A Nézőpont aktuális műsorában a somlyói tűzvész következtében földönfutóvá vált lakók további, lehetséges sorsáról beszélgettünk Csíkszereda alpolgármesterével, Sógor Enikővel, valamint András Loránd önkéntessel.
2021. január 29., 12:002021. január 29., 12:00
2021. január 29., 16:172021. január 29., 16:17
• Videó: Székelyhon
Több mint 250-en váltak földönfutóvá a csíksomlyói nyomornegyedben, amikor január elején egy túlhevült kémény tűzvészt okozott, és húsz ház leégett. A hajlék nélkül maradt családokat a csíkszeredai Erőss Zsolt Arénában helyezték el, itt azonban csak ideiglenesen maradhatnak, a hatóságoknak, a megyeszékhely önkormányzatának kell megoldást találnia az elszállásolásukra.
Hogy mi lehet a megoldás a somlyói tűzkárosultak esetében, hol lelhetnek új otthonra a roma családok, arról
Sírva menekülő anyák és gyerekek, óbégató és elkeseredett férfiak, lángokba borult putrik és gazdasági épületek, apokaliptikus, leírhatatlan látvány – ilyen volt a csíksomlyói cigánytelepen szétterjedő tűz következménye, ami több száz embert tett hajléktalanná.
A Nézőpont stábja egyébként éppen akkor forgatott a helyszínen, amikor az ugyancsak fedél nélkül maradt szülők pár napos csecsemőjüket vitték „haza” a sportcsarnokba a városi kórház újszülött osztályáról. A műsorból kiderül, mi a napi programjuk az embereknek, kaptak-e pszichológusi segítséget, miként biztosítanak oktatást a gyermekek számára, egyáltalán miként viselik a kialakult helyzetet.
Szomorú arcok, gyerekzsivaj és tevékenykedő önkéntesek – ez fogadott péntek reggel a csíkszeredai Erőss Zsolt Arénában, ahová a csütörtök esti csíksomlyói tűzvész nyomán több mint kétszázötven embert szállásoltak el.
A megyeszékhely elöljárója kifejti, hol tervezik elhelyezni hosszú távon a roma családokat, továbbá mi az oka a velük szemben tanúsított ellenszenvnek, tekintettel arra, hogy a zsögödfürdőiek máris tiltakoztak az ellen, hogy ott helyezzék el a befogadásukra alkalmas lakókocsikat.
Lángokban álló épületek, menekülő családok, erejükön felül dolgozó tűzoltók, apokaliptikus látvány – ilyen volt az éjjelre megfékezett csíksomlyói tűzvész. A fedél nélkül maradt családokat sikerült elszállásolni, ugyanakkor a segítő szándék sem váratott magára. Videón mutatjuk.
András Lóránd, a nemrég létrehozott Mélyszegénység Munkacsoport koordinátora arról is beszél, hogy mit kellene tennie a többségi társadalomnak, a hatóságoknak azért, hogy
Megsemmisült épületek, összeégett háztartási berendezések és eszközök, elpusztult – és megmenekült – állatok maradtak a csütörtök esti csíksomlyói tűzvész után. Pénteken több olyan lakó is visszatért a helyszínre, akiket nem a sportcsarnokban szállásoltak el.
A csíksomlyói tűzkárosultak, valamint tágabb értelemben az erdélyi romák helyzetét taglaló beszélgetést a Székelyhon Tv Youtube-csatornáján lehet megnézni.
Nagyon gyorsan elillant a január 7-én este tapasztalt közösségi összefogás: a csíksomlyói tűzvész után egy héttel már lakossági fórumon kellett csitítania a kedélyeket Csíkszereda polgármesterének és Hargita Megye Tanácsa elnökének.
Visszaköltözik a Somlyó utca 33-ba a tűzkárosultak többsége – ezt Sógor Enikő csíkszeredai alpolgármester jelentette be szerdán, miután előző nap az Erőss Zsolt Aréna lakóival folytatott egyeztetést a városháza. A környék lakói nem örülnek a visszaköltözés hírének.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
3 hozzászólás