
Iojiban Gheorghe, Balánbánya polgármestere üdvözli a jelenlévőket
Fotó: Pinti Attila
Testvértelepülési szerződést kötött Balánbánya és a moldovai Fârlădeni, a két település képviselői tegnap az egykori bányaváros művelődési házában írták alá az erre vonatkozó megállapodást.
2018. március 27., 20:382018. március 27., 20:38
Az ünnepélyes eseményt a két ország himnuszának meghallgatásával nyitották meg, ezt követően két ortodox pap adta áldását a jelenlévőkre és a kezdeményezésre, majd a polgármesterek köszöntötték a résztvevőket.
Iojiban Gheorghe polgármester házigazdaként kiemelte, mandátuma kezdetétől azon dolgozik, hogy Balánbánya „példavárossá” váljon a jó etnikai kapcsolattartás terén. Mindezt oly módon, hogy országos és akár nemzetközi szinten is valós képet ismertessenek az ott élő emberekről, értékeikről, valamint az emberek közötti megértésről és a kölcsönös tiszteletről – vallási és etnikai hovatartozástól függetlenül. A polgármester szerint tavaly Balánbánya „láthatóbbá vált Hargita megye térképén”, hiszen úgy érzi, végre aktív része lett a város a felcsíki térségnek.
– húzta alá a polgármester. Hozzátette, a keddi esemény által ismét nyitottságukat szerették volna megerősíteni, ezért döntöttek úgy, hogy a két magyarországi testvértelepülésük, Kőbánya (Budapest X. kerülete) és Vál község mellett ezúttal egy moldovai településsel kötnek testvérkapcsolati megállapodást.
Fotó: Pinti Attila
Mint kiderült, a Fârlădeni község négyfős küldöttsége hétfőn érkezett Balánbányára azzal a céllal, hogy ünnepélyesen aláírhassák a két település között tavaly kezdeményezett megállapodást. A polgármester hangsúlyozta, lélekben már évek óta testvéri kapcsolatot ápol a két település, pontosabban azóta, mióta Balánbányára költözött egy fârlădeni-i születésű orvos, és általa sikerült közelebb kerülniük a határon túli községhez.
Fotó: Pinti Attila
Ennek részleteiről beszélt a továbbiakban Ion Gangan, Fârlădeni polgármestere is. Elmondása szerint az említett orvos tavaly vetette fel neki a testvérkapcsolati megállapodás ötletét szülőfaluja és Balánbánya között. Tetszett neki az ötlet, és rövidesen tárgyaltak is erről a balánbányai polgármesterrel, ezt követően pedig meglátogatták egymást: először ők utaztak a bányavárosba, majd a balánbányai küldöttség látogatott el a moldovai községbe. A többéves együttműködést és barátságot végül kedden tették hivatalossá a testvértelepülési együttműködés aláírásával.
A fejlesztési minisztérium létrehozta az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében tervezett 4500 új bölcsődei hely csaknem háromnegyedét – jelentette be Cseke Attila miniszter, aki szombaton Lugosban avatott fel egy új bölcsődét.
Raed Arafat belügyi államtitkár úgy véli, hogy a közösségi média hálózatok nagy kockázatot jelentenek a gyermekek és serdülők számára, és szerinte ideje, hogy a törvényhozók korlátozzák a 15–16 év alattiak hozzáférését ezekhez az online platformokhoz.
Elődjéhez, Ferenc pápához hasonlóan XIV. Leó is úgy döntött, hogy nem költözik be a vatikáni paloták pápai lakosztályába, hanem egyszerűbb, személyre szabott otthont alakít ki magának.
Nicușor Dan államelnök tavaly egyebek mellett festményeket, fényképeket, albumokat, könyveket, porcelán tárgyakat, metszeteket, emblémákat, emlékérmeket, sőt egy nyakkendőt is kapott ajándékba a 2025-ös évi protokoll-eseményeken.
Több százan demonstráltak Csíkszeredában szombat délben az adókedvezmények eltörlése miatt, a kormány lemondását is követelve. A tüntetésen a kezdeményezők mellett Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere is felszólalt. Fotókon mutatjuk az eseményt.
A Richter-skála szerint 3,2-es erősségű földrengés történt pénteken 19 óra 31 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Az energiabiztonságról egyeztetett pénteken Nicușor Dan államelnök ukrán hivatali kollégájával. Erről Volodimir Zelenszkij számolt be péntek este a Facebook-oldalán.
A kabinet pénteken határozattal módosította a pirotechnikai termékek forgalomba hozatalának feltételeit, drasztikusan korlátozva a balesetveszélyes termékekhez való hozzáférést.
Az Európai Bizottság (EB) pénteken úgy döntött, hogy bepereli Romániát az Európai Unió Bíróságán, mert nem alkalmazta helyesen a hulladéklerakókról szóló 1999/31/EK irányelvet és az azt módosító 2018/850 direktívát.
Kivonultak az elégedetlen adófizetők szombaton Csíkszereda főterére, hogy így jelezzék: tiltakoznak a magas adók ellen. Ez már a második megmozdulás a hargitai megyeszékhelyen a szerdai „flash-mob” után.
1 hozzászólás