
Fotó: Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa
Dávid György plébános és Bordás Attila volt politikai fogoly vették át kedden Sepsiszentgyörgyön az Áder János köztársasági elnök által, a március 15-ei nemzeti ünnep alkalmából adományozott állami kitüntetéseket.
2021. április 20., 15:532021. április 20., 15:53
2021. április 20., 15:582021. április 20., 15:58
A Bod Péter Megyei Könyvtárban zajló zárt körű ünnepségen – amelyet a járványhelyzet miatt kellett márciusról elhalasztani – Tóth László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja adta át Dávid Györgynek, a sepsiszentgyörgyi Krisztus Király Plébánia plébánosának a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjét, illetve Bordás Attilának, az egykori sepsiszentgyörgyi Bútorgyár Helyi Ipari Vállalat nyugalmazott tervezőtechnikusának a Magyar Arany Érdemkeresztet.
„A világjárvány miatt rendkívüli időket élünk, de nem feledkezhetünk meg azokról a kihívásokról, melyek átmenetileg háttérbe szorultak, de majd újra napvilágra kerülnek, az erdélyi, a székelyföldi magyarság mindennapjait meghatározó alapvető szociális és gazdasági kérdésekről, a szimbólum és anyanyelvhasználat, a magyar identitás megőrzésével kapcsolatos problémákról” – mondta köszöntőbeszédében a főkonzul. Hozzátette, a világnézeti különbségek alapjaiban határozzák meg nemzetünk jövőjét, a magyar kormány világossá tette, hogy melyik oldalon áll, a nemzeti és keresztény értékek mellett kötelezte el magát.
– mondta Tóth László. A laudációkat Percze László konzul olvasta fel.
Fotó: Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa
Dávid György laudációjában elhangzott, hogy a 2006-ban felszentelt sepsiszentgyörgyi Krisztus Király-templom első plébánosa lett, azóta is kézzelfogható eredménnyel végzi hivatását nemcsak a sepsiszentgyörgyi hívek, hanem egész nemzetének szolgálatában. „Munkássága szolgálati helyein mindvégig tevékenyen segítette elő a magyarság újjászerveződését, akár lelkiségi csoportok vagy kulturális- és szociális segélyező csoportok formájában. Ezen tevékenysége gyümölcsöző volt a szórványvidékeken, de a tömbmagyarság körében is” – hangzott el.
„Amikor Sepsiszentgyörgyön elkezdtük a munkát, az volt az elvünk, hogy nem mondunk nemet semmire, azóta is igent mondunk a meghívásokra, a kihívásokra” – mondta a plébános. Hozzátette, erős közösségekre van szükség, ahol megmarad a hit, a család, a vallás, a nemzet melletti elköteleződés.
– mondta Dávid György, arra kérve a jelen levő Tamás Sándor és Antal Árpád helyi politikusokat, hogy továbbra is bátran és határozottan képviseljék a közösséget.
Bordás Attila az 1956-os forradalom és szabadságharc elvei melletti bátor, a megtorlás következményeit is elviselő, példaértékű kiállása miatt kapta a kitüntetést. A laudációban felidézték, hogy 1956-ban a Székely Mikó Kollégium néhány más diákjával megalapították a Székely Ifjak Szervezetét, egy évre rá március 15-én megkoszorúzták a város parkjában levő 1848-49-es forradalom és szabadságharc emlékművét, majd az 1958. koszorúzásnál a Szekuritáté emberei letartóztatták a szervezet tagjait. Az akkor 16 éves Bordás Attila 12 évet kapott, végül 1964-ben szabadult, a több mint 6 év raboskodás alatt számtalan durva megaláztatásban, verésben, éhezésben volt része.
Fotó: Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa
Köszönőbeszédében Bordás Attila elmondta, elégtétel a kitüntetés a szenvedésekért. „Elszaladt felettem az idő, már csak szemlélője vagyok a dolgoknak, beleszólni, alakítani nem tudom. Kívánom, hogy megmaradjon Magyarország nemzetféltő, nemzetfejlesztő politizálása, az erős kapcsolat az elszakított területek magyarjai és az anyaország között.
– mondta könnyek között a kitüntetett. Az ünnepségen Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke és Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere emléklapot adott át a kitüntetetteknek, megköszönve, hogy igent mondtak az igazságosságra, az életre, bizonyítva, hogy az igenekre érdemes építeni.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
szóljon hozzá!