Hirdetés
Hirdetés

Korábban szeméttelep volt, most fákkal ültették be

Befejezték szerdán a közösségi faültetést Nyárádszeredában, ahol a volt téglagyár és szeméttelep helyére 15 ezer tölgyfacsemetét ültettek el. A 2,87 hektáros területen kialakított erdő az autópálya felől érkező portól, zajtól is védi majd a környéket.

Simon Virág

2026. május 27., 14:142026. május 27., 14:14

2026. május 27., 14:332026. május 27., 14:33

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Befejezték szerdán a közösségi faültetést Nyárádszeredában, ahol a volt téglagyár és szeméttelep helyére 15 ezer tölgyfacsemetét ültettek el. A 2,87 hektáros területen kialakított erdő az autópálya felől érkező portól, zajtól is védi majd a környéket.

Simon Virág

2026. május 27., 14:142026. május 27., 14:14

2026. május 27., 14:332026. május 27., 14:33

Vidám diákok és fehér inges hivatalosságok érkeztek szerdán Nyárádszeredába, a nyárádszentannai részre, hogy a volt téglagyár és szeméttelep helyére tölgyfacsemetéket ültessenek. Találkoztunk tizenegyedikes diákokkal, akik az osztályfőnökükkel jöttek el. Gödröket ástak a facsemetéknek, illetve hordták a vizet, mintha máris vakáción lennének.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Az akción jelen volt a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság vezetője néhány munkatársával, de

Hirdetés
Bukarestből, a környezetvédelmi minisztériumból is érkeztek néhányan, hogy egy-egy fénykép erejéig elültessenek pár csemetét.
•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Gyermekeinknek ültetjük

Tóth Sándor, Nyárádszereda polgármestere portálunknak elmondta, hogy

187 ezer lejt nyertek európai uniós pályázaton, ebből 15 ezer facsemetét vásároltak, amelyeket 2,87 hektáros területre ültettek el.

Öt évig tudják pótolni a meg nem élő facsemetéket, ugyanakkor húsz évig kötelesek megőrizni az erdőt.

A megyei tanács alelnöke is a helyszínen  szorgoskodott •  Fotó: Haáz Vince

A megyei tanács alelnöke is a helyszínen szorgoskodott

Fotó: Haáz Vince

„Itt harminc évvel ezelőtt téglagyár volt, utána lassan a gödör átalakult szemétteleppé, mi azonban úgy döntöttük, hogy ezt felszámoljuk. Lezártuk a szeméttelepet, földet hordtunk rá, és egy erdőt telepítettünk. Az elmúlt időszakban egy szakcég betette a földbe a legtöbb csemetét, ma, közösségi faültetés keretében befejezzük ezt a munkát. Bekerítjük, és az elkövetkező napokban meg is öntözzük a csemetéket. Ez nemcsak jobb levegőt biztosít a környéknek, hanem zöld függönyként is fog szolgálni, hiszen a telek tőszomszédságában fog majd elhaladni az autópálya, így a portól, zajtól védi majd a házakat” – számolt be a városvezető.

Tizenötezer facsemete került a földbe •  Fotó: Haáz Vince

Tizenötezer facsemete került a földbe

Fotó: Haáz Vince

Máshol is erdősítettek

Cristina Pui, a Maros megyei környezetvédelmi hivatal vezetője kérdésünkre elmondta, hogy megyeszerte,

különösen Szászrégen és Segesvár környékén több önkormányzat, de magánszemélyek is telepítettek erdőket az elmúlt időszakban.

Furóval készítették a helyet, ásóval nagyobbították a gödröt. •  Fotó: Haáz Vince

Furóval készítették a helyet, ásóval nagyobbították a gödröt.

Fotó: Haáz Vince

Az ültetést felügyelő szakembertől megtudtuk, hogy a szerdán ültetett facsemetéken már levelek is voltak, a korábban elültetetteken azonban még nem, azokat más körülmények között tartották, de

jó gyökerük van, így várható, hogy az elkövetkező időszakban azok is kizöldülnek.

Igaz, az ősszel ültetett facsemetéknek van a legnagyobb esélyük a megmaradásra, de a most földbe kerültek is jó arányban élhetik túl a meleget.

A leendő erdő közelében egy bölcsőde is épül.

Maros megye prefektusa is elültette egy tölgyfacsemetét •  Fotó: Haáz Vince

Maros megye prefektusa is elültette egy tölgyfacsemetét

Fotó: Haáz Vince

A tizenegyedikes diákokat osztályfőnökük hozta a faültetésre •  Fotó: Haáz Vince

A tizenegyedikes diákokat osztályfőnökük hozta a faültetésre

Fotó: Haáz Vince

Ültetés előtt vízbe áztatták, hogy jobban megmaradjanak •  Fotó: Haáz Vince

Ültetés előtt vízbe áztatták, hogy jobban megmaradjanak

Fotó: Haáz Vince

Csaknem három hektáros területet erdősítettek •  Fotó: Haáz Vince

Csaknem három hektáros területet erdősítettek

Fotó: Haáz Vince

Tóth Sándor polgármester •  Fotó: Haáz Vince

Tóth Sándor polgármester

Fotó: Haáz Vince

Közösségi faültetés Nyárádszeredában •  Fotó: Haáz Vince

Közösségi faültetés Nyárádszeredában

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2026. június 11., csütörtök

Vizsgadíjak befagyasztva – mennyit keres egy vizsgáztató tanár Romániában?

A nyolcadikosok országos vizsgáján és az érettségin közreműködő tanárok fizetése változatlan marad, azaz a 2024-ben megállapított fizetést kapják idén is, de ez Maros megyében egyelőre nem okozott fennakadást a jelentkezéseknél, van elég javítótanár.

Vizsgadíjak befagyasztva – mennyit keres egy vizsgáztató tanár Romániában?
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Az út járható, mégsem nyitják meg a tervezett időpontban a Transzfogarast

A felhőszakadások és viharok miatt kibocsátott másodfokú riasztás miatt néhány órával elhalasztják pénteken a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vízesés közötti szakaszának forgalom előtti megnyitását – jelentette be csütörtökön Cristian Pistol.

Az út járható, mégsem nyitják meg a tervezett időpontban a Transzfogarast
2026. június 11., csütörtök

Máris van Romániának egy elviekben rábólintó, de a gyakorlatban nemet mondó minisztere

Adrian Papahagi egyetemi docens csütörtökön közölte, hogy Eugen Tomac kijelölt kormányfő felkérésére „elviekben” vállalta, hogy a technokrata kormány kulturális minisztere legyen, a jelenlegi helyzetben azonban úgy döntött, hogy visszalép.

Máris van Romániának egy elviekben rábólintó, de a gyakorlatban nemet mondó minisztere
2026. június 11., csütörtök

Árvízveszély: másodfokú készültség Hargita és Kovászna megyében

Első- (sárga) és másodfokú (narancssárga) árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) az ország nagy részének folyóvizeire.

Árvízveszély: másodfokú készültség Hargita és Kovászna megyében
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Felmérés: a romániaiak úgy gondolják, hogy másoknál jobban ki tudják szűrni a hírekben a hamis információkat

A romániaiak több mint fele biztos abban, hogy a biztonságról vagy háborúról szóló hírekben meg tudja különböztetni a valós információkat a hamisaktól – derül ki az Informat.ro és az INSCOP Research csütörtökön ismertetett felméréséből.

Felmérés: a romániaiak úgy gondolják, hogy másoknál jobban ki tudják szűrni a hírekben a hamis információkat
2026. június 11., csütörtök

Kisebb forgalmú cégek tevékenységét is elismeri ezentúl a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara

Módosította a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara a vezető vállalkozások díjazási rendszerét, abból a meggondolásból, hogy egyes mutatók alapján sok cég eddig kizáródott a versenyből.

Kisebb forgalmú cégek tevékenységét is elismeri ezentúl a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara
2026. június 11., csütörtök

A munkaügyi miniszter szerint összehangolt félretájékoztatás zajlik a közalkalmazotti bértörvénnyel kapcsolatban

Összehangolt félretájékoztatási kampány zajlik a Facebookon az új közalkalmazotti bértörvény tervezetével kapcsolatban – állapította meg csütörtökön Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter.

A munkaügyi miniszter szerint összehangolt félretájékoztatás zajlik a közalkalmazotti bértörvénnyel kapcsolatban
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Nem támogatja Tomac kormányának beiktatását a PNL

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának beiktatását – jelentette ki csütörtökön Ilie Bolojan.

Nem támogatja Tomac kormányának beiktatását a PNL
2026. június 11., csütörtök

Több százezer eurót találtak egy körözött férfi autójában a karosszériaelemek mögé rejtve

Elfogtak a hatóságok egy nemzetközi körözés alatt álló ukrán állampolgárt a Calafat-Vidin híd díjfizető állomásának közelében, aki több mint 300 ezer eurót rejtett el egy kisbuszban.

Több százezer eurót találtak egy körözött férfi autójában a karosszériaelemek mögé rejtve
2026. június 11., csütörtök

Továbbra is gyakoriak a medveriasztások Hargita és Maros megyében

Medve ólálkodott Marosszentgyörgyön, Hargita megyében pedig néhány órán belül több Ro-Alert figyelmeztetést is kiadtak.

Továbbra is gyakoriak a medveriasztások Hargita és Maros megyében
Hirdetés