
Állami finanszírozású napelemrendszerek gyújthatnak fényt hálózati árammal nem rendelkező háztartásokban. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Közel száz, hálózati áramellátással nem rendelkező háztartás esetében pályáztak Hargita megyei önkormányzatok állami finanszírozásra napkollektorrendszerek megvásárlásához. Az első alkalommal elindított állami pályázati kiírás július 10-ei határidejét három hónappal meghosszabbították, így újabb Hargita megyei polgármesteri hivatalok is tudnak majd pályázni.
2019. július 17., 09:072019. július 17., 09:07
Mindössze két Hargita megyei önkormányzat nyújtott be pályázatot a megyei tanácshoz napkollektorrendszerek megvásárlására az áramszolgáltatási hálózatra hiányosan csatlakoztatott települések számára áprilisban kiírt állami pályázati programban. Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács elnöke érdeklődésünkre arról tájékoztatott, hogy
Előbbi 1,3 millió, utóbbi 1,1 millió lej értékű finanszírozásra nyújtott be kérelmet.
Az Országos Környezetvédelmi Alap által indított programban eredetileg július 10-én járt volna le a pályázási határidő, ám ezt a napokban három hónappal meghosszabbították, így október 11-éig még összeállíthatják a pályázati dokumentációkat azok az önkormányzatok, amelyeknek ez eddig nem sikerült. Borboly Csaba tájékoztatása szerint Hargita megyében is vannak ilyen polgármesteri hivatalok:
Többnyire a környezetvédelmi tanúsítványok hiányoznak ezekből, vagy az érintett lakóházak tulajdonosai „nem rendezték még papírjaikat”, ezért az önkormányzatok csak később tudják benyújtani a támogatási kérelmeket – közölte érdeklődésünkre a megyei tanács elnöke. A környezetvédelmi tanúsítványok beszerzéséért már kérést intéztek a szakminisztériumhoz az érintett polgármesteri hivatalok.
A legfrissebb adatok szerint 27 Hargita megyei településen összesen majdnem ezer olyan háztartás van, amely nem rendelkezik hálózati áramellátással. Az áramellátással nem rendelkező Hargita megyei lakóházak listáját korábban egy minisztériumi szinten elfogadott 2017-es jegyzék összegezte, amelyben három város és tizennégy község összesen 398, a legközelebbi áramellátási hálózattól távol eső háztartása szerepelt. Ez a lista azonban májusban több mint kétszeresére, 968 háztartásra bővült, ugyanis a megye településeinek polgármesteri hivatalai beküldték igényeiket a lista aktualizálására. Ezt azonban a szaktárca azóta sem fogadta még el.
A korábbi jegyzék 19 székelyudvarhelyi, 5 gyergyószentmiklósi, 4 maroshévízi, 15 szentábrahámi, 2 bélbori, 52 kápolnásfalui, 19 korondi, 13 oroszhegyi, 1 gyergyóditrói, 3 galocási, 51 gyergyóalfalvi, 46 farkaslaki, 16 oklándi, 1 kászonaltízi, 148 parajdi, 1 máréfalvi és 1 gyergyóvárhegyi háztartásról tesz említést.
Az Országos Környezetvédelmi Alap által első alkalommal elindított pályázati kiírás feltételei szerint a támogatás haszonélvezői főként olyan vidéki települések lehetnek, amelyekhez áramellátással nem rendelkező elzárt falvak, tanyák tartoznak. A támogatási kérelmeket a megyei tanácshoz kell benyújtaniuk az önkormányzatoknak.
Az igénylési feltételek szerint olyan lakóházak esetében kérhető a támogatás, amelyek legalább két kilométeres távolságra vannak a legközelebbi áramellátási hálózattól. A program idei költségvetése 230 millió lej, az érintett önkormányzatok háztartásonként legfeljebb 25 ezer lej értékű napelemrendszerek megvásárlására és felszerelésére kérhetnek finanszírozást.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
szóljon hozzá!