A korondi átrakóállomás építése. Utólagos következményekkel is járt a késlekedés. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Több mint négymillió lejt kell fizetnie Hargita Megye Tanácsának, ha elveszíti azt a pert, amelyet egy cég követeléseinek érvénytelenítése érdekében indított. A történet a megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer részét képező korondi átrakóállomás építéséig nyúlik vissza, amely egy per miatt évekig szünetelt, az építő viszont fenntartotta a készenléti állapotot, és ezzel kapcsolatos költségeit igyekszik behajtani.
2024. január 09., 07:572024. január 09., 07:57
Hogy nem egy sikertörténet a Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer bevezetése, arról már több alkalommal beszámoltunk – több évi késlekedés után tavaly sikerült üzemeltetőt találni a gyergyóremetei lerakó számára, de a rendszer még nem működik.
A kiépítés folyamatát is több buktató kísérte, ezek közül a legjelentősebb a korondi átrakó építése körüli bonyodalmak voltak, emiatt több per zajlott egy helybéli lakos és a megyei tanács között.
A panaszos először 2015-ben támadta meg jogi úton Hargita megye integrált hulladékgazdálkodási projektjének korondi építési engedélyét, mert a telepet házához túl közel akarták felépíteni, a megyei önkormányzat viszont a férfi lakóházára kiadott építési engedély visszavonását és az ingatlan lebontását próbálta elérni egy másik perben, ezek mellett még több bírósági eljárás is zajlott a felek között.
A leállt építkezés 2018-ban újrakezdődött az eredeti helyszínen, miután a pereket a megyei tanács megnyerte, a lakóház lebontására irányuló keresetet pedig visszavonták.
A kivitelezéssel megbízott cég viszont ezalatt készenlétben állt, és a megyei tanácshoz eljuttatott követelései szerint
A Hargita megyei tanács sajtószolgálata kérdésünkre részletekkel is szolgált az ügyről. Mint írják, a cég végső követelése 3 millió 892 ezer lejt tesz ki a munkálatok perek miatt történt felfüggesztésének időtartamára vonatkozóan.
A tételek szerinti felsorolás alapján
a legnagyobb kiadást, több mint 1,1 millió lejt a projektvezető fenntartása jelentette a cégnek,
de egy másik projektvezető 668 ezer lejbe került ezalatt,
egy mérnök 186 ezer,
a telephelyvezető mérnök 155 ezer lej kiadást jelentett.
A telephely szervezésének költségei meghaladják az 500 ezer lejt,
autóbérlésért pedig mintegy 300 ezer lejt fizettek.
De a felsorolásban szerepel iroda- és lakásbérlés, fogyóeszközök, biztosítási költségek és mások.
A követelés nyomán már véget ért egy jogi eljárás a Kereskedelmi Kamara mellett működő, elszámolási viták megoldására létrehozott választott bíróságon (románul: Curtea de Arbitraj Comercial), amelyet a megyei önkormányzat elveszített, és megítélték a vállalkozás számára a 3 millió 892 lejt, amelyhez hozzáadódik a közel 184 ezer lejes perköltség – tudtuk meg. Ezt a döntést támadták meg a Bukaresti Ítélőtáblán, amely januárban tartja az első tárgyalást az ügyben.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke abban bízik, hogy az igazságszolgáltatás igazat ad nekik, mert úgy értékeli, a megyei tanácstól független halogatások, akadályozott ügymenet hátráltatta a projekt sikeres kivitelezését.
„Persze azt is meg kell nézni, hogy az akkori megyei projektkoordináció terén voltak-e hiányosságok, mulasztások, amennyiben elmarasztal véglegesen az igazságszolgáltatás. A végleges és visszavonhatatlan döntés után, ha továbbra is fennáll a fizetési kötelezettség, bizottságot kell létrehoznunk, amely megvizsgálja, pontosan hol történt hiányosság és az összeget lehetséges-e megtéríteni törvényes keretek között, hogy a megye költségvetését kár ne érje. Ez eset óriási kihívás elé állította Hargita Megye Tanácsa mellett Korond vezetőségét is, és
Elsősorban azok, akik egy szakszerű, jogszerű közberuházást meg szeretnének állítani, kell tudják, hogy azzal együtt jár a felelősség is, a felelőtlen feljelentések, vegzálások és kivizsgálások miatt” – jelentette ki a Székelyhonnak a megyei önkormányzat elnöke.
Fametszésre készülnek Csíkszeredában a Szabadság téren kedden, arra kérik az autósokat, ne parkoljanak a helyszínen a munkálatok ideje alatt – olvasható a Csíkszeredai Helyi Rendőrség közleményében.
Órákon keresztül áramszünet lesz több székelyudvarhelyi háztartásban kedden.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint áprilisban 2,4 százalékra csökkent a márciusi 2,5 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 4,9 százalékos az infláció.
Stabilizálódni látszik a lej árfolyama az államelnök-választás második fordulóját követően, amelyet Nicușor Dan független jelölt nyert meg. A román fizetőeszköz jelentősen erősödött a szavazás másnapján a főbb valutákkal szemben.
A pénteken jegyzett évi 7,39 százalékról 7,26 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
Egy esetet leszámítva nem történt semmilyen, a választáshoz köthető incidens vasárnap, az államelnök-választás második fordulójában Hargita megyében.
A jármű több darabja leszakadt és több méterre elrepült, miután egy útszéli áteresz betonlapjának ütközött vasárnap Teleorman megyében. A sofőr túlélte a balesetet, de megsérült és kórházba vitték.
Az elnökválasztás második fordulója különösebb incidensek nélkül zajlott le, a legtöbb bejelentés a szavazólap lefényképezése vagy filmezése miatt érkezett – közölte hétfőn a belügyminisztérium szóvivője.
Sehol sem szavaztak úgy Romániában, ahogy Hargita megyében: Nicușor Dan a szavazatok több mint 90 százalékát szerezte meg. Példátlan fölény.
szóljon hozzá!