tartalmát kellett leírniuk a magyar tagozaton tanuló nyolcadikosoknak a próbavizsgán román nyelv és irodalomból. Székelyföldön több mint ötezer magyar diák tesztelte le tudását és a vizsgahelyzetet hétfőn.
2025. március 17., 15:492025. március 17., 15:49
Több mint 173 ezer nyolcadikos próbavizsgázott ma országszerte román nyelv és irodalomból, amelyet több mint 3500 iskolában szerveztek meg – derül ki az oktatási minisztérium sajtóközleményéből.
A valódi megmérettetésre június 23-27. között kerül sor.
A próbavizsga lebonyolítását 468 munkatárs segíti, és 364 tanár segít a javításban – 136 a román nyelv és irodalom vizsgán, 115 a matematikán és 113 a magyar nyelv és irodalom felmérésen – közölte a Hargita megyei tanfelügyelőség.
A feliratkozottak közül végül nem jelent meg a mai vizsgán 57 diák a román tagozatról és 135 magyar tagozatos diák – közölte az adatokat Kiss Imre főtanfelügyelő.
116 vizsgaközpontban próbavizsgáztak a diákok a megyében. A magyar tanulók közül 1306 tanuló jelent meg, ami a beiratkozott tanulók 86,9 százalékát jelenti, és egyetlen tanulót sem kellett kizárni csalás miatt – tudtuk meg Niță Fănică vizsgáért felelős szaktanfelügyelőtől.
A dolgozatok értékelését a digitalizált értékelési platformon más megyék tanárai végzik, tehát nem ott javítják, ahol megírták. Létezik egy külön adatbázis a sajátos tanterv szerint tanító romántanárokról, és
Így a magyar gyerekek dolgozatait csak azok a pedagógusok javítják, akik a speciális tanterv alapján tanítanak.
Az eredményeket március 31-én közlik a diákokkal és a szülőkkel, és csak írásbeli kérésre kerülnek be a katalógusba.
Egy kortárs mű – Ana Alfianu Val și cetatea sufeltelor című regénye – egyik részletének tartalmát kellett leírniuk
Fotó: Freepik
A magyar diákoknak szánt tételsor nem tűnt nehéznek, nem voltak benne archaikus kifejezések, hiszen egy kortárs, közismert műből – Ana Alfianu Val și cetatea sufeltelor című regényéből – kaptak egy részletet, amelynek a tartalmát kellett leírniuk. Ráadásul
– tudtuk meg Kakucs Ildikótól, a koronkai Tholdalagi Mihály Általános Iskola románszakos tanárától. A szaktanár úgy véli, mindig könnyebb az, ha tartalmat kérnek a vizsgán, hiszen a szavak adottak, csak a lényeget kell kiszűrniük belőle, de természetesen ehhez fontos a szövegértés.
– tette hozzá. Szerinte már túl kevés az idő ahhoz, hogy csak most kezdjenek el készülni a vizsgára, viszont egy jegyet még fel lehet tornázni a vizsgáig.
Kakucs Ildikó szerint az eddig évek tapasztalatai alapján a vizsgán nem szokott nehezebb lenni a tételsor, mint a próbavizsgákon – a diákok nagy örömére.
Nicușor Dan kedden kijelentette, hogy fennáll az előre hozott választások lehetősége, de szerinte ezt a forgatókönyvet el kellene kerülni, mert nem hozna jelentős változást a politikai erőviszonyokban, és fenntartaná a jelenlegi patthelyzetet.
Hatalmas erővel csapott le a szélvihar a Gyergyószárhegy határában álló kapolnára kedden délután. A vihar teljesen megrongálta a szabadtéri létesítményt.
Narancssárga jelzésű viharriasztás volt érvényben kedden délután Maros megyében, ahol az erős szél, a felhőszakadás több helyen is komoly fennakadásokat okozott.
Közönségének alig 9 százaléka középiskolás korú – ezért alapvető cél lesz a jövőben, hogy nyisson a fiatalok felé a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház.
Sepsiszentgyörgyön olyan meleg van, hogy locsolni kell az utcákat. A TEGA köztisztasági vállalat naponta száz köbméter vizet használ fel a megyeszékhely hűtésére.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 21 megye több folyójának vízgyűjtő területére.
Robbanótöltettel felszerelt drónt találtak hétfőn Tulcea megyében – tájékoztatott kedden a védelmi minisztérium.
Őrizetbe vettek kedden a német hatóságok egy román állampolgárt, akit azzal gyanúsítanak, hogy egy szélsőjobboldali terrorszervezet megalapításával, „terrorháború” útján akarta megdönteni a román államot.
Egy emberkereskedelemmel kapcsolatos ügyben huszonhét Bihar megyei helyszínen tartottak házkutatásokat kedden a rendőrség, valamint a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) munkatársai.
Rendőrségi vizsgálat indult, miután egy 71 éves beteg a marosvásárhelyi sürgősségi kórház harmadik emeletéről lezuhant. A férfi egy melléképület tetejére esett, a balesetet követően pedig a sürgősségre szállították.
1 hozzászólás