
Mutatóban álló autók. Egy ideig még nem fognak szemetet gyűjteni
Fotó: Gergely Imre
Meghiúsult a Gyergyóremetén öt éve átadott Hargita megyei regionális hulladéklerakó működtetésére kiírt közbeszerzés, így elölről kell kezdeni a folyamatot. Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke még megközelítőleg sem mer jóslatokba bocsátkozni arra vonatkozóan, hogy mikor indulhat el a tevékenység a létesítménynél.
2021. február 11., 18:482021. február 11., 18:48
2021. február 11., 21:292021. február 11., 21:29
A gyergyóremetei regionális hulladéklerakónál tartott sajtótájékoztatót csütörtökön Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke azzal a szándékkal, hogy ismertesse, a frissen kinevezett megyemenedzser, a székelyudvarhelyi Incze Csongor korábbi megyeitanács-alelnök feladata lesz a megyei hulladékgazdálkodás megszervezése, beindítása.
Hogy mi akadályozta öt éven át ennek a megnyitását, azt Borboly Csaba nem részletezte, de annyit elárult, hogy
Borboly egyébként újabb vizsgálatot rendelt, hogy kiderítsék, a hulladéklerakó beüzemelésének folyamatába bevont bákói konzulens cég végzett-e érdemi munkát.
Nincs nagy mozgás a telepen
Fotó: Gergely Imre
A megyei tanács közbeszerzést írt ki januárban a létesítmény működtetésére, amit végül vissza is kellett vonniuk, ugyanis az érdeklődő cégek jelzései alapján az erre vonatkozó tenderfüzetben rengeteg hiányosságot állapítottak meg. Közel 250 pontban sorolták fel ezeket a hibákat – közölte a megyemenedzser, aki szerint
többek között több település önkormányzatával megállapodást kötni.
Ott tartanak, mint öt éve. Újra kell kezdeni a közbeszerzést a hulladéklerakónál
Fotó: Gergely Imre
Borboly Csaba kérdésünkre nem tudott egy időpontot megjelölni arra, hogy mikor fog elindulni a remetei létesítmény. Incze Csongor szerint
Ezzel párhuzamosan fejlesztésre is szorul a létesítmény: mivel a tömbházakban élőknek nincs módjukban külön gyűjteni a komposztálható háztartási hulladékot, Gyergyóremetén szükség lesz egy újabb válogató egység felépítésére is. Erre uniós pályázati forrásokból tervezik megszerezni az anyagiakat.
Előzmények
A gyergyóremetei hulladéklerakó a Hargita Megye Integrált Hulladékgazdálkodási Rendszere című projekt keretében épült fel és látták el a szükséges berendezésekkel. Közel harminc szemétszállításra tervezett jármű várja immár évek óta, hogy munkába álljon, a berendezések gombnyomásra készek. Amint működni kezd, évente 49 130 tonna hulladék kerülhet majd ide, azaz napi 194,5 tonna. 25 éven át fog kiszolgálni mintegy 290 ezer Hargita megyei lakost. A projekt teljes értéke 164 millió lej – mindezt a 2016-os ünnepélyes avatás alkalmával írtuk.

Gyergyóremete határában elkészült az európai uniós szabványoknak megfelelő, környezetbarát hulladéklerakó. Ezt adták át kedden a Hargita megyei önkormányzati vezetők és különböző minisztériumok, hatóságok vezetőinek jelenlétében.

Székelyudvarhelyre viszik a remeteiek háztartási szemetét annak ellenére, hogy a nagyközségben kulcsrakész a megyei szintű hulladéklerakó. Az uniós alapból finanszírozott beruházás ezen része készen van már 2016 májusától, mégsem működik.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
5 hozzászólás