
A barátság jegyében Elek apó mesekútját avatták fel
Fotó: Barabás Ákos
Régi és új testvértelepüléseivel együtt ünnepelt a hét végén Kápolnásfalu a kilencedik alkalommal megtartott falunapokon. A szlovákiai Kékkő városával kötöttek most együttműködési szerződést, illetve a helyi kultúrotthon előtt felavatták Elek apó kútját.
2017. július 09., 13:192017. július 09., 13:19
Forgataggá vált a hét végén Kápolnásfalu: színpad került a központba, vásárosok sorakoztak fel portékájukkal, megannyi inni- és ennivaló került a műsorokra készülő helyiek és vendégeik asztalára. Az ünnepségen ezúttal is jelen voltak a testvértelepülések képviselői, többek között a legrégebbiek, mint Gyöngyössolymos és Kápolna, de egy új egyezség is született a felvidéki Kékkő városa és Kápolnásfalu között.
Bednár Mária, Kékkő alpolgármestere elmondta, immár négy éve látogatja az udvarhelyszéki falut, és látta, hogy azóta folyamatosan fejlődik, de
A két település megállapodásában eldöntötte, hogy az oktatás, turizmus, kultúra, sport és hagyományőrzés területén segítik egymás fejlődését, de különböző projektek levezetésében is együtt fognak dolgozni. A szerződés aláírását követően egy székely kaput és egy székely párt ábrázoló domborművet ajándékozott a felvidéki településnek Benedek László, Kápolnás községvezetője.
Fotó: Barabás Ákos
Mesekutat avattak
A helyi Sütő András Kultúrotthon előtt Benedek Elek-mesekutat avattak, amelyet Bercel testvértelepülés ajándékozott az udvarhelyszéki falunak. Jánvári Andrásné, Bercel község polgármestere elmondta, hogy 2015-ben székely kaput kaptak ajándékba, ennek viszonzásaként javasolták a Kányádi Sándor által megálmodott és szorgalmazott mesekutat.
Lukács László, Gyöngyössolymos képviselője elmondta, immár huszonöt éve kötötte meg együttműködési megállapodását a két település. A magyarországi Heves megyei település képviselő-testülete nemrégiben arról döntött, hogy Gyöngyössolymos érdemérmét adja meg Kápolnásfalunak, az udvarhelyszéki polgármestert pedig a település díszpolgárává avatták.
– mondta Lukács László.
Fotó: Barabás Ákos
Hasonlóan fejezte ki udvarhelyszéki testvértelepülése iránt ragaszkodását Kötegyán község polgármestere, Nemes János is. Kápolna, Kápolnásfalu második testvértelepülése is jelen volt a falunapon. Berecz Kálmán elmondta, hogy 1993-ban született meg a két település közötti megállapodás, így reménykedik, hogy a jövő évi huszonötödik évfordulót a Heves megyei településen fogják ünnepelni.
– mondta a polgármester.
A kölcsönös látogatások után, Kékkő és Kápolnásfalu testvértelepülési megállapodást írt alá
Fotó: Barabás Ákos
Jánvári Andrásné, Bercel község polgármestere felidézte a tíz évvel korábbi pillanatot, amikor Bercel és Kápolnásfalu aláírta a testvértelepülési megállapodást. Szerinte az akkor megfogalmazott célokat sikerült fokozatosan teljesíteni, erősítve a két település kapcsolatát.
– idézte fel a polgármester. „Találkozásaink ma már olyanok, mintha hazajárnánk egymás falujába, és egyre több esemény köt össze bennünket” – folytatta, reménykedve, hogy tovább fog virágozni a két település barátsága.
Tisztelet a legidősebbeknek
Az ünnepségen oklevéllel tüntette ki Benedek László polgármester Lőrincz Gábort, aki a második világháború idején a Magyar Királyi Honvédség soraiban szolgált, és a helyi népdalcsoport legidősebb tagja. Ugyanakkor felesége, Lőrincz Erzsébet is kapott emléklapot, hiszen hatvanhat éves házasságukkal ők alkotják a falu legidősebb párját. Hasonlóan hosszú, majdnem hatvanöt éves házassági kapcsolatért kapott oklevelet a Benedek házaspár. A polgármester tisztelgett Both Ilona, a falu legidősebb asszonya előtt is.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
szóljon hozzá!