
Az uniós arányokhoz képest még mindig rendkívül nagy Romániában a csecsemő- és kisgyermek-halandóság. Képünk illusztráció
Fotó: Thomas Campean
A csecsemő- és kisgyermek-halandóság, a leányanyaság és az iskolaelhagyás a leginkább megoldásra váró, kiskorúakat érintő problémák Romániában a nemzetközi Mentsétek meg a gyermekeket (Save the children) szervezet kimutatása szerint. 175 országból gyűjtöttek be adatokat, és készítettek egy felmérést azt vizsgálva, hogy mennyire biztonságos a gyermekek számára az adott országban élni.
2018. június 10., 10:192018. június 10., 10:19
A felmérésben hét szempontot vettek figyelembe: a csecsemőhalandóságot, az alultápláltságot, az iskolaelhagyást, a kiskorúak dolgoztatását, a leányanyaságot, a kiskorúak közötti házasságot és az extrém erőszakot (például a háborúkat). A vizsgált 175 országból Románia az 54 helyen végzett (tavaly 52. volt), de két témakörben, a gyermekek alultápláltsága és dolgoztatása esetében nem küldött be adatokat.
Két ország végzett az összesítésben az első helyen, Szingapúr és Szlovénia – itt a legjobb és legbiztonságosabb gyermekként élni. Magyarország a 32. helyet foglalja el.
A Marosvásárhelyen is fiókszervezettel rendelkező Mentsétek meg a gyermekek szervezet összesítése szerint Romániában több olyan terület van, ahol rosszak az eredmények és sok a tennivaló. Elsőként említik, hogy az uniós arányokhoz képest még mindig rendkívül nagy a csecsemő- és kisgyermek-halandóság.
Tény, hogy az előző évekhez képest, amikor 11 százalék volt, némiképp csökkent, de még mindig nagyon magas. Az okok között említhető a nem megfelelő ivóvíz, a táplálék és az orvosi ellátás hiánya.
Hasonlóan rossz helyen áll a kiskorúak közötti házasság és a leányanyaság tekintetében Románia. Az összesített adatok szerint Romániában minden ezer szülésből 34 esetben az édesanya kiskorú. 2016-ban 17 600 kiskorú lány lett édesanya, és közülük hatszázan 15 évnél is kisebbek voltak. A szervezet helyszíni helyzetjelentése azt is kiemeli, hogy
Ami a kiskorúak közötti házasságot illeti, annak ellenére, hogy a törvény tiltja a 18 éven aluliak házasságát, 1,7 százaléka a fiataloknak 15–19 év között lép frigyre.
A gyermekek életét megnehezíti az is, hogy még mindig elég sokan vannak, akik egyáltalán nem jártak óvodába, iskolába, vagy tanulmányaik befejezése előtt otthagyták az oktatási intézményt. A számadatok: 2016-ban országszerte 282 ezer 7–17 év közötti gyermek, fiatal egyáltalán nem járt iskolába, és a 2015–2016-os tanévben több mint 30 ezer elemis és közel 27 ezer középiskolás, illetve szakiskolás diák hagyta ott az iskolát.
A Mentsétek meg a gyermekek szervezet szerint noha a törvény előírja, hogy a bruttó hazai össztermék 6 százalékát az oktatásra kellene fordítani, ezt – különböző kifogásokat találva – soha nem hagyják jóvá. A szervezet számos városban délutáni oktatást szervez, és meleg ebédet biztosít a gyermekeknek, így biztatva őket, hogy ne hagyják abba a tanulmányaikat.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) a jövő héten „komolyan” elemezni fogja az Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök által javasolt kormányprogramot és politikai konstrukciót – jelentette be az alakulat csütörtökön.
Egy hónap alatt csaknem négyszáz bevetése volt a Kovászna megyei tűzoltóságnak. A közúti balesetek mellett tűzesetekhez, valamint bajba jutott állatokhoz riasztották őket.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Sorin Grindeanu csütörtökön kijelentette, hogy alakulata feltételekhez köti az új kormány támogatását.
Kovásznán szennyvíz öntött el több pincét és udvart a májusi esős időjárás során. A háromszéki szolgáltató szerint ez a szennyvízcsatorna-hálózat túlterheltsége miatt következett be, ezért bírságolást, ledugózást helyezett kilátásba.
Az RMDSZ jövő héten dönti el, hogy bizalmat szavaz-e az Eugen Tomac vezette kormánynak, miután a kijelölt miniszterelnök ismerteti a terveit – nyilatkozta csütörtökön az Agerpres hírügynökségnek Csoma Botond.
Egy férfi meghalt és egy nő megsérült csütörtök kora este a Temesvár körgyűrűjén történt közúti balesetben, amelyben három autó és egy téglákat szállító kamion ütközött össze.
Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök csütörtökön a Cotroceni-palotában kijelentette, hogy nem politikusokból, hanem szakemberekből álló kormányt terjeszt a parlament elé.
Nicușor Dan államfő csütörtökön bejelentette, hogy Eugen Tomac európai parlamenti képviselőt bízta meg kormányalakítással.
A magyar történelem legfájdalmasabb napjára, a trianoni békediktátum 106. évfordulójára emlékeztek Csíksomlyón csütörtökön a Székely Hadosztály emlékművénél. Ez a nap a magyar megmaradás ünnepe is egyben.
Az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) az új közalkalmazotti bértörvény tervezetének azonnali visszavonását követeli.
szóljon hozzá!