
Fotó: Veres Nándor
Nagyon gyorsan elillant a január 7-én este tapasztalt közösségi összefogás: a csíksomlyói tűzvész után egy héttel már lakossági fórumon kellett csitítania a kedélyeket Csíkszereda polgármesterének és Hargita Megye Tanácsa elnökének, miután kiderült: Csíkzsögöd is felmerült mint lehetséges helyszín a mintegy 260 roma származású személy egy részének ideiglenes elszállásolására.
2021. január 17., 19:162021. január 17., 19:16
2021. január 17., 19:482021. január 17., 19:48
Tömeg jelent meg vasárnap délután a csíkszeredai városházán, ahol Korodi Attila polgármester mellett Borboly Csaba megyeitanács-elnök is érvek mentén próbálta megértetni a jelenlevőkkel:
Fotó: Veres Nándor
Mint elhangzott: a kilenc lakókocsit az Olt Vízügyi Igazgatóság bocsátotta a rendelkezésre a Caritas menedékház szomszédságában azért, hogy így segítse az érintettek elszállásolását; azonban ezekben télen nem lehet életvitelszerűen lakni.
Borboly szerint a tűzvész után olyan probléma került a felszínre, ami nemcsak Csíkszereda, hanem Európa számára is megoldásra vár. „Nincs recept” – nyomatékosított a tanácselnök. A felszólalók egyébként attól tartanak – hangzott el –, hogy
Fotó: Veres Nándor
„Most nem így lesz, ellenőrizni fogjuk” – válaszolt Borboly, akit a tömegből többen is kikacagtak ezek hallatán.
Korodi azt mondta az eseményen, hogy amíg ő lesz Csíkszereda polgármestere, addig
Fotó: Veres Nándor
Egyúttal jogosnak nevezte az elhangzott sérelmeket és félelmeket, azt azonban hozzátette, hogy
Rákérdeztek arra is, hogy miért nem lehet a leégett területre visszatelepíteni a károsultakat; erre Korodi azt válaszolta: azért, mert magántulajdonról van szó. Azt is elmondta:
Fotó: Veres Nándor
Tőke Ervin önkormányzati képviselő kérdésére, miszerint mikor fogják Zsögödből elszállítani a lakókocsikat (kérdését tapsvihar követte, ami azt jelzi számunkra, hogy a hallgatóság jelentős része zsögödi lakos), a polgármester válaszában azt mondta:
Fotó: Veres Nándor
Egy megszólaló vállalta, hogy akár saját költségükön is elszállítják a lakókocsikat, csak épp ne lássák azokat. Az időnként parttalan vitának bizonyuló párbeszéd végén egyetértettek abban, hogy
Fotó: Veres Nándor
Előzmények
Túlhevült kémény okozta a csíksomlyói nyomornegyedet részben elpusztító január 7-ei tűzvészt. A tűzvész nem követelt emberéletet, és senki sem sebesült meg. A többnyire romák által lakott, rendkívül zsúfolt telepen húsz ház vált a lángok martalékává. A nyomorterlep hajléktalanná vált lakosainak egy része rokonokhoz menekült, 260 személyt – köztük 141 gyermeket – a helyi hatóságok az Erőss Zsolt Arénában szállásoltak el ideiglenesen.

Online kérdőívet tett közzé a csíksomlyói tűzkárosultak elhelyezésével kapcsolatban a csíkszeredai városháza. A tíz kérdésre másfél nap alatt 2591 válasz érkezett. Korodi Attila polgármester vasárnap ki is értékelte a – nem reprezentatív – kérdőíves felmérés eredményeit.

Pénteken több Facebook-csoportban is felröppent a feltételezés, miszerint elsőként Zsögödfürdőn – egyik lehetséges helyszínként – helyezik el a csíksomlyói tűzvész károsultjainak egy részét. Csíkszereda polgármestere elmondta: több helyszínben is gondolkodnak, viszont nem hagyják magukra a tűzkárosultakat.

A csíkszeredai Erőss Zsolt Aréna ideiglenes lakóinak legtöbbje nem dolgozik, leginkább alkalmi munkákból tartják fenn magukat. Az immár egy hete az épületben tartózkodó gyerekek és felnőttek kezdik egyre nehezebben viselni az összezártságot.

A csíkszeredai Erőss Zsolt Aréna ideiglenes lakóinak elhelyezéséről továbbra sem tudni konkrétumokat. Addig is rutinszerű programokkal igyekeznek hasznossá tenni a csíksomlyói nyomortelep egy részének múlt heti leégését követően hajléktalanná vált 261 személy mindennapjait.
Alsósófalva utcái zeneszótól és tánctól voltak hangosak szombaton. Csattogtak az ostorok, perdültek a szoknyák, idősek és fiatalok maskarába bújva űzték el a telet a 34. Hargita Megyei Farsangbúcsúztatón. Idén a szentegyházi csoportot kísértük el.
Öt megyében, közöttük Maros és Hargita megyében is közúti ellenőrzést tartanak a rendőrök vasárnap a 15-ös országúton.
Nyersen felvágva vagy árnyékos helyen szárítva, továbbá olajként vagy ecetként egyaránt használják, mifelénk főként pityóka- és bárány(fej)levesek készítésekor. A tárkonyról lesz szó, ha már azt tartjuk a legautentikusabb zöldfűszerünknek. De az is!
Több mentőegységet riasztottak, köztük egy mentőhelikoptert is Marosvásárhelyről, miután szénabála zuhant egy hétéves gyermekre a Szeben megyei Szászivánfalván.
Egy nő életét vesztette, miután kigyúlt az autójuk, amelyben férjével együtt tartózkodtak Bukarestben. A kisautó egy kétszemélyes elektromos jármű volt, egy üléssel elöl, egy másikkal hátul – írja a román sajtó.
Bűnügyi eljárás indult két férfi ellen, miután a közúti ellenőrzéskor egyikük hamis iratot mutatott fel, a másikuk ittasnak bizonyult.
A február 2. és 8. közötti héten végzett ellenőrzések során 2651 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
Tavaszi időjárás van még szombaton a legtöbb székelyföldi településen, de jó tudni, hogy a Hargita megyei sípályák ennek ellenére is működnek.
Hétfőig az ország legnagyobb részén csapadék várható, a hegyekben havas eső és havazás formájában. Emellett az időjárás vasárnaptól jelentősen lehűl, elsősorban az ország északi felében, majd a többi térségben is.
Két tűzesethez is ki kellett vonulniuk pénteken a Maros megyei tűzoltóknak: Abosfalván háztartási hulladék gyúlt ki, Dédabisztrán száraz növényzet.
6 hozzászólás