Fotó: Gligor Róbert László
Miután júliusban az addigi szolgáltató bejelentette a szovátai városi buszjáratok felfüggesztését, a következő versenytárgyaláson ismét ő tette a legkedvezőbb ajánlatot. Más feltételekkel ugyan, de ismét rendszeres járatok szállítják a lakosokat, diákokat a városban és a hozzá tartozó településeken.
2010. november 05., 10:012010. november 05., 10:01
2010. november 05., 10:512010. november 05., 10:51
Fotó: Gligor Róbert László
Júliusban az addigi szolgáltató, a marosvásárhelyi szállítási cég igazgatója bejelentette, hogy Szovátán megszűnik az utasszállítás. Az önkormányzat új versenytárgyalást írt ki a helyi buszjáratok kérdésének megoldására, azóta megkötötték az új szerződést, és szeptember óta zavartalanul utazhatnak a fürdővárosban, illetve a hozzá tartozó településeken lakók munkahelyükre, iskolába, hivatalokba – tudtuk meg Hegyi Mihály alpolgármestertől.
Új feltételekkel ítélték oda
Az önkormányzatnak lejárt az addigi szerződése a marosvásárhelyi szállítási vállalattal. A szolgáltató már egy ideje folyamatosan bizonygatta, hogy veszteséggel zár minden hónapot, és kérte, hogy a város vállalja fel a törvény által megengedett támogatást, azaz a veszteségek finanszírozását. Mivel a szovátaiak erre nem voltak hajlandóak, július végén leálltak a buszjáratok a városban és a hozzá tartózó Szakadát és Illyésmező között. Az augusztusi versenytárgyalásra két cég jelentkezett, a kiírást pedig ugyanaz szolgáltató nyerte – igaz, már más feltételekkel. Ezúttal támogatás nélkül is vállalták a feladatokat, jobban alkalmazkodva a helyi igényekhez és lehetőségekhez. Mindkét fél átgondolta a helyzetet: a korábbi autóbuszszámot már nem tudták fenntartani, így a sokszor üresen futó vagy kevés utast szállító, csak veszteséget termelő járatokat megszüntették, csak azok maradtak meg, amelyekre valós igény mutatkozott – mondta el az alpolgármester.
Három járat – kedvezményekkel
Az önkormányzat igyekezett megtartani azokat a járatokat, amelyek sok, a munkahelyükre igyekvő, vagy onnan hazatérő lakost szállítottak. Ezek főleg reggel, délben és este közlekednek, napközben kevesebb az igény, azt már a taxisok is el tudják látni – vélték a felek. Így három járat maradt üzemben. Az önkormányzat kedvezményeket is biztosít az utazók egy részének: amennyiben bérletet váltanak, a 65 év fölötti nyugdíjasok 100%-os ártámogatásban részesülnek! Féláron utazhatnak az 55–65 év közötti nyugdíjasok, a veteránok, politikai foglyok, forradalmárok és a fogyatékos személyek gondozói.
Sok az iskolás
Szovátán 120 gyerek busszal jár iskolába (ideértve a felső-szakadátiakat és illyésmezeieket is), az ők bérleteik árát az állam megtéríti. Mivel csak egyetlen iskolabusz van, azzal reggel 8 órára nem lehet mindenkit beszállítani az iskolákba. Így Illyésmezőből és Szakadátból az autóbuszok szállítják be reggel a gyerekeket, hazafelé vagy az iskolabusz vagy az autóbusz viszi. 13 órára mintegy negyven diák jár a Domokos Kázmér iskolaközpontba délutáni oktatásra. Őket az iskolabusz hozza be és este 20 órakor szintén az viszi haza. A felső-szakadáti óvodásokat is le kell szállítani az alsó-szakadáti óvodába, ahol biztosítva van a meleg és a megfelelő oktatási körülmények. A foglalkozások után ugyancsak az iskolabusz szállítja haza őket.
Erdély legnagyobb vetélkedőjének ad otthont hétvégén Marosvásárhelyen, ahol A remény zarándokai mottóval tartanak kreativitásversenyt.
Noha Maros megyében kapta a legtöbb szavazatot az AUR-vezér George Simion a székelyföldi megyék sorában, kétharmaddal úgyis alulmaradt Nicușor Dannal szemben.
Maros megyében a szavazópolgárok több mint harminc százaléka leadta voksát 14 óráig, és közben a nap is kisütött a megyeközpontban, így az eső sem jelenthet akadályt az állampolgári kötelesség gyakorlása közben.
Maros megye első magyar kormánybiztosa, Barabási Antal Szabolcs prefektus a fiatalokért, a gyerekekért és egy olyan európai jövőért és országért szavazott, amely értük van.
Azzal tiltakozott az egyik marosvásárhelyi iskola másodikos tanulójának folyamatos agresszív viselkedése ellen az osztály szülői közössége, hogy nem engedték el gyerekeiket az országos felmérőtesztre. Az esetet vizsgálják a hatóságok.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.