A bürokrácia és érdekek hálójában vesztegel a Hargita megyei hulladékgazdálkodási rendszer

A bürokrácia és érdekek hálójában vesztegel a Hargita megyei hulladékgazdálkodási rendszer

Az integrált hulladékgazdálkodási rendszer létrehozásának teljes költsége áfástól 190,5 millió lej volt

Fotó: Gergely Imre

Kifogások, peres eljárás, érdekek, eltérő számítások, jogszabályi változások és bürokrácia – ezek mind olyan akadályok, amelyek az eltelt években bukkantak fel a Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer létrehozásának útjában. Nemcsak az érték, hanem a várható bevételek miatt is számít nagy falatnak a rendszer, amelyből több szolgáltató is ki akarja hasítani majd a maga részét.

Kovács Attila

2021. február 24., 08:542021. február 24., 08:54

2021. február 24., 11:512021. február 24., 11:51

Öt évvel ezelőtt, 2016-ban adták át rendeltetésének a gyergyóremetei hulladékgazdálkodási központot, amely az európai uniós támogatással kiépülő Hargita megyei hulladékgazdálkodási rendszer által begyűjtött szemét „otthona” lesz.

Egyelőre még üresen áll, és noha a felszerelések, eszközpark megvannak, a rendszer működtetéshez számos olyan lépésre, folyamatra volt és van szükség, ami nem a nyilvánosság előtt, hanem ettől távol, irodákban, íróasztalok mellett történt és történik.

korábban írtuk

Borboly nem tudja, a megyemenedzserre bízza
Borboly nem tudja, a megyemenedzserre bízza

Meghiúsult a Gyergyóremetén öt éve átadott Hargita megyei regionális hulladéklerakó működtetésére kiírt közbeszerzés, így elölről kell kezdeni a folyamatot. Borboly Csaba még megközelítőleg sem mer jóslatokba bocsátkozni arra vonatkozóan, hogy mikor indulhat el a tevékenység a létesítménynél.

Zólya László geológus mérnök, a Hargita Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Egyesület szakembere, akivel az elmúlt öt év történéseit tekintettük át, emlékeztetett, hogy

az ezelőtt öt évvel ünnepi hangulatban megrendezett beruházás-átadás csak a gyergyóremetei hulladékgazdálkodási központ befejezéséről szólt.

Abban a pillanatban még nem készültek el a rendszer részeiként az átrakó állomások, és különösen a korondi létesítmény miatt indult perek fékezték a folyamatot, az ottani építkezést. Ezek az átrakó állomás elhelyezkedését, lakóházakhoz való közelségét kifogásolták. Erről Zólya azt mondta, hogy

a korondi lakosok egy része által kezdeményezett bírósági eljárás megakadályozta a megyét abban, hogy a Környezetvédelmi Ágazati Operatív Program finanszírozási ciklusban befejezze a megyei hulladékgazdálkodási projektet.

„Nem kevés munka és sok idő után sikerült áttetetni a Hargita megyei projekt befejezésének finanszírozását a következő, Nagy Infrastruktúra Operatív Program (POIM) finanszírozási ciklusba” – említette.

Mennyi az annyi?

Egy másik akadályt a tervezett hulladékmennyiség és a valóság közötti eltérések jelentettek.

A Hargita megyei hulladékgazdálkodási rendszert mintegy 100 000 tonna éves hulladékmennyiségre tervezték, a 2016-17-18-ban mért és jelentett mennyiségek azonban azt mutatják, hogy a megyében évenként termelt háztartási és azzal azonos hulladék mennyisége valahol 60 000 tonna körül van.

„Az ország több megyéjében a megyei önkormányzatok peres ügyekbe keveredtek a nyertes szolgáltatókkal, mert nem tudták a kiírt hulladékmennyiségeket biztosítani. Mi el akartuk kerülni az ilyen helyzetet, és évek során érveltünk azért, hogy a Környezetvédelmi Minisztérium értsen egyet azzal, hogy a valós, mért mennyiségekkel írjuk ki a közbeszerzéseket. Ezt a más megyék által is szorgalmazott elvárás 2018-ban talált meghallgatásra” – részletezte.

Elmondta azt is, hogy az elmúlt öt évben a 2015-ben létező jogszabályokon – a hulladékgazdálkodás folyamatos jobbításának szándékával –

a román kormány 10, az Európai Unió 3 lényeges módosítást eszközölt, az utolsót 2019 júniusában, amelyek előírásait mind be kellett építeni a már létező, de más szempontok alapján összeállított közbeszerzési anyagokba.

„Ezek voltak a fő okai a közbeszerzési folyamatok elindítása késleltetésének. Nem szeretnénk, ha Hargita Megye Tanácsának előre látható és kivédhető dolgok miatt kellene pereskednie” – érvelt a szakember. Azt is megkérdeztük, mi volt a szerepe a folyamatban a megbízott tanácsadó cégnek. Mint elmondta, a cég szerződéses kötelezettsége volt a közbeszerzési dokumentumok előkészítése, és a megyei tanács segítése a közbeszerzések lebonyolításában. „Ennek a kötelességének eleget is tett, 2015 végén leadta a vállalt közbeszerzési anyagokat. Sőt, 2019-ben ismét leadta ezeket a dokumentumokat, amelyekben elvégzett egy sor javítást, amelyeket a menet közben változó törvényi szabályozás megkövetelt” – ismertette Zólya László.

Galéria

A gyergyóremetei lerakó a rendszer központja. Még nem üzemel 

Fotó: Gergely Imre

Kérdések és kifogások

2019 decemberében jelentették be, hogy lezárult az európai uniós támogatású projekt során

az elszámolható költségek kifizetése, és következik a lerakó, illetve a megye három nagy térségében a hulladék összegyűjtésére és elszállítására vonatkozó közbeszerzési eljárások előkészítése.

„2020 elején jelent meg az a minisztériumi és világbanki ajánlás amely a differenciált árak bevezetését szorgalmazta.

Ez arról szól, hogy az »annyit fizess amennyit eldobsz« elv bevezetéséhez

más-más árat kell számolni az újrahasznosítható, a lerakható és ha lehet, egyéb hulladéktípusok összegyűjtéséért és kezeléséért.

Ez az utasítás azt jelentette, hogy az egész projekt költség-haszon számításait újra kellett végezni legalább három variánsban, modellezni kellett őket azért, hogy kiválaszthassuk a megyének legmegfelelőbbet. A közbeszerzési anyag ilyen irányú módosítása 2020 szeptemberében lett készen. Ettől kezdve indultak a bürokrácia malmai” – tért ki a további változásokra. A közbeszerzési anyaggal kapcsolatosan megjelent kifogásokra, kérdésekre is rákérdeztünk, amelyek alapján végül visszavonták a hulladéklerakó működtetésére idén januárban kiírt licitet. „Az a tény, hogy az összeállított anyag megfelelt a közbeszerzési dokumentációt ellenőrző hatóságok elvárásainak, azt jelenti, hogy eleget tett a kiírás törvényes előírásainak.

Idézet
Hogy nem volt egy bizonyos szolgáltató szájíze szerint megírva, az elképzelhető. Azt viszont elismerjük, hogy az emlegetett 250 kérdésből volt 3-4 olyan, amelyek esetében a közbeszerzési dokumentációban közölt megfogalmazást, illetve számítást újragondoljuk

– válaszolta. A szakember nem említette, hogy melyik szolgáltatóra gondol, de korábban már az RDE Hargita jelezte, a megye mindhárom térségében pályázni fog a megyei hulladékgazdálkodási rendszer működtetésére, az Eco-Csík Kft. pedig szeretné megtartani jelenlegi szolgáltatási területét, illetve bővíteni azt.

Ismételni kell

A következő közbeszerzési eljárás kiírására Zólya szerint addig kell várni, amíg

összhangba hozzák a közbeszerzési anyag dokumentumait, és ezeket a döntéshozó ismét elfogadja, megfelelőnek találja.

Hogy ez mikor lesz, arra nincs becsült időpont, viszont addig,

míg a lerakó működtetője nem ismert, nem lehet kiírni a megye három nagy térségében a hulladék összegyűjtésére és elszállítására vonatkozó liciteket sem.

Azért, mert az ott alkalmazott hulladékkezelési árak fogják befolyásolni a hulladék összegyűjtésének árait is.

Idézet
Mindaddig, amíg nem ismerjük az előnyöket, a gyűjtést, szállítást, átrakást vállaló cégek nem tudják kiszámítani költségeiket, így a lakosság által fizetendő havi díjat sem

– magyarázta. Azt is megtudtuk, a megyei hulladékgazdálkodási rendszer és a lerakó beüzemelésének határideje jelenleg 2023. december vége, mert akkor fejeződik be a POIM finanszírozási ciklus, és addig minden megyei hulladékgazdálkodási rendszernek működnie kell.

Közel 200 millió lejbe került

Az integrált hulladékgazdálkodási rendszer létrehozásának teljes költsége áfástól 190,5 millió lej volt, ebből az összegből a nem elszámolható részt, 36,6 millió lejt a Hargita Megyei Tanács biztosította. A beruházás során több év alatt nyolc szelektív hulladékgyűjtő udvar, két átrakó állomás, illetve Gyergyóremetén egy hulladékgazdálkodási központ épült lerakóval, komposztáló- és válogatóállomással, célgépekkel, ugyanakkor gyűjtőkonténereket is vásároltak.

3 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 04., csütörtök

Bocsos anyamedve támadt a pásztorra Lövétén – a vadászok egyelőre nem avatkozhatnak be

Két idén született bocsa van annak az anyamedvének, amely egy hónapja támadt rá egy férfire Lövéte határában. A nagyvadak azóta nem közelítették meg az esztenát, és máshol sem okoztak problémákat, így a törvények értelmében kilőni sem lehet azokat.

Bocsos anyamedve támadt a pásztorra Lövétén – a vadászok egyelőre nem avatkozhatnak be
2024. július 04., csütörtök

Sörösládák borították az úttestet Szépvízen

Sörösládák borultak az úttestre a 12A jelzésű országút Maroshévízen áthaladó szakaszán, csütörtökön reggel. Személyi sérülés nem történt, de jelentős anyagi kár keletkezett.

Sörösládák borították az úttestet Szépvízen
2024. július 04., csütörtök

„Egy 30 éve működő vállalkozás önmagában sikernek számít”

30 év vállalkozói lét, megannyi nehézség, változás, siker, tapasztalat és tanulság. A hőszigetelt üvegeket és nyílászárókat gyártó és forgalmazó Wappal Kft. tulajdonosát, Nagy-Galaczi Andrást, valamint lányát, Lukács Borókát kérdeztük az elmúlt évekről.

„Egy 30 éve működő vállalkozás önmagában sikernek számít”
2024. július 04., csütörtök

A szaknak megfelelő választott tantárgyból vizsgáznak az érettségizők

A szaknak megfelelő választott tantárgyból vizsgáznak csütörtökön érettségizők.

A szaknak megfelelő választott tantárgyból vizsgáznak az érettségizők
2024. július 04., csütörtök

Csak a szerencsén múlhatott az élete egy eltévedt gombászónak

Enyhébb medvetámadásnak eshetett áldozatul egy gombászó férfi Kőrispatak környékén, a hegyimentők több órás keresés után találtak rá.

Csak a szerencsén múlhatott az élete egy eltévedt gombászónak
2024. július 04., csütörtök

Augusztusban közlik ki a nyugdíj-újraszámolás eredményét

Augusztus 15-31. között kézbesíti a posta a nyugdíjasoknak az újraszámolt nyugdíjukról szóló határozatot – írja az Agerpres az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerda esti tájékoztatása alapján.

Augusztusban közlik ki a nyugdíj-újraszámolás eredményét
2024. július 04., csütörtök

Megjelölték a székelyföldi magyar diákok román érettségi dolgozatait, ennek megfelelően lehet javítani is

Nagy felfordulást hozott magával az idei érettségi első napja, több megyében elmulasztották jelzéssel ellátni a magyar tagozatos tanulók román nyelv és irodalom dolgozatait. Hargita, Kovászna és Maros megyében azonban éltek a megjelölés lehetőségével.

Megjelölték a székelyföldi magyar diákok román érettségi dolgozatait, ennek megfelelően lehet javítani is
2024. július 03., szerda

Jóval több a bérlet, mint a fizetős parkolóhely

Jóval kevesebb a fizetős parkolóhelyek száma Csíkszeredában, mint amennyi parkolási bérletet értékesített eddig a rendszert üzemeltető önkormányzati cég. Most már a parkolójegyek jelentik a bevételek legfőbb forrását.

Jóval több a bérlet, mint a fizetős parkolóhely
2024. július 03., szerda

Rendőrség: egyes gyógyszerek is pozitív drogtesztet eredményezhetnek

A Drugtest szondákkal járművezetőkön végzett és pozitív eredményt mutató tesztek 15-20 százalékát érvénytelenítették a biológiai minták laboratóriumi elemzése után – közölte szerdán az Országos Rendőr-főkapitányság.

Rendőrség: egyes gyógyszerek is pozitív drogtesztet eredményezhetnek
2024. július 03., szerda

Kúratúra a kovásznai kilátóhoz

Nem az első és valószínűleg nem is az utolsó településfejlesztési terv az, amit a minap ismertetett Gyerő József, Kovászna polgármestere. A fő cél az, hogy korszerűsítésekkel, új létesítményekkel erősítsék az orbaiszéki település gyógyfürdőváros státusát.

Kúratúra a kovásznai kilátóhoz
Kúratúra a kovásznai kilátóhoz
2024. július 03., szerda

Kúratúra a kovásznai kilátóhoz

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!