Munkahely hiányában az épületben töltik el szabadidejüket a felnőttek
Fotó: Veres Nándor
A csíkszeredai Erőss Zsolt Aréna ideiglenes lakóinak legtöbbje nem dolgozik, leginkább alkalmi munkákból tartják fenn magukat. Az immár egy hete az épületben tartózkodó gyerekek és felnőttek kezdik egyre nehezebben viselni az összezártságot.
2021. január 15., 09:012021. január 15., 09:01
2021. január 15., 19:262021. január 15., 19:26
„Sétálunk le s fel. Munkahely nincs, sehova nem vesznek fel. Az állatokhoz reggel kimegyünk Somlyóra, egyebet nincs mit csináljunk” – vázolta egy fiatalember arra a kérdésünkre, hogy mivel töltik el a mindennapokat. Megtudtuk, mindössze 2-3 család van jelenleg az Erőss Zsolt Arénában, akik bejelentett munkahellyel rendelkeznek: őket egy hulladékfeldolgozónál alkalmazták.
– ecsetelte helyzetüket Kalló Dániel, aki hasonló napszámos munkákból és szociális segélyből tartja el három gyerekét és feleségét. Zsuzsa és Éva épp a padló felmosásával volt elfoglalva. Ők sem dolgoznak sehol, szintén szociális segélyből éltek egy darabig, de egy ideje már azt sem kapják.
Fotó: Veres Nándor
– mondta, arra viszont már válasz nem érkezett, hogy ezek tudatában miért nem próbálnak elhelyezkedni valahol.
Az emeleten többen is megerősítették, rendszeres beszélgetésekre hívják őket, ahol leginkább az a fő téma, hogy ki hol szeretne élni a továbbiakban, milyen tervei vannak a jövőre nézve. A Máltai Szeretetszolgálat egyik önkéntese tudatta: csütörtök délelőtt például csoportos tanácsadáson vett részt a felnőttek többsége szociális munkások közreműködésével. Mint mondta, meglátása szerint nem megterhelő beszélgetni, meghallgatni és segíteni rajtuk, csupán a megszokottnál is nagyobb alázattal kell viszonyulni hozzájuk.
– számolt be egy idős asszony.
Fotó: Veres Nándor
Mint megtudtuk, a létesítmény belső életét Sógor Enikő alpolgármester koordinálja. Az ő megbízásából Bodor Emese a csíkszeredai városháza szociális osztályának részéről az étkeztetésekért, a beérkező támogatások ügyintézéséért és a belső rendért felel. A csíkszeredai városháza alkalmazásában álló hölgy elmondta,
Oktatási körülményeket biztosítottak, így hétfőn elkezdődhetett a múlt heti csíksomlyói tűzvész után a csíkszeredai Erőss Zsolt Arénában elszállásolt kiskorú gyermekek tanítása.
„Ahogy a gyerekekhez bejárnak önkéntes alapon a pedagógusok, ugyanúgy a felnőttekkel is foglalkozunk minden nap. A programok központi témája általában a jövőtervezés és a változásra való hajlam felkeltése, különös figyelmet szentelve annak, hogy hogyan lesz jobb az ő és az őket körülvevő társadalom élete” – fejtette ki. Mint pontosította, jelenleg 40 szakember dolgozik ezen a területen, így két kisebb családot egy szakmabeli nyomon tud követni.
Fotó: Veres Nándor
„Nem elvárható, hogy rövid idő alatt felkészüljenek a felelősségteljesebb életre. Ezért szükséges, hogy minden nap foglalkozzunk velük” – tette hozzá.
„Mostanra már rendszerezni tudtuk a ruhaneműket is. Esténként jönnek a családok és kérhetnek csereruhát.
– jelezte a szakember. Azt is megtudtuk tőle, hogy csütörtökön a Szatmár megyei önkénteseket a Maros megyeiek váltották, tehát az ország különböző részeiből folyamatos váltják egymást a bent dolgozók.
Fotó: Veres Nándor
Mint ismert, túlhevült kémény okozta a csíksomlyói nyomornegyedet részben elpusztító múlt csütörtök esti tűzvészt. A tűzvész nem követelt emberéletet, és senki sem sebesült meg. Több mint hetven hivatásos és önkéntes tűzoltó nyolc tűzoltóautóval több mint öt órán át küzdött a lángokkal. A többnyire romák által lakott nyomornegyedben húsz ház vált a lángok martalékává. A nyomortelep hajléktalanná vált lakosainak egy része rokonokhoz menekült, 252 személyt – köztük 141 gyermeket – a helyi hatóságok ideiglenes jelleggel az Erőss Zsolt Arénában szállásolták el.
Sírva menekülő anyák és gyerekek, óbégató és elkeseredett férfiak, lángokba borult putrik és gazdasági épületek, apokaliptikus, leírhatatlan látvány – ilyen volt a csíksomlyói cigánytelepen szétterjedő tűz következménye, ami több száz embert tett hajléktalanná.
Miután megközelítőleg húsz ház vált a lángok martalékává múlt csütörtök este a csíksomlyói cigánytelepen, azok, akik nem maradtak fedél nélkül, továbbra is ott élnek. A visszaköltözésről megoszlanak a vélemények, akit nem érintett a tűz, inkább maradna.
Szomorú arcok, gyerekzsivaj és tevékenykedő önkéntesek – ez fogadott péntek reggel a csíkszeredai Erőss Zsolt Arénában, ahová a csütörtök esti csíksomlyói tűzvész nyomán több mint kétszázötven embert szállásoltak el.
Aggodalomra semmi ok, gyakorlatot tart a csíkszeredai Octavian Goga Főgimnáziumban a Hargita megyei tűzoltóság.
Jövő hónaptól ismét működni fog a helyi roncsautóprogram Sepsiszentgyörgyön, amelynek keretében 3000 lejért és új autó vásárlásának kötelezettsége nélkül lehet értékesíteni a roncsautókat.
A budapesti Mocsári Károly zongoraművész és a Csíki Kamarazenekar lép színpadra november 19-én, kedden Csíkszeredában.
A Gyárfás István Trió zenél november 16-án este 7 órától a kézdivásárhelyi Jazz Bisztróban. A népszerű jazzalakulat koncertjére a belépés ingyenes.
Őrizetbe vettek egy fiatal férfit kórházi rendbontás miatt Maroshévízen szerda délután – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Homoródszentmártonban tartottak házkutatásokat szerdán – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
A Gyulafehérvári Caritas adománygyűjtő akciót szervez november 17-én a főegyházmegye minden katolikus templomában és a honlapukon. A bejövő összegeket a Caritas idős ellátottjaira fordítják.
Lassan minden, útburkolatot érintő munkálatot felfüggesztenek Székelyudvarhelyen: a hideg időjárásra való tekintettel a korábban feltört aszfaltot is helyreállították, hogy zavartalanul folyhasson a téli útkarbantartás.
Nekünk magyaroknak el kell mondanunk, hogy itt vagyunk, másként nem tehetünk, és élni akarunk, élni azokkal a jogokkal, amely a többséget megilleti, s azokkal is, amelyek szükségesek ahhoz, hogy önazonosságunkat, anyanyelvünket megőrizzük.
Több Bögöz községi faluban szünetel a vízszolgáltatás csütörtökön 9 és 14 óra között – értesíti a lakosságot a Harvíz Rt.
7 hozzászólás