
Hargita megyében mintegy 43 ezer kutyát és macskát tartanak, az átoltottsági arány pedig 97–98 százalékos. A fennmaradó hányadba a hobbiállatok tartoznak, azokat magánrendelőkben oltják be
Fotó: Erdély Bálint Előd
A szokásosnál később kezdődik el idén Hargita megyében a veszettség megelőzését célzó oltáskampány a rókák esetében. A háború miatt Ukrajnában rendre elmaradnak az ilyen jellegű akciók, így Romániában a határmenti megyékre koncentrál a szakhatóság.
2024. október 28., 21:222024. október 28., 21:22
Elkezdődött ugyan az országban a rókák veszettség elleni őszi immunizálása, de
így – számos más megyéhez hasonlóan – Hargita megyében késve kezdődik majd el a veszettség elleni oltáskampány.
Ukrajnában a háború miatt nem szerveznek veszettség elleni oltáskampányt, emiatt több veszettséggóc kialakult a határ román oldalán fekvő megyékben is, így ott azonnali szakhatósági beavatkozásra volt szükség.
„Sürgősen nekifogtak, repülőből, és a vadásztársaságok földön megpróbálják rekordidő alatt leoltani a rókapopulációt, de a farkasokat és sakálokat is. „Nagy erőkkel dolgoznak a határmenti megyékben, hogy a rókák veszettség elleni beoltása mielőbb meglegyen.
– vázolta a helyzetet István Róbert, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője.
„Az előző évekhez képest jóval több eset volt Suceava és Botoșani megyében, de még Iaşi és Szatmár megyében is felbukkantak veszett rókák. Emiatt nagy szakhatósági riasztás volt, és
Utána kezdődik a többi megyében az oltáskampány, így idén Hargita megyében egy kicsit késik. ”
A rókák veszettség elleni oltáskampányában oltóanyaggal preparált rókacsalikat szórnak szét repülőből, de terepen is zajlik az immunizálás, ott a vadásztársaságok munkatársai helyeznek el hasonló csalikat a rókalyukak közelében. Hargita megyében egyébként hosszú évek óta, a szakhatóság vezetőjének emlékei szerint mintegy tíz éve nem bukkant fel a veszettség kórokozója.
Noha a vadállatok veszettség elleni oltása késik, a háziállatok – a kutyák és macskák – immunizálása időben elkezdődött a megyében. Október eleje óta zajlik az akció és december végéig tart.
Van ugyan néhány olyan gazda, akik különféle okokból elmulasztják beoltatni állataikat, ezért általában a szakhatóság egy második akciót is szokott indítani, „ami már nem olyan jó ezeknek a gazdáknak”, de a többségük még így is megússza bírság nélkül a mulasztást – tudtuk meg a megyei állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság vezetőjétől.
„A megyében mintegy 43 ezer kutyát és macskát tartanak, az átoltottsági arány pedig 97–98 százalékos. A fennmaradó hányadba azok a kutyák és macskák tartoznak, amelyeket lakásban, hobbiállatként tartanak, azokat pedig év közben, magánrendelőkben oltatják be tulajdonosaik, tehát azokra nem terjed ki az állami program” – tájékoztatott István Róbert.
Meghirdetnek ugyanakkor olyan napokat is, amikor a rendelőben immunizálják az állatokat, hiszen vannak olyan tulajdonosok, akik munkában vannak az állatorvos látogatása idején, így nem tudják őt beengedni.
„A harmadik opció, ami szintén működik a megyében az, hogy aki mindkét lehetőségről lemaradt, felhívja a körzeti állatorvost és egyeztet vele az oltás időpontjáról” – magyarázta a szakhatóság megyei vezetője.
a munkadíj és az oltóanyag költsége ugyanis megoszlik az állam és az állat tulajdonosa között.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
szóljon hozzá!